Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ach, śpij kochanie kołysanka
Fotolia
Sen

„Ach, śpij kochanie” – tekst kołysanki do druku i piosenka do posłuchania

Czy znasz tekst najpopularniejszej w Polsce kołysanki dla dzieci? Tak, to właśnie „Ach śpij, kochanie”. Oto tekst kołysanki również w wersji do druku i piękne wykonanie do posłuchania.

„Ach, śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz” – kto z nas nie zna tej kołysanki? To nadal jedna z ukochanych piosenek dla wielu dzieci. Maluchy już od pokoleń uwielbiają słuchać o szaro-burych kotkach i gwiazdkach z nieba, a dzięki łagodnej melodii wyciszają się przed snem. 

Autorem tekstu kołysanki „Ach, śpij kochanie (Dlaczego nie chcesz spać)” – bo tak brzmi jej pełny tytuł – jest Ludwik Starski, a muzykę do niej skomponował Henryk Wars.

Po raz pierwszy piosenkę zaśpiewali Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo w przedwojennym polskim filmie „Paweł i Gaweł” w 1938 roku. Od tego czasu usypianka „Ach, śpij kochanie" zdobyła ogromną popularność i po dziś dzień jest jedną z najbardziej znanych kołysanek dla dzieci w Polsce.

Tekst kołysanki „Ach, śpij kochanie”

Czy znasz cały tekst tej pięknej kołysanki dla dzieci? Sprawdź. Niżej też znajdziesz wersję z tekstem do druku.

 
Tekst: Ludwik Starski
Muzyka: Henryk Wars

W górze tyle gwiazd,
w dole tyle miast.
Gwiazdy miastu dają znać,
Że dzieci muszą spać.

Ach, śpij kochanie,
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz - dostaniesz.
Czego pragniesz, daj mi znać,
Ja ci wszystko mogę dać,
Więc dlaczego nie chcesz spać?

Ach, śpij, bo nocą,
Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
Wszystkie dzieci nawet złe,
Pogrążone są we śnie,
A ty jedna tylko nie...

Aaa... aaa... Były sobie kotki dwa
Aaa... aaa...
Szarobure, szarobure obydwa.

Ach, śpij, bo właśnie
Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie,
A gdy rano przyjdzie świt,
Księżycowi będzie wstyd,
Że on zasnął, a nie ty.
 

Tekst „Ach, śpij kochanie” do druku lub do zapisania w telefonie

Kliknij w obrazek i wydrukuj lub zapisz tekst kołysanki „Ach, śpij kochanie”:

Ach, śpij kochanie tekst kołysanki

„Ach, śpij kochanie” – posłuchaj kołysanki!

Posłuchaj kołysanki w pięknym wykonaniu Grzegorza Turnaua i Magdy Umer z płyty „Kołysanki Utulanki”.
 


Zobacz także:

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

kołysanki dla dzieci
Adobe Stock
Rozwój
Kołysanki dla dzieci: najładniejsze polskie teksty i melodie do snu
Kołysanki dla dzieci są zwykle spokojne, melodyjne i urzekają swoją prostotą. Najładniejsze kołysanki mogą być śpiewane wieczorem przed snem, a także w chwilach, w których chcemy, by dziecko się uspokoiło i wyciszyło. Kołysanki można śpiewać również dziecku, które jest jeszcze w brzuchu mamy. Podajemy teksty kołysanek i ich melodię. Obejrzyj wideo z popularnymi wykonaniami kołysanek-usypianek i naucz się je śpiewać.

Teksty kołysanek dla dzieci są obecne w kulturze od dawna. Rodzice często śpiewają dzieciom te same kołysanki, które słyszeli od swoich rodziców w dzieciństwie. Kto nie zna usypianek, takich jak np. „Aaa, kotki dwa” czy „Ach, śpij kochanie”? Nucą je chyba wszystkie dzieci w Polsce, których babcie dawniej śpiewały te piosenki ich rodzicom! Przygotowaliśmy  teksty najładniejszych kołysanek dla dzieci. Są ponadczasowe i uwielbiane bez względu na wiek.  Wybrane przez nas teksty dawnych i nowych polskich kołysanek są gotowe do pobrania i wydrukowania lub zapisania w telefonie czy komputerze. Dziecko z pewnością je pokocha. Polskie kołysanki dla dzieci do snu: Aaa, kotki dwa Na Wojtusia z popielnika W górze tyle gwiazd / Ach, śpij kochanie Idzie niebo ciemną nocą Dobrej nocy i sza Co dzieci widziały w drodze Był sobie król Ta Dorotka Złotowłosa królewna Siwa chmurka Stary niedźwiedź mocno śpi Teksty kołysanek dla dzieci Śpiewanie kołysanek na dobranoc to świetny sposób na wyciszenie. Dziecko przyzwyczajone do łagodnej, spokojnej melodii łatwiej zasypia. Wystarczy, że pobierzesz wybrane przez nas teksty kołysanek i możesz śpiewać je dziecku już dziś wieczorem. Usypianie niemowlaka i śpiewanie mu to rytuał, który nie tylko wyciszy dziecko, ale też pozwoli mamie (lub tacie!) na chwilę wytchnienia po całodziennej bieganinie. Nie martw się, jeśli nie masz słuchu – dla twojego dziecka to właśnie ty śpiewasz najpiękniej na świecie! Aaa, kotki dwa: tekst kołysanki i wideo z melodią W porze usypiania dziecka zaśpiewaj tę klasyczną kołysankę.   Piosenka ma kilka wersji, oto jedna z nich: Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, nic nie będą robiły, tylko dziecko bawiły. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, jak się kotki rozigrały, to...

ta dorotka ta malusia
Adobe Stock
Rozwój
Ta Dorotka, ta malusia – tekst kołysanki i chwyty gitarowe
Ta Dorotka, ta malusia to popularna i lubiana kołysanka, która pomoże ci w uśpieniu twojego malucha. Przedstawiamy cały tekst piosenki, a także chwyty, dzięki którym bardziej uzdolnieni rodzice będą mogli śpiewać kołysankę i akompaniować sobie na gitarze.

Dzieci uwielbiają zasypiać wtulone w rodzica, który nuci im kołysankę. Spokojna melodia, miarowy rytm pozwalają maluchowi szybciej wyciszyć się i przenieść do krainy snów. Choć powstają coraz to nowe kołysanki, największą popularnością cieszą się te śpiewane jeszcze przez naszych dziadków i rodziców. Jedną z bardziej znanych kołysanek jest „Ta Dorotka, ta malusia”. Autorką słów jest Janina Porazińska.   Ta Dorotka, ta malusia – tekst Tekstu kołysanki możesz nauczyć się na pamięć lub skorzystać podczas usypiania dziecka z naszej ściągawki. Jeśli dziecko jest nieco starsze – możecie śpiewać razem. A może spróbujecie wspólnie nauczyć się też  innych kołysanek dla dzieci ? Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała ranną rosą, ranną rosą, i tupała nóżką bosą, nóżką bosą. Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała i w południe, i w południe, kiedy słonko grzało cudnie, grzało cudnie. Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała i z wieczora, i z wieczora, gdy szło słonko do jeziora, do jeziora. Teraz śpi już w kolebusi, w kolebusi, na różowej, na podusi, na podusi. Chodzi senek koło płotka, koło płotka: Cicho, bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka... Cicho, bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka... Ta Dorotka, ta malusia: chwyty na gitarę Jeżeli wasza rodzina jest uzdolniona muzycznie – z pewnością przydadzą się też akordy gitarowe . Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia – G Tańcowała dokolusia, dokolusia – G a Tańcowała ranną rosą, ranną rosą – a G I tupała nóżką bosą, nóżką bosą – D G Zobacz także:  „Na Wojtusia z popielnika” – tekst kołysanki i...

usypianie niemowlaka
Adobe Stock
Sen
Jak usypiać niemowlę? – sprawdzone i dobre sposoby
Usypianie niemowlaka bywa trudne. Nic więc dziwnego, że rodzice testują zarówno metody opracowane przez ekspertów, jak i te, które sprawdzają się w innych rodzinach. Podpowiadamy, jak usypiać niemowlę według specjalistów i doświadczonych rodziców.

„Jestem u kresu wytrzymałości”, „Usypiam dziecko godzinami, nosząc je na rękach, a gdy tylko odłożę je do łóżeczka, ono natychmiast się budzi!”, „Wyglądam jak zombie” – internetowe fora dla młodych mam są pełne takich skarg.  Większość świeżo upieczonych rodziców oddałaby pół królestwa za niezawodny sposób na usypianie dziecka. I są tacy, którzy mówią: „Znam taki sposób! Jest skuteczny i nie ma na świecie lepszego”. Problem w tym, że tych „jedynie słusznych” metod usypiania niemowląt jest wiele – tyle, że gdybyśmy chcieli przetestować wszystkie, dziecko zdążyłoby pewnie zdać maturę. Wiele z tych sposobów to tak naprawdę najrozmaitsze warianty tych najpopularniejszych. Zatem: jak usypiać niemowlaka skutecznie? Opisujemy najczęściej stosowane metody i przedstawiamy argumenty za i przeciw. Spis treści: Jak usypiać niemowlę – ważne zasady Jak usypiać niemowlę – różne metody Jak usypiać niemowlę – sposoby rodziców Kontrowersyjne metody usypiania niemowląt Jak usypiać niemowlę: ważne zasady Usypiając niemowlaka, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Stosuj je niezależnie od tego, czy próbujesz usypiać maluszka w łóżeczku, na rękach, przy karmieniu piersią, w nocy lub w dzień. Małe dziecko potrzebuje bliskości – z tego powodu dzieci wolą zasypiać w towarzystwie dorosłych (oczywiście zdarzają się wyjątki). Płacz to wołanie dziecka o uwagę, pomoc – nigdy nie zostawiaj płaczącego dziecka w nadziei, że się zmęczy i uśnie, w ten sposób uczysz je, że jego potrzeby nie są dla ciebie ważne. Dzieci lubią rytuały i przewidywalny porządek dnia - dzięki nim szybciej są w stanie zrozumieć, kiedy nadchodzi pora na nocny (nieco dłuższy) odpoczynek. Małe dzieci...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz