Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci

Zabawy na Dzień Chłopaka mogą być śmieszne, rozwijające wyobraźnię i kreatywność czy sprawdzające wiedzę. Przede wszystkim powinny jednak dawać chłopcom mnóstwo radości – w końcu to ich święto!

30 września obchodzimy w Polsce Dzień Chłopaka. Jak dobrze spędzić go z maluchem i czym go zająć, żeby w dniu swojego święta miał mnóstwo frajdy? Podpowiadamy, jakie gry i zabawy na Dzień Chłopaka warto przygotować – dają wiele radości nie tylko chłopcom!

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

Jakie zabawy zorganizować na Dzień Chłopaka?

Najlepsze zabawy dla dzieci na Dzień Chłopaka to takie, które angażują całą rodzinę. Możesz kupić dziecku nową grę planszową albo Twistera (zasady są proste: gracz losuje, w jakim miejscu ma położyć rękę lub nogę na macie, to samo robią inni gracze, a potem zmieniają pozycję; ten, kto utrzyma równowagę najdłużej, wygrywa), ale możesz skorzystać z naszych propozycji zabaw – nie musisz nawet wychodzić do sklepu!

Gry i zabawy na Dzień Chłopaka

Karaoke

Na Dzień Chłopaka zorganizuj karaoke w domowych pieleszach. Nie wszyscy lubimy chwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi (albo ich brakiem) poza domem, ale wśród najbliższych nie będziemy czuć się skrępowani. W Internecie znajdziesz podkłady muzyczne do wielu popularnych przebojów. Nic tylko śpiewać!

Teleturniej 

W Dzień Chłopaka możesz także zorganizować dla dziecka teleturniej. Przygotuj wcześniej pytania z różnych dziedzin. Za każdą poprawną odpowiedź nagradzaj malucha. To nie musi być nic wielkiego: prezenty na Dzień Chłopaka wcale nie muszą być drogie. Nawet symboliczne nagrody (choćby te zrobione własnoręcznie) sprawią, że wywołasz u swojego dziecka uśmiech od ucha do ucha. A ile będzie miało satysfakcji!

Kalambury

A jeśli mowa o teleturniejach, to może warto pomyśleć też o kalamburach na Dzień Chłopaka? Przygotuj wcześniej karteczki, na których umieścisz hasła. Uczestnicy gry losują hasła, a potem demonstrują je bez użycia słów, tak, aby reszta grupy odgadła. Do tej zabawy możesz zaangażować całą rodzinę albo zaprosić kolegów swojego dziecka. Im więcej was będzie, tym weselej.

Śmieszne zabawy na Dzień Chłopaka

Fajne zabawy na Dzień Chłopaka równie dobrze sprawdzą się na urodziny, wakacje, weekend czy wolny wieczór. Gwarantujemy, że „Kto tak ma?” i „Kim jestem?” staną się stałą rozrywką w waszych domach.

„Kto tak ma?”

Gracze siadają w kółko i po kolei mówią jakąś informację o sobie. Potem zadają pytanie: „Kto tak ma?”. Np. „Boję się pająków, kto też tak ma?”. Każdy, kto ma tak samo (np. też boi się pająków), wstaje i zamienia się miejscami z pytającym. Gra jest mocno angażująca i pozwala dużo dowiedzieć się o sobie nawzajem.

„Kim jestem?”

Gra „Kim jestem?” ma proste zasady. Zapisujemy na karteczkach imiona kilkunastu postaci (mogą być prawdziwe albo fikcyjne). Każdy uczestnik gry losuje po jednej. Nie patrząc na to, co wylosował, przyczepia sobie karteczkę do czoła (tak, aby dobrze widzieli ją pozostali gracze). Następnie zadaje pytanie, które mają mu pomóc odgadnąć, jaką jest postacią – „czy jestem kobietą?”, „czy jestem blondynką?”, „czy jestem gwiazdą filmową?”.

Fajne zabawy na Dzień Chłopaka

Po Dniu Chłopaka pełnym gier i zabaw możecie wybrać się wspólnie na spacer, do kina, na pizzę albo na lody czy gorącą czekoladę (w zależności od pogody). Młodsze dzieci chętnie wybiorą się na plac czy salę zabaw, ze starszymi możesz iść np. na gokarty czy paintball. Zasada jest jedna: wszyscy macie się dobrze bawić!

Zobacz też:

jesienne zabawy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jesienne zabawy – superpomysły na spędzenie czasu z dzieckiem
Jesienne zabawy można organizować na dworze, gdy pogoda dopisuje oraz w domu, gdy za oknem zimno i szaro. Na dworze najlepiej sprawdzą się jesienne zabawy ruchowe i zbieranie „skarbów” do jesiennych zabaw plastycznych. Sprawdźcie, ile macie możliwości.

Jesienne zabawy należą do najprzyjemniejszych. Upał już nie męczy, więc można szaleć do woli, a przyroda zachwyca mnogością barw. Ze znalezionych w parku liści, kasztanów i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka i barwne obrazki, a ze zbędnych części garderoby lub ścinków materiałów – gry lub zabawki. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Żeby ją trochę pobudzić, prezentujemy garść pomysłów na jesienne zabawy dla dzieci. Spis treści: Jesienne zabawy plastyczne Jesienne zabawy ruchowe  Jesienne zabawy plastyczne Polska złota jesień to wspaniała pora na spacery z dzieckiem. Zdarzyło wam się wrócić z jednego z nich z bukietem  kolorowych jesiennych liści? Jeśli tak, zobacz, do czego można je wykorzystać. O robieniu ludzików z kasztanów lub zwierzątek z żołędzi nie będziemy pisać – to wie każdy. Pokażemy za to, jak wykorzystać barwne liście. Tworzenie obrazków z liści to wspaniała jesienna zabawa, przy której można z dzieckiem rozmawiać, jak zmienia się przyroda o tej porze roku. Podajemy też pomysły na zabawy, które nie wymagają wcześniejszego zbierania jesiennych skarbów, ale podpowiadają, jak wykorzystać materiały, które znajdą się w każdym domu. Tworzymy fantazyjne obrazki z liści Przełam listki na pół, przyklejcie po jednej połówce z każdego rodzaju liścia na kartkę i rozpocznijcie zabawę! Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia. Możesz przy tym uczyć dziecko nazw drzew , z których liście pochodzą. To zabawa i nauka w jednym, czyli coś, co lubimy najbardziej. Mając dużo liści, możecie układać z nich na posmarowanej kartce zwierzęta – te prawdziwe lub wymyślone fantazyjne stwory. Pomalujcie je farbami. Zobaczcie, jakie piękne obrazki mogą powstać:   Jesienne zabawy plastyczne z resztek papieru i materiału Karton, arkusz papieru, stare gazety. Te...

zabawy dla 2-latka
AdobeStock
Gry i zabawy
15 pomysłów na zabawy dla 2-latka: edukacyjne, plastyczne, sensoryczne, wyciszające i ruchowe. 
Jakie zabawy dla dwulatka są najlepsze? Takie, które przyniosą najwięcej frajdy zarówno maluchom jak i bawiącym się z nimi dorosłym! Wybierając zabawy, warto pamiętać, że malec już sporo rozumie i uwielbia się bawić, choć jeszcze nie potrafi skupić się na danej czynności zbyt długo. Przedstawiamy pomysły na zabawy dla dwulatka w domu i na dworze.

Jak zająć dwuletnie dziecko, by nie czuło się znudzone siedzeniem w domu? Możliwości jest wiele. Przedstawiamy zabawy dla dwulatka, które z łatwością można zorganizować i w domu, i na dworze. Nie tylko sprawią frajdę wszystkim domownikom, ale również przyczynią się do lepszego rozwoju dziecka. Wśród naszych propozycji znajdziesz zarówno zabawy edukacyjne, jak i ruchowe, stymulujące rozwój zmysłów (sensoryczne) oraz wyciszające.  Jakie zabawy okażą się ulubionymi dla twojego dwulatka? Oto nasze pomysły na zabawy, które zawierają elementy kreatywne, plastyczne, edukacyjne, ruchowe, manualne, a w efekcie rozwijają dziecięcą samodzielność i wiedzę. 15 pomysłów na zabawy dla dwulatka Zabawa w zwierzątko Układanie wzorów ze sznurka Zabawa sensoryczna ciastoliną (i nie tylko!) Zabawa w zgadywanki Zabawa dla 2-latka: domowe porządki Malowanie farbami z dwulatkiem Grzechotki domowe Budujemy wieżę Bańki mydlane Ence pence: w której ręce? Czego brakuje? Poszukiwanie skarbu (zabawa w ciemno-zimno) Zabawy z piłką (lub balonem) Mini tor przeszkód Ciasto czekoladowe (przykład zabawy wyciszającej) Zabawa w zwierzątko Dzieci w wieku dwóch lat mają niespożyte pokłady energii. Idealnym rozwiązaniem są dla nich zabawy ruchowe – warto spędzić na nich możliwie dużo czasu. Nie dość, że pozwalają pozbyć się nadmiaru energii i poczucia nudy, to jeszcze doskonale wpływają na rozwój fizyczny dziecka, ponieważ kształtują prawidłową postawę i wzmacniają mięśnie.  Jedną z prostszych zabaw ruchowych dla dwulatka, do których nie potrzebujecie niczego poza kawałkiem wolnej podłogi lub skrawka trawnika, jest zabawa w udawanie zwierzątek. Rodzic podaje nazwę zwierzęcia, a dziecko udaje, że nim jest, porusza się w odpowiedni sposób i wydaje...

zabawy z półtorarocznym dzieckiem
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy z półtorarocznym dzieckiem – 8 pomysłów 
Oto propozycje zabaw dla półtorarocznego dziecka, które pozwolą kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w domu lub zapewnią wspaniała rozrywkę podczas przyjęcia z udziałem innych maluchów. Zobacz, jak można bawić się z maluchem, który ma więcej niż rok, a mniej niż dwa lata.

Wielu rodziców ma problem, w co się bawić z półtorarocznym dzieckiem. Tymczasem maluchowi w tym wieku naprawdę niewiele trzeba, aby zaangażować się we wspólne, proste aktywności . Poniżej znajdziesz propozycje ciekawych zabaw, które wzbudzą zainteresowanie dziecka powyżej roku. Może włączyć się w nie cała rodziną (ze starszym rodzeństwem włącznie). Nadają się również do zorganizowania czasu kilkorgu dzieciom, które znajdą się pod twoją opieką. Spis treści: Trzy kreatywne zabawy dla 1,5 rocznego dziecka Baloniku nasz malutki Ciepło-zimno Parada strażacka Superbohater Zespół muzyczny Trzy kreatywne zabawy dla 1,5 rocznego dziecka Dzieci zwykle mają mnóstwo zabawek, z których większość ma jasno określony sposób użycia. Warto zatem stwarzać maluchowi okazję do kreatywnego działania. Poświęć trochę czasu i przygotuj, najlepiej razem z dzieckiem, akcesoria do kreatywnych zabaw.   Nietypowe klocki. Zbierz różne opakowania: kartony po butach, kartony po mleku, plastikowe kubeczki po serkach czy jogurtach. Kubeczki muszą być czyste, a kartony warto pomalować, aby były barwne i bardziej atrakcyjne. Pozwól maluchowi budować z tych „klocków”. Na początku możesz podsunąć mu kilka pomysłów i pokazać, jak się bawić.   Barwne kręgle. Zbierz kilka plastikowych butelek o pojemności 1,5 litra. Następnie przygotuj barwne płyny – np. mieszaj wodę z barwnikami spożywczymi. Ponalewaj do butelek barwną wodę tak, aby każda butelka zawierała płyn w innym kolorze. Teraz można rozstawiać butelki na podłodze lub trawie, dać dziecku piłkę i prosić, aby celowało nią w butelkę z określonym kolorem płynu, albo wywróciło nią jak najwięcej butelek.   Tunel lub tor przeszkód. Z dostępnych w domu przedmiotów zbuduj tor przeszkód dla dziecka. Poustawiaj krzesła,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj