koronawirus wakacje rodzinne
Adobe Stock
Zdrowie

Wakacje a koronawirus: wyjazd jest możliwy!

Immunolog Paweł Grzesiowski w dobie epidemii dopuszcza jeden typ wakacji. Niektórzy będą musieli zmienić plany na letni wypoczynek. Może warto wykorzystać tę okazję i zaplanować jedyne wakacje w swoim rodzaju.

Nadal nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja na świecie. To stawia pod znakiem zapytania letni wypoczynek. Poniżej znajdziesz aktualizowany miniporadnik: Koronawirus a wakacje. Czy planowanie wakacyjnych wyjazdów ma w ogóle sens? Czy to czas odwoływać już zrobione rezerwacje? I dokąd jechać? Podpowiadamy.

Najnowsze (aktualizowane) doniesienia na temat wakacji w dobie epidemii koronawirusa:

27 kwietnia: Doktor Paweł Grzesiowski twierdzi, że już dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina, która mieszka pod wspólnym dachem, wsiadła w samochód i pojechała w góry czy nad morze. Najlepszy, bo najbezpieczniejszy, będzie pobyt na własnej działce czy w wynajętym domku. Odpadają za to kolonie i obozy dla dzieci – wysłanie najmłodszych na tego typu wypoczynek najpewniej nie będzie wchodził w grę.

Rodzice muszą zatem zapomnieć o wypoczynku bez dzieci. O ile sytuacja się nie zmieni i nie zostaną wprowadzone większe obostrzenia, jedynym wyjściem będzie wyjazd rodzinny, w dodatku krajowy. Nie zanosi się na to, by zdjęty został obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy. Taki wyjazd oznaczałby więc nie tylko większe ryzyko zakażenia koronawirusem, ale i konieczność zarezerwowania sobie większej liczby dni urlopowych, aby objąć nimi i kwarantannę. Nie wszystkich będzie na to stać.

Sposób na wakacje: agroturystyka i poznawanie własnego kraju

Wygląda więc na to, że w najbliższe wakacje domki na odludziu oraz prywatne kwatery będą cieszyć się największym zainteresowaniem. Na razie pola kempingowe pozostają zamknięte, więc ten rodzaj wypoczynku może nie wchodzić w grę. Aby nie wylądować w przypadkowym miejscu warto już teraz zainteresować się bazą noclegową oferowaną w ramach agroturystyki i prywatnych domków wakacyjnych.

Najbezpieczniejsze będą miejsca w mniej popularnych miejscowościach. Co z tego, że rodzina będzie izolować się w domku wakacyjnym, jeśli będzie chodzić na zatłoczoną plażę? Z tego względu może warto zweryfikować cel podróży i zamiast jechać w najbardziej typowe, zwykle zatłoczone miejsca wypoczynku, wyszukać miejscówkę w nieco mniej typowym regionie. Takich miejsc jest wiele. Nasz kraj naprawdę jest piękny i wypocząć można nie tylko nad morzem czy w górach – to będzie okazja do poznawania i pokazywania dzieciom Polski, jakiej jeszcze nie znają.

Najprawdopodobniej trzeba będzie też dzieciom zorganizować atrakcje we własnym zakresie (np. podchody albo inne zabawy ruchowe), gdyż na możliwość korzystania z placów zabaw i innych atrakcji skupiających duże grupy ludzi może nie być możliwa.

O stołowaniu się w restauracjach i barach na ten moment także należy zapomnieć. Czy to się zmieni do wakacji? Trudno powiedzieć, dlatego wybierając miejscówkę warto wybrać taką, która oferuje dostęp do kuchni, albo domek w pełni wyposażony. Być może w te wakacje nie uda się rodzicom uniknąć gotowania dla całej rodziny.

15 kwietnia: Minister Szumowski powiedział jasno: o takich wakacjach, jakie znamy, trzeba w tym roku zapomnieć. Kolonii i obozów raczej nie będzie. Musimy poczekać na szczepionkę. Potrwać to może nawet rok.

14. kwietnia: Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przestrzega, aby powstrzymać się z planami wakacyjnymi, gdyż nikt nie potrafi przygotować w tej chwili wiarygodnych prognoz dotyczących stanu pandemii w lipcu i sierpniu.

14. kwietnia: Minister zdrowia: O wakacjach możemy zapomnieć

Wakacje a koronawirus – zdecydują przepisy

Mało prawdopodobne jest, aby do wakacji epidemia wygasła. Nie wiadomo też, które z obecnych obostrzeń zostaną złagodzone. Jeśli granice pozostaną zamknięte, raczej nie będzie mowy o wyjeździe zagranicznym. Wtedy jedyną opcją będzie: zostać w domu czy wyjechać w Polskę. O ile nie pojawi się przepis mówiący o tym, że ograniczona zostaje możliwość przemieszczania się po kraju. Wtedy wyboru mieć już nie będziemy. Wakacje będziemy musieli spędzić w domu.

Koronawirus a wakacje: niech Polak nie będzie mądry po szkodzie

Eksperci i rozsądek – to jedyni doradcy, jakich należy w tej sytuacji słuchać. Może lepiej spędzić tym razem wakacje w domu? Może lepiej nie robić już teraz rezerwacji na zagraniczne czy krajowe wakacje, choćby touroperatorzy kusili wyjątkowo atrakcyjnymi cenami? Na pewno z ostatecznymi decyzjami  warto się jeszcze wstrzymać i zaczekać na rozwój sytuacji.

Wakacje w czasie koronawirusa: rozsądna opcja na teraz

Wydaje się, że najrozsądniejszym obecnie wyjściem jest powstrzymanie się od planowania lub robienie planów bardzo ostrożnych i łatwych do zmodyfikowania. Jeśli masz rodzinę lub znajomych w atrakcyjnym turystycznie rejonie Polski, możesz wstępnie uzgodnić z nimi, czy jest możliwość spędzenia u nich części wakacji. Jeśli wszyscy będziecie zdrowi, a sytuacja w kraju się uspokoi, prawdopodobnie nie będzie przeszkód, aby jechać na wakacje do rodziny.

W dobrej sytuacji są też ci, którzy mają własne działki. Planowanie pobytu na niej jest o tyle dobre, że jeśli nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się, nic nie powinno wam stanąć na przeszkodzie, aby na działkę jechać. O ile wcześniej nie zakazicie się koronawirusem.

Niestety w chwili obecnej nie można nic więcej wstępnie zaplanować. Nie wiadomo z jakich atrakcji turystycznych będzie można korzystać podczas wakacji, czy parki narodowe, muzea, parki zabaw dla dzieci, baseny i plaże będą otwarte. Być może tym razem będziecie musieli wszelkie atrakcje dla swoich pociech zorganizować we własnym zakresie.

Skala pandemii koronawirusa – wielka niewiadoma

Jak bardzo wirus rozprzestrzeni się do lipca i sierpnia? Nie wiadomo. To zależy od działań, jakie podejmie każdy z nas. Teraz. Jednym z głównych czynników, które sprzyjają zakażeniu, jest przemieszczanie się ludzi – zarówno w obrębie miast, państw, jak i całego globu. To dlatego koronawirus został wywieziony z Chin i trafił na każdy kontynent.

Obecnie wszystko zmierza do tego, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Specjaliści zalecają, aby do minimum ograniczyć wychodzenie z domu, przestrzegać kwarantanny, nie spotykać się z rodziną, przyjaciółmi, unikać ludzi, często myć ręce. Ograniczone lub odwołane zostały loty krajowe i międzynarodowe, państwa pozamykały granice i organizują kwarantanny. Wszystko to zaczyna już przynosić rezultaty – krzywa tempa wzrostu liczby zachorowań w wielu krajach spada. Na bieżąco można sprawdzać, jak przebiega pandemia koronawirusa, czy liczba zakażonych rośnie. Aktualną sytuację zobaczysz na stronie worldometers.info. Jednak jest jeszcze za wcześnie, aby przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała latem.

Więcej o koronawirusie:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

Podejrzewasz koronawirusa? - oto co trzeba zrobić krok po kroku
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: jeżeli twoje dziecko źle się czuje - co zrobić krok po kroku
Podejrzewasz zarażenie koronawirusem? Oto co najpierw powinnaś zrobić

Doniesienia o kolejnych przypadkach zachorowania na koronawirusa i informacje że u dzieci jego objawy nie są tak oczywiste, jak u osób dorosłych powoduje, że łatwo popaść w niepokój, gdy nasze dziecko kaszle i gorączkuje od kilku dni. Jeżeli zastanawiasz się co robić w takiej sytuacji, do kogo się zgłosić - przypominamy obowiązujące zasady. Nie wychodź - zadzwoń do lekarza lub sanepidu Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko mogło zarazić się koronawirusem, to najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to wsiąść z nim np. do autobusu miejskiego i pojechać do szpitala. - Jeżeli dziecko wygląda na mocno chore, to nie wolno jechać z nim na izbę przyjęć do szpitala i narażać inne dzieci na kontakt. Są procedury, jak trzeba w takich momentach postępować - powiedział mamotoja.pl prof. Jacek Wysocki z Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, były wieloletni rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak podkreślił profesor podstawowa zasada postępowania sprowadza się do: wykonania telefonu do lekarza rodzinnego lub do oddziału sanepidu, tam otrzymamy informacje, co do dalszego trybu postępowania medycznego. Niewykluczone, że zostanie podjęta decyzja o konieczności wysłaniu karetki pogotowia po dziecko i zwiezieniu go do szpitala. W żadnym wypadku nie wolno iść samodzielnie do POZ lub na SOR. Zasady działania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem są dokładnie wyjaśnione w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Opisujemy je w 5 przypadkach, w zależności od tego, czy twoja rodzina przebywała za granicą i czy mogła mieć kontakt z osobą zarażoną. Przypadek 1 - dziecko miało kontakt z chorym na koronawirusa Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli w...

szczepienia dzieci a koronawirus
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienia dzieci a koronawirus – aktualne zalecenia
Szczepienia dzieci w czasie koronawirusa: nie można tak po prostu przyjść z dzieckiem na szczepienie do przychodni. Obowiązują określone zasady postępowania, tak aby dziecko nie zaraziło się koronawirusem – przestrzega krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Koniecznie przeczytaj, zanim pójdziesz zaszczepić dziecko!

W związku z panującą epidemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia, po początkowym miesięcznym zawieszeniu szczepień wiosną, wznowiło obowiązkowe szczepienia . Obecnie szczepienia dzieci realizowane są na bieżąco, a Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że priorytetowo należy traktować kwestię szczepień dzieci do 2. roku życia. Zanim jednak zgłosisz się z dzieckiem do przychodni, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przypomina o nich krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. dr hab. n. med. Iwona Paradowska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Spis treści: Szczepienia dzieci a koronawirus: zanim zaszczepisz dziecko zadzwoń do przychodni Szczepienia dzieci a koronawirus: zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS Czy przesunięcie terminu szczepienia nie jest dla dziecka zagrożeniem? Czy można szczepić na wszystko w czasie pandemii koronawirusa? Czy można podać dziecku kilka szczepionek naraz?   Szczepienia dzieci a koronawirus: zanim zaszczepisz dziecko zadzwoń do przychodni Służby sanitarne i medyczne zalecają, aby rodzice, zanim zaszczepią dziecko, skorzystali z teleporady medycznej i w ten sposób ustalili szczegóły dotyczące szczepienia. To najbardziej bezpieczny sposób na zminimalizowanie ryzyka zakażenia dziecka koronawirusem. „ Wywiad telefoniczny jest bardzo dobrą formą pozyskiwania istotnych informacji – oszczędza czas, nie naraża dziecka i rodzica na dodatkowy stres związany z pobytem w poradni" – powiedziała prof. Paradowska. Zaleciła, aby taka rozmowa odbyła się jak najbliżej planowanego terminu wizyty szczepiennej. Chodzi o to, aby personel poradni mógł zebrać telefonicznie informacje na temat zdrowia dziecka, jego rodziców i pozostałych domowników pod kątem zagrożenia epidemiologicznego zakażeniem SARS-CoV-2. Dopiero na postawie takiej rozmowy można podjąć...

Koronawirus:  szczyt epidemii w Polsce latem? Prognozy epidemiologów nie napawają optymizmem
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: szczyt epidemii w Polsce latem? Prognozy nie napawają optymizmem
Każdy stawia sobie pytanie, kiedy należy spodziewać się szczytu zachorowań na koronawirusa w Polsce. Epidemiolodzy i wirusolodzy są zdania, że do rozprzestrzeniania się wirusa na większą skalę może przyczynić się pogoda. Jedni przypuszczają, że może to być zima, inni, że szczyt zachorowań może w ogóle nie nastąpić, albo że nastąpi latem. Jak to uzasadniają?

Dr. Robert Redfield, kierownik amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w rozmowie z „The Washington Post” powiedział, że druga fala zachorowań na koronawirusa może nastąpić zimą i zbiec się z innymi zachorowaniami typowymi dla tej pory roku –  i to wydaje się szczególnie niepokojące. Naukowiec dodał jednak, że do zimy może pojawić się już szczepionka na SARS-CoV-2 , co pozwoliłoby zmniejszyć ilość ciężkich zachorowań. Zdania są jednak podzielone. Dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej zapytany przez poznańskich dziennikarzy, kiedy może nastąpić szczyt zachorowań na koronawirusa, odparł, że w ogóle może nie być szczytu zachorowań, lecz jednakowa, stała liczba chorych utrzymująca się przez długi czas . Ozorowski nadmienił także, że jeśli ludzie powrócą do życia społecznego latem, to należy spodziewać się, że liczba zarażonych się powiększy.  Kiedy należy spodziewać się szczytu zachorowań? Zdaniem dr. Ozorowskiego „tak skutecznie się przyblokowaliśmy, że wydaje mi się, iż możemy w Polsce nie mieć szczytu zachorowań . Myślę, że będziemy mieli ich stały, wysoki wzrost. Wyższy niż kraje, które osiągnęły wyraźny szczyt”. Specjalista dodaje, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa w danej społeczności, odporność musi mieć ponad 80 proc. społeczności. Może być ona nabyta naturalnie – po przechorowaniu albo poprzez szczepienia.  Koronawirus może zaatakować latem? Tymczasem jak twierdzi Ozorowski: „U nas zachorowań było tak mało, że mamy ogromną część populacji nadal podatną zakażeniu. To ponad 95 proc. ludności . Należy się spodziewać, że odblokowując gospodarkę i życie społeczne, zachorowania będą się pojawiać na odpowiednio coraz wyższym poziomie. Myślę, że wyższym niż było to w krajach, w które ewidentny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj