Po co dziecko ma przez godzinę składać obrazek z kilkunastu (kilkudziesięciu, kilkuset) części? Czy nie nauczy się więcej, jeśli w tym czasie obejrzy bajkę czy pogra na komputerze? Nie! Układanie puzzli to wyjątkowa gimnastyka dla mózgu. Dziecko uczy się spostrzegawczości, kreatywności, cierpliwości, koncentracji. Przyda mu się to w szkole.

Reklama

Układanie puzzli zapobiega też dysleksji – twierdzą psychologowie. Dzięki nim dziecku można też przemycić sporo wiedzy o świecie. Pierwsze puzzle wymyślił przecież (ponad 200 lat temu) nauczyciel geografii, bo chciał, by uczniowie nauczyli się, gdzie leżą poszczególne kraje. Już wiesz, że puzzle są super. Tylko jak do nich przekonać dziecko, które woli grać na komputerze i jeździć samochodzikami?

Zobacz też, jak rozpoznać dysleksję u dziecka

KROK 1
Zacznij od prostych puzzli

Pokaż dziecku ilustrację z gazety, potnij ją na kilka części. Poproś, by je złożyło. Jeśli zabawa mu się spodoba, możesz ją kontynuować, dzieląc obrazek na mniejsze części lub proponując zabawę nowym. Dla początkujących bardzo dobre są też puzzle, które układa się na namalowanym obrazku. Takim samym, który dziecko ma ułożyć z poszczególnych kawałków. Nie wybieraj zbyt trudnych. Nie chodzi o to, by twoje dziecko w wieku trzech lat układało obrazek ze stu części, a mając lat sześć – z tysiąca. To nie wyścig! Dostosuj skalę trudności do jego umiejętności. Dopiero gdy naprawdę polubi puzzle, wybieraj bardziej skomplikowane.

Zobacz też, co musi umieć trzylatek

Zobacz także

KROK 2
Pamiętaj, co i kogo dziecko lubi

Jeśli dziecko jest fanem Kubusia Puchatka, kup mu układankę przedstawiającą przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Jeśli woli Strażaka Sama, Teletubisie lub Scoobi Doo, poszukaj takich puzzli. Dopasuj je do zainteresowań dziecka. Chętniej je ułoży. Zobaczysz!

Zobacz też zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

KROK 3
Kupuj puzzle książeczkowe

Książeczka-puzzle to bardzo dobry pomysł na zainteresowanie układankami dziecka, które lubi słuchać bajek. Na jednej kartce jest tekst z przygodami ulubionych bohaterów, na drugiej – puzzle. Gdy dziecko dojdzie do wprawy w układaniu poszczególnych obrazków, możesz zwiększyć skalę trudności, mieszając kawałki z dwóch różnych ilustracji. Dziecko będzie musiało najpierw zdecydować, z którego obrazka pochodzą.

Zobacz też nowości książkowe na blogu Czytam dziecku codziennie

[CMS_PAGE_BREAK]

KROK 4
Postaw na różnorodność puzzli

Jeśli dziecka nie fascynują klasyczne puzzle z tektury, kup mu duże, piankowe, które układa się na podłodze. Dziewczynka ucieszy się, jeśli potem na takiej macie zagra z tobą w klasy. Chłopiec chętnie ułoży ogromne miasto z ulicami, po których będzie mógł pojeździć sobie samochodzikami. Dziecku spodobają się też układanki trójwymiarowe, a także gry. Zabawa polega na łączeniu w pary np. ludzi wykonujących określone zawody z ich „narzędziami pracy”. Pasują do siebie tylko prawidłowe odpowiedzi, np. lekarza można połączyć tylko ze stetoskopem, a muzyka ze skrzypcami.

Zobacz też: Puzzle dla dzieci - opinie

KROK 5
Układajcie puzzle razem

Ty możesz ułożyć Kubusia Puchatka, a dziecko Tygryska. Dzięki wspólnej zabawie puzzle wydadzą się przedszkolakowi bardziej interesujące.

KROK 6
Podpowiadaj, jak dopasowywać puzzle

Gdy widzisz, że dziecko nie daje sobie z czymś rady, pomóż mu dopasować obrazek. Nie rób jednak tego za niego. Podpowiedz tylko, co ma zrobić, np. „Może zacznij od drzewka”, „Teraz ułóż słonia”.

Zobacz też, jak nauczyć dziecko samodzielności

KROK 7
Kibicuj dziecku podczas zabawy

Mów: „Świetnie, udało ci się już ułożyć króliczka!”, „Brawo, połączyłeś te części”. Chwal za osiągnięcia. To zachęca dziecko do coraz bardziej skomplikowanych układanek.

Zobacz też, jak właściwie chwalić dziecko

KROK 8
Pozwól się też bawić
puzzlami inaczej

Zachęcaj do układania puzzli nie tylko w „klasyczny” sposób. Drewniane można ustawiać pionowo i traktować jak figurki zwierząt, ludzi, drzew.

KROK 9
Przemycaj wiedzę poprzez
zabawę

Dzięki puzzlom dziecko może nauczyć się liter, cyfr, alfabetu. Dla starszego przedszkolaka kup puzzle przedstawiające mapę Polski lub Europy (z podziałem na kraje). Nawet nie spostrzeżesz, kiedy dzięki temu twój malec dowie się, gdzie jest Wielkopolska, Mazowsze, Francja czy Włochy!

Zobacz też, jak uczyć dziecko poprzez zabawę

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama