Szlaczki po śladzie to wygodna pomoc naukowa dla młodszych dzieci. Można je wykorzystać w domu i w przedszkolu. Warto, aby dziecko rozpoczęło rysowanie szlaczków już od czwartego roku życia. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Usprawniają dłoń dziecka, poprawiają koordynację oko-ręka, uczą także prawidłowego posługiwania się pisakami i odpowiedniego nacisku ołówka czy długopisu na kartkę. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej.

Reklama

Aby wydrukować wybrane szlaczki, kliknij w obrazek i puść go na drukarkę z nowego okna, które się otworzy. Do wyboru aż 26 wzorów szlaczków!

Spis treści:

  1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki
  2. Szlaczki do druku podobne do "U"
  3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki
  4. Szlaczki do druku: figury geometryczne
  5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochody
  6. Nauka liter do druku: "E"
  7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody
  8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki
  9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’
  10. Nauka liter do druku: lecący motylek
  11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce
  12. Szlaczki do druku – ukośne kreski
  13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki
  14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki
  15. Szlaczki do druku – laseczki
  16. Nauka liter do druku: litera "L"
  17. Szlaczki do druku - parasole
  18. Szlaczki do druku: słoneczka, chmurki
  19. Szlaczki do druku i misie
  20. Nauka liter do druku: "O" i "C"
  21. Szlaczki do druku: fale i spirale
  22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki
  23. Szlaczki do druku: pętelki
  24. Nauka pisania literek do druku: "O" i "G"
  25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot
  26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka

1. Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki

Najprostsze z możliwych, bo wymagają precyzyjnego prowadzenia pisaka na krótkich odcinkach. Mimo to, czterolatki i młodsze dzieci z pewnością jeszcze nie zdołają precyzyjnie wykonać tego zadania. Nic nie szkodzi! Najważniejszy jest trening, bo on, jak wiadomo, czyni mistrza.

Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki

Zobacz także

2. Szlaczki do druku podobne do literki "U"

Ten wzór uczy dziecko ciągłego prowadzenia pisaka po kartce i zmiany kierunku rysowania. Przygotowuje też do zakreślania kształtnych łuków, które są potrzebne do poprawnego pisania liter (U, O) i cyfr (0, 6, 8, 9).

Szlaczki do druku: litera U

3. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki

Pisanie po śladzie, który ma ostre zwroty, przygotowuje rękę dziecka do kreślenia liter i cyfr o ostrych kątach. Są to np.: A, W, 1, 7. W kreśleniu tego typu liter ważna jest symetria, którą dziecko trenuje rysując proste gwiazdki. Sprawdź też: Nauka pisania – litera A do druku.

Szlaczki do druku: zygzaki i gwiazdki

4. Szlaczki do druku: figury geometryczne

Oto wstęp do matematyki, a konkretnie do geometrii. Te szlaczki pomogą dziecku nauczyć się nazw najprostszych figur geometrycznych, ale też zaznajomią malucha z formami zamkniętymi: rysowanie zaczyna się i kończy w tym samym punkcie.

Szlaczki do druku: figury geometryczne

5. Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: koła, owale, samochodziki

Nieco trudniejszy zestaw szlaczków, bo zawiera połączone ze sobą kształty. Aby nauczyć się je rysować, najpierw dziecko nauczy się każdy kształt rysować osobno. Proste rysunki samochodu uświadomią maluchowi, że rysowanie najróżniejszych kształtów pomaga tworzyć rysunki prawdziwych przedmiotów.

Szlaczki do druku: koła i owale

6. Nauka liter do druku: "E"

W tym pisaniu po śladzie dziecko będzie uczyć się łączenia łuków różnych rozmiarów. To przygotowanie do pisania litery E oraz połączeń liter typu: lu, lw, tu, tw. Szlaczki idealne dla dzieci w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym.

Szlaczki do druku: literka E


7. Szlaczki do druku: domki, łódki, lody

Głównym celem tego zadania jest rysowanie szlaczków złożonych z kilku elementów. Są tu zarówno zaokrąglone kształty, jak i kanciaste. Dziecko nauczy się różnicy w prowadzeniu ręki podczas kreślenia łagodnych i ostrych kształtów.

Szlaczki do druku: domki, łódki, lody

8. Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki

Ten zestaw do rysowania po śladzie uczy rysowania prostych linii i kontynuowania ich na różne sposoby – otwarte łuki i zamknięte kształty o ostrych kątach. Ostatni szlaczek wymaga powtórzenia ruchu po własnym śladzie.

Szlaczki do druku: proste, krzywe

9. Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’

Dzięki temu ćwiczeniu dziecko przygotuje się do pisania litery C oraz małego A. Bedzie rysować po śladzie zamknięte i otwarte kształty. Nauczy się też dodawania drobnych elementów do linii głównej, co wymaga sporej precyzji. Zobacz też: Nauka pisania – literka C do druku.

Szlaczki do druku: owoce, drzewka

10. Nauka liter do druku: lecący motylek

Rysunek motylka zachęci dziecko do prowadzenia pisaka po różnych kształtach śladów. Można wśród nich odnaleźć kształty przypominające litery: e, n, u oraz y.

Szlaczki do druku: ślad motyla

11. Szlaczki do druku: laseczki i owoce

Oto powtórka z kreślenia łączonych łuków, z tą różnicą, że tym razem dziecko będzie je rysować nie tylko od dołu, ale i od góry. Miedzy szlaczkami ukrył się kształt przygotowujący do pisania litery: j. Sprawdź też: Nauka pisania – litera J do druku.

Szlaczki do druku: laseczki i owoce

12. Szlaczki do druku – ukośne kreski

Stawianie linii równoległych nie jest wcale prostą sprawą. To zadanie pomoże dziecku się tego nauczyć. Do narysowania są linie o takiej samej długości oraz długości różnej. Wbrew pozorom oba zadania nie są tak samo trudne.

Szlaczki do druku: proste równoległe

13. Szlaczki do druku: łuki i grzybki

W nauce pisania bardzo ważne jest sprawne rysowanie łuków, gdyż wiele liter w piśmie odręcznym się z nich składa. Tutaj do przećwiczenia jest rysowanie łuków o różnych rozmiarach, otwartych od dołu i od góry, oraz ich połączenie w postaci grzybków.

Szlaczki do druku: łuki i grzybki

14. Szlaczki do druku: łuki i zygzaki

I znowu: sprawne przechodzenie od rysowania gładkich łuków do ostrych zygzaków. Jest to doskonalenie sprawności rączki dziecka w szybkich zmianach pisanych kształtów.

Szlaczki do druku: łuki i zygzaki

15. Szlaczki do druku – laseczki

Choć nie widać tu żadnych liter, ćwiczenie służy do przygotowania dziecka do pisania liter: n i m. Wymaga zakończenia kreślenia łuku w odpowiednim momencie, aby móc rozpocząć pisanie dalszej części tych liter.

Szlaczki do druku: laseczki

16. Nauka liter do druku – litera "L"

Jest to przygotowanie do pisana małej literki „L’’, ale też początek pisania literki „u’’. Odwzorowywanie mniejszych i większych kształtów stanowi dodatkową trudność dla dziecka.

Szlaczki do druku: litera L

17. Szlaczki do druku: parasole

W tym ćwiczeniu główną trudnością jest łączenie kształtów i dodawanie do nich drobnych elementów. Między tego typu zadania wpleciono kształt podobny do literki „j’’, a ostatnie zadanie nieco przypomina literkę „p’’. Zobacz też: Nauka pisania – litera P do druku.

Szlaczki do druku: parasole

18. Szlaczki do druku: słoneczka i chmurki

Typowe szlaczki jakie pierwszaki rysują w zeszytach. Dzięki nim uczą się precyzji, rysując znane im kształty prawdziwych obiektów. Zadanie pomaga ćwiczyć rozmieszczanie elementów oraz ich łączenie.

Szlaczki do druku: słoneczka i chmurki

19. Szlaczki do druku i misie

W tym zadaniu dziecko nauczy się rysować podstawowe kształty geometryczne oraz wypełniać je kolorami. Druga część zadania to dorysowanie brakujących elementów misiom i pokolorowanie ich. Kolorowanki dla dzieci także przygotowują je do nauki pisania.

Szlaczki do druku i misie

20. Nauka liter do druku: kształty "O" i "C"

Połówka litery „O’’ wygląda prawie jak litera „C’’, prawda? Dlatego ten zestaw szlaczków przygotowuje do pisania obu liter. Napisanie pełnego „O’’ wymaga precyzji ruchu w rysowaniu łuku w dół i do góry. Te zadania pomogą dziecku opanować tę umiejętność. Zobacz także: nauka pisania – litera C do druku.

Szlaczki do druku: O i C

21. Szlaczki do druku: fale i spirale

Fale się składają z takich samych łuków, ale pisanych w innym kierunku. Z kolei spirale to kontynuowanie łuku, ale o coraz mniejszej średnicy. To dość trudne zadania, ale doskonale trenują precyzję ruchu ręki dziecka.

Szlaczki do druku: fale

22. Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki

W zadaniu chodzi o rysowanie przecinających się prostych, które tworzą symetryczne kształty: krzyżyki i iksy. W ostatnim zadaniu łączy się je z okręgiem, który powinien mieć środek w punkcie krzyżowania się linii prostych.

Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki

23. Szlaczki do druku: pętelki

To zadanie służy doskonaleniu płynności ruchu ręki w kreśleniu różnych łuków oraz połączeń łuków z ostrymi zmianami kierunku pisania. W ten sposób dziecko przygotowuje się do płynnego pisania wielu różnych liter.

Szlaczki do druku: pętelki

24. Nauka pisania literek do druku: kształty „O" i „G"

Przygotowanie do pisania dwóch wielkich liter: G i O, a także doskonalenie pisania obłych i kanciastych kształtów oraz łączenie elementów, których narysowanie wymaga oderwania pisaka od papieru. Sprawdź: Nauka pisania – litera G do druku.

Szlaczki do druku: O i G

25. Szlaczki do druku plus kolorowanka kot

Pokazane tu szlaczki trenują płynne kontynuowanie linii z gwałtownymi i łagodnymi zmianami kierunku rysowania linii. Kolorowanka ze zwierzętami, np. z kotem, ćwiczy spostrzegawczość i odwzorowywanie kształtów z pamięci, a także poprawia precyzję ruchu ręki podczas wypełniania kształtów kolorami.

Szlaczki do druku i kolorowanka z kotem

26. Szlaczki do druku plus mozaikowa kolorowanka

Pierwszy szlaczek ćwiczy gwałtowne zmiany kierunku kreślonej linii, drugi – płynne zmiany kierunku pisania i łagodne łuki. Na koniec kolorowanka, której obszary trzeba wypełnić wskazanymi kolorami.

Szlaczki do druku i mozaikowa kolorowanka

Jak nauczyć dziecko rysowania szlaczków?

Nie jest to trudne i każdy rodzic poradzi sobie z tym śpiewająco. Wystarczy przestrzegać kolejności następujących etapów:

  • Prawidłowy chwyt. Pokaż dziecku, jak należy trzymać pisak/kredkę w dłoni. Pomóż mu prawidłowo ułożyć palce i całą dłoń. Jak wygląda prawidłowy chwyt? Przybór do pisania należy trzymać trzema palcami: kciukiem, placem wskazującym i środkowym. palce te nie mogą dotykać kartki papieru.
  • Siła chwytu. Zwróć uwagę, aby malec nie ściskał zbyt mocno kredki. Palce powinny trzymać ją pewnie, ale bez większego wysiłku.
  • Docisk podczas pisania. Podobnie jak w przypadku chwytu, dziecko nie powinno używać zbyt dużej siły. Pokaż mu, że wystarczy niewielki docisk, aby pisak pozostawiał wyraźny ślad. Używanie zbyt dużej siły będzie męczyć rączkę malca i zniechęcać go do kontynuowania ćwiczeń.
  • Jasne instrukcje. Najpierw pokaż dziecku na czym polega zadanie. Upewnij się, że maluch zrozumiał, o co chodzi. Potowarzysz mu przez pierwszych kilka chwil i sprawdzaj, czy dobrze mu idzie. W razie potrzeby sugeruj poprawienie chwytu pisaka, przypominaj o tym, by nie dociskać go zbyt mocno do kartki.

Bardzo ważne: Nie zapomnij chwalić każdego rysunku i szlaczka, który twoja pociecha zrobi. To będzie dla niego największa nagroda i najsilniejsza motywacja do dalszej pracy!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama