Rumień po kleszczu ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku. Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza, a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie.

Reklama

Takie charakterystyczne zaczerwienienie po kleszczu to pierwszy objaw zakażenia boreliozą. Pamiętaj jednak, że można zakazić się tą chorobą, a rumień nie wystąpi! Rumień pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy, w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Jak wygląda rumień po kleszczu: zdjęcia

Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy, składa się z jednej lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza. Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać:

rumień po kleszczu / jak wygląda rumień: zdj 2
Fotolia
rumień wędrujący
źródło: Wikipedia
rumień po kleszczu / jak wygląda rumień: zdj 1
Fotolia

zdj. Adobe Stock

Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym.

Zobacz także

Jak rozpoznać rumień po kleszczu?

Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący:

  • plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa,
  • średnica powyżej 5 cm,
  • rozrastanie się plamy,
  • długi czas zanikania,
  • możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany,
  • przenoszenie się rumienia na inne partie ciała.

Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć:

  • podniesiona temperatura ciała,
  • zmęczenie,
  • ból mięśni i stawów,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Możesz samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry przy pomocy takich sprytnych urządzeń:

Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją, a potem obserwuj uważnie ciało dziecka. Jeśli pojawi się rumień to znak, że kleszcz był nosicielem boreliozy. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Może się niestety okazać, że dziecko zaraziło się od kleszcza boreliozą, a rumień się nie pojawił.

Rumień po kleszczu – ile się utrzymuje?

Kiedy się pojawia rumień po kleszczu? Taką zmianę można zaobserwować na ciele nawet do kilku tygodni po ugryzieniu kleszcza. Ślad po kleszczu znika po kilku dniach bez śladu, jednak nie należy go lekceważyć! Zmiana nie jest bolesna, ale samo miejsce ukąszenia może swędzieć lub piec.

Zdarza się również, że rumień wędrujący wygląda jak pęcherze lub wybroczyny – one również rozrastają się i nie schodzą przez długi okres. Bywa, że po ugryzieniu kleszcza (nawet kilka miesięcy później) pojawia się pojedynczy guzek przypominający chłoniaka. To limfocytoma (pseudochłoniak boreliozowy), której nieleczona może pozostać na skórze nawet przez kilka lat.

Rumień po kleszczy u dziecka: leczenie

Każdą zmianę na ciele dziecka, u którego znaleziono kleszcza, warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem tak, że rumień wędrujący nie występuje lub ma nietypową postać. Gdy lekarz potwierdzi, że wystąpił rumień wędrujący lub zmiany mogą być skutkiem ukąszenia kleszcza, zaleci leczenie boreliozy lub skieruje na testy na boreliozę.

Więcej o kleszczach i chorobach odkleszczowych:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama