Wyciągnęłam kleszcza Zosi i myślałam, że po sprawie. Potem pojawił się ten rumień
Rumień po kleszczu na skórze dziecka to sygnał, którego żaden rodzic nie może zignorować. To pierwszy objaw groźnej choroby odkleszczowej - boreliozy, która od lat sieje postrach. Dowiedz się, jak wygląda rumień wędrujący, czy swędzi i jak długo może się utrzymywać.

Rumień po kleszczu u dziecka to ważny objaw, który może wskazywać na zakażenie boreliozą. Zmartwieni rodzice często wypatrują go na skórze malucha, zastanawiając się, jak wygląda rumień wędrujący. Uspokajamy – ze względu na charakterystyczny kolor i wielkość trudno go przeoczyć. Dowiedz się, jak go rozpoznać i kiedy koniecznie udać się do lekarza.
Spis treści:
- Kleszcz u dziecka - jak wygląda rumień? (zdjęcia)
- Jak rozpoznać rumień po kleszczu u malucha?
- Rumień po kleszczu – ile się utrzymuje?
- Rumień u dziecka - kiedy do lekarza?
Kleszcz u dziecka - jak wygląda rumień? (zdjęcia)
Rumień wędrujący to pierwszy objaw boreliozy. Składa się z jednej lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), które pojawiają się wokół miejsca ukąszenia kleszcza. Potem rumień zaczyna „wędrować” po ciele, najczęściej na uda, pośladki, pachwiny czy pachy. Może też wystąpić na głowie. Choć rumień jest jednym z pierwszych objawów boreliozy, pamiętaj – nie zawsze występuje przy zakażeniu tą chorobą. Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd, a choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać:



zdj. Adobe Stock
Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym.
Jak rozpoznać rumień po kleszczu u malucha?
Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący:
- plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa,
- średnica powyżej 5 cm,
- rozrastanie się plamy,
- długi czas zanikania,
- możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany,
- przenoszenie się rumienia na inne partie ciała.
Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć:
- podniesiona temperatura ciała,
- zmęczenie,
- ból mięśni i stawów,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją, a potem obserwuj uważnie ciało dziecka. Jeśli pojawi się rumień to znak, że kleszcz był nosicielem boreliozy. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Może się niestety okazać, że dziecko zaraziło się od kleszcza boreliozą, a rumień się nie pojawił.
Rumień po kleszczu – ile się utrzymuje?
Kiedy się pojawia rumień po kleszczu? Taką zmianę można zaobserwować na ciele nawet do kilku tygodni po ugryzieniu kleszcza. Ślad po kleszczu znika po kilku dniach bez śladu, jednak nie należy go lekceważyć! Zmiana nie jest bolesna, ale samo miejsce ukąszenia może swędzieć lub piec.
Zdarza się również, że rumień wędrujący wygląda jak pęcherze lub wybroczyny – one również rozrastają się i nie schodzą przez długi okres. Bywa, że po ugryzieniu kleszcza (nawet kilka miesięcy później) pojawia się pojedynczy guzek przypominający chłoniaka. To limfocytoma (pseudochłoniak boreliozowy), której nieleczona może pozostać na skórze nawet przez kilka lat.
Rumień u dziecka - kiedy do lekarza?
Każdą zmianę na ciele dziecka, u którego znaleziono kleszcza, warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem tak, że rumień wędrujący nie występuje lub ma nietypową postać. Gdy lekarz potwierdzi, że wystąpił rumień wędrujący lub zmiany mogą być skutkiem ukąszenia kleszcza, zaleci leczenie boreliozy lub skieruje na testy na boreliozę.
Materiał został zaktualizowany przez redakcję w 2025 roku.
Zobacz też: