Imiona 7 krasnoludków
Adobe Stock
Edukacja

Imiona 7 krasnoludków: czy potrafisz wymienić je wszystkie?

Imiona 7 krasnoludków często bywają zagadką, choć baśni o Królewnie Śnieżce nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki pomocy siedmiu przyjaciół dziewczynka wiedzie szczęśliwe życie. Do czasu, kiedy zła macocha postanawia pozbyć się swojej rywalki. Na szczęście, jak każda bajka i ta historia kończy się happy endem.

Zła macocha jest zazdrosna o urodę swojej pasierbicy, więc postanawia pozbyć się dziewczynki. Zadanie powierza leśniczemu, ale ten nie potrafi zrobić krzywdy pięknej Śnieżce i zostawia ją samą w lesie. Dziewczynka błąka się po lesie, aż w końcu... trafia do domu zamieszkanego przez krasnoludki. Czy wiesz, jak brzmiały imiona 7 krasnoludków?

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Imiona krasnoludków z bajki o królewnie Śnieżce

W wersji oryginalnej, spisanej przez braci Grimm, krasnoludki nie mają imion. Te zostały im nadane na potrzeby ekranizacji niemieckiej ludowej baśni przez wytwórnię Disneya. Oto one:

 1. Mędrek – nosi okulary i pomarańczowy kubraczek;
 2. Gburek – zawsze ma skwaszoną minę;
 3. Apsik – często kicha, pociera sobie nosek i bardzo dba o swoje zdrowie;
 4. Wesołek – ma krzaczaste brwi i uśmiech od ucha do ucha;
 5. Śpioszek – ma zieloną czapeczkę i bardzo lubi spać;
 6. Gapcio –  ma fioletową czapeczkę i lubi bujać w obłokach;
 7. Nieśmiałek – ma żółte ubranko i łatwo go zawstydzić.
Królewna Śnieżka to ludowa baśń niemiecka, która swojej pierwszej adaptacji filmowej doczekała się w 1937 roku.

Imiona 7 krasnoludków po angielsku

Siedem krasnoludków to po angielsku seven dwarfs. Czy wiesz, jak brzmią ich imiona w języku angielskim?

 1. Mędrek to Doc
 2. Gburek to Grumpy
 3. Apsik to Sneezy
 4. Wesołek to Happy
 5. Śpioszek to Sleepy
 6. Gapcio to Dopey
 7. Nieśmiałek to Bashful

Zobacz także:

Mądre i ciekawe bajki dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Mądre i ciekawe bajki dla dzieci – TOP 12 bajek do oglądania [ranking]
Szukasz mądrych i ciekawych bajek do oglądania dla dzieci? Takich, które w bardzo atrakcyjnej formie przekazują wartości ważne w codziennym życiu? Z myślą o rodzicach zastanawiających się, które bajki są najbardziej pouczające i jednocześnie przyjemne w odbiorze, przygotowaliśmy ranking najmądrzejszych i najciekawszych bajek.

Choć nie należymy do zwolenników oglądania telewizji przez najmłodsze pociechy, wiemy, że przedszkolaki i starsze dzieci trudno czasem oderwać od telewizora. O ile maluchy nie będą spędzać przed ekranem zbyt dużo czasu – mądry przekaz animowanych opowieści może być naprawdę wartościowy. Sprawdź, jakie tytuły mądrych i ciekawych bajek polecamy dla ciekawych świata dzieci.  Puffin Rock – Wyspa Puffinów Nasz ranking mądrych i ciekawych propozycji dla dzieci otwiera bajka, której akcja toczy się na niezwykłej, maleńkiej wyspie. Mieszka tam rodzina przesympatycznych maskonurów (po angielsku: puffins ). Prócz mamy i taty składa się z rezolutnej Oony i jej młodszego braciszka, Baby. W codziennych przygodach Oonie i Babie towarzyszą przyjaciele: foka Silky i krab Bernie. Spokojne tempo i dopracowana (nieprzeładowana efektami specjalnymi) animacja pozwala skupić się na tym, co najważniejsze: na pełnym ciepła przekazie, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i że… wszystko zawsze kończy się dobrze. Bajka dostępna jest na platformie Netflix.  Ada Bambini naukowczyni Ada, Rózia i Ignaś to przyjaciele, którzy odkrywają niezwykłe tajemnice nauki. Tu liczy się przyjaźń oraz niebywała ciekawość otaczającego świata. Przyjaciele uwielbiają burze mózgów i swoje laboratorium. Każdy odcinek to również spotkanie z przedstawicielkami nauki z rozmaitych dziedzin. Bajka pokazuje, jak fascynujące może być poznawanie praw, które rządzą przyrodą i nie tylko. Powinna spodobać się wszystkim maluchom, którzy marzą o karierze naukowców. Naukowców, z pasją i... wielkim sercem. Animacje dostępna jest na Netflixie.  Świnka Peppa (w wersji angielskojęzycznej) Niemal każdy przedszkolak zna świnkę Peppę. Prosta fabuła i sytuacje doskonale znane dzieciom z własnego życia (kłótnia z przyjaciółką, pobyt kolegi...

Disney Plus: Nasze magiczne Encanto
Disnet/Pixar
Czas wolny
Co warto obejrzeć na Disney Plus - najlepsze bajki dla dzieci
Od połowy czerwca 2022 roku w Polsce można oglądać już bajki na Disney Plus. To 2,5 roku po premierze Disney Plus w Stanach Zjednoczonych. Na platformie znajdziemy ponad 800 filmów, ok. 1000 seriali i 150 produkcji Disney Pixar. Które z nich szczególnie zasługują na uwagę rodziców? Sprawdźmy, co warto obejrzeć na Disney Plus całą rodziną.

Oczywiście VOD to cała gama disneyowskich produkcji. Zarówno tych, które przeszły już do klasyki kina, jak i tych, które aż proszą się, by je poznać. Prócz 12 redakcyjnych typów, prezentujemy listę filmów animowanych, które również mogą zainteresować maluchy jak i nieco starsze dzieci. Listę tę otwiera „Brygada RR” z 1989 r.  a zamykają ją jeszcze gorące produkcje z 2022 roku.  Polecane przez nas produkcje to oczywiście zaledwie garstka z propozycji przygotowanych przez Disney Plus. Na młodszych i starszych widzów czeka setki tytułów, wśród których prawdopodobnie znajdują się również wasze bajki, filmy i seriale. Znajdziecie tu także przyrodnicze filmy dokumentalne produkcji National Geographic, które również mogą sprawdzić się w charakterze familijnej rozrywki przed telewizorem. Spis treści:  Kraina Lodu   Zaplątani   Auta (1,2,3)   Toy Story (1,2,3,4)   Iniemamocni (1,2)   Co w duszy gra   Coco   To nie wypanda   Dobry dinozaur   Raya i ostatni smok   Nasze magiczne Encanto   Buzz Astral Kraina Lodu Ani Elzy, ani Anny nikomu nie trzeba przedstawiać… To jedne z ukochanych disneyowskich księżniczek wszechczasów. „Krainy Lodu” po prostu nie mogło zabraknąć na Disney Plus i jest to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mogą do niej wracać w nieskończoność. Jedno jest pewne: to opowieść, która „ma tę moc”.   Zaplątani Bajkowa wersja bajki braci Grimm o Roszpunce - długowłosej dziewczynce, którą zła czarownica więzi w wieży. Wiedźma straszy Roszpunkę, że od świata i ludzi lepiej trzymać się z daleka. Jednak pewnego dnia tęsknota za prawdziwym życiem bierze górę i… zobaczcie sami. Auta (cz. 1,2,3) Zygzak McQueen...

bajki ukraińskie
Adobe Stock/Irina Schmidt
Gry i zabawy
Bajki ukraińskie: do czytania i oglądania. Bajki po ukraińsku
Bajki ukraińskie dają dzieciom namiastkę domu i pozwalają ciekawie spędzić czas. Polecamy bajki w języku ukraińskim do czytania w formie książek oraz do oglądania w telewizji. Fajne, wartościowe bajki po ukraińsku oferuje m.in. telewizja TVP oraz platforma Player.

Bajki ukraińskie są przeznaczone głównie dla małych uchodźców z Ukrainy. Dzieci, które nie znają języka polskiego, mogą obejrzeć ciekawy film albo posłuchać bajki czytanej przez mamę. Coraz więcej wydawnictw oraz platform telewizyjnych oferuje książki i bajki po ukraińsku, by wspomóc dzieci z Ukrainy oraz ich rodziców. Prezentujemy najciekawsze, łatwo dostępne pozycje, wśród nich także bajki w języku ukraińskim nagrane przez serwis „Mamo, To Ja” i Weronikę Marczuk. Bajki po ukraińsku do czytania Mimo że wydanie książki w innym języku to czasochłonny proces, niektóre wydawnictwa w Polsce już zdążyły przygotować ukraińskie przekłady książeczek dla dzieci. Kajko i Kokosz  – bajka do pobrania ze strony wydawnictwa Egmont. Opowiadania  „Bohaterowie też płaczą” i „Spotkanie z Bohaterem” – bajki terapeutyczne. Afryka Kazika  Łukasza Wierzbickiego – znana i lubiana lektura szkolna. Basia  Zofii Staneckiej – książka uwielbiana przez dzieci w Polsce. Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” po ukraińsku  – bajka po ukraińsku z serii Kicia Kocia Anity Głowińskiej (całkowity dochód ze sprzedaży 100 000 egzemplarzy zostanie przekazany na pomoc Ukrainie za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej, cena książeczki 9,99 zł). Ola, Borys i nowi przyjaciele  i  Оля, Бориско та їхні нові друзі  – publikacja autorstwa Justyny Ziółkowskiej z Wydziału Psychologii we Wrocławiu i Uniwersytetu SWPS oraz Dariusza Galasińskiego z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą z Uniwersytetu Wrocławskiego.  Na stronach internetowych niektórych wydawnictw i fundacji można też pobrać inne książki, bajki i materiały dla dzieci w języku ukraińskim: Lustro Biblioteki  – do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz