Ospa wietrzna to jedna z najbardziej dokuczliwych chorób, którą przechodzą głównie dzieci. Czy ospa jest zaraźliwa?
Ospa u dziecka jest tak wysoce zaraźliwa, że brak szczepienia ochronnego niemal gwarantuje, że zachoruje się na nią jeszcze w dzieciństwie, a tym samym w wieku dorosłym będzie się już uodpornionym. Jak wygląda ospa? Kto z nas miał ospę, ten dobrze pamięta jej główny objaw – swędzące, czerwone krostki na całym ciele. Na czym polega leczenie ospy? Podpowiadamy!

Reklama

Spis treści:

  1. Leczenie ospy u dzieci
  2. Czym smarować krostki? Czym smarować strupki po ospie?
  3. Ospa na narządach płciowych: czym smarować
  4. Czy można kąpać dziecko, gdy ma ospę?
  5. Ospa we włosach: czym smarować
  6. Po jakim czasie od zachorowania można wyjść z dzieckiem na spacer?
  7. Kiedy można zaszczepić dziecko na ospę?

Leczenie ospy u dzieci

Ospę wietrzną u dzieci leczy się jedynie objawowo. W łagodnym przebiegu ospy zazwyczaj pomaga podawanie leków przeciwgorączkowych i łagodzących świąd.

W przypadku cięższego przebiegu choroby stosujemy acyklowir, czyli substancję przeciwwirusową przepisywaną przez lekarza na receptę. Jeśli u dziecka chorego na ospę wystąpią powikłania, wymagana będzie specjalistyczna opieka i hospitalizacja.

Wyleczenie zazwyczaj następuje samoistnie, ale uwaga! Nie da się całkowicie pozbyć wirusa z organizmu. Pozostaje on w stanie uśpienia i w każdej chwili może znów dać o sobie znać (nawet po wielu latach!).

Zobacz także

Czym smarować krostki? Czym smarować strupki po ospie?

Co na ospę? Rodzice szukają informacji, czym smarować krostki bądź czym smarować strupki po ospie, nie zdając sobie sprawy, jak powinno się leczyć ospę. Preparaty osuszające na krostki mogą doprowadzić bowiem do dodatkowych nadkażeń, dlatego ich ewentualne zastosowanie warto skonsultować ze specjalistą.

Ospa na narządach płciowych: czym smarować

Zamiast płynnych pudrów (początkowo będą łagodzić świąd, ale po wyschnięciu dadzą uczucie ściągania skóry, a nawet mogą powodować u dziecka ból, poza tym jest to doskonałe siedlisko dla bakterii) i gencjany (zakrywa zmiany skórne, przez co trudno jest obserwować ewentualne nadkażenia), na nieprzyjemne swędzenie zmian w okolicy krocza eksperci polecają żel z lidokainą.

Lekarstwem na uporczywy świąd będzie też rumianek. Okłady na bazie rumianku, czy spożywanie rumianku w formie doustnej, przyniesie dziecku ulgę.

Czy można kąpać dziecko, gdy ma ospę?

Dawniej uważało się, że ospowych krostek nie należy moczyć w wodzie i w czasie wykwitu nie powinno się kąpać dziecka. To jednak jeden z mitów na temat ospy. Codzienna kąpiel jest wręcz wskazana. Zachowanie odpowiedniej higieny pozwala na uniknięcie namnażania się bakterii. Oczywiście kąpiel nie powinna trwać zbyt długo – jedynie tyle, ile potrzeba na dokładne umycie się, a nie na zabawy w wodzie. Po kąpieli należy też delikatnie osuszyć ciało dziecka, nie pocierając go zbyt mocno, aby nie naruszyć strupków. W przeciwnym razie na skórze dziecka mogą pozostać po chorobie nieestetyczne blizny.

Ospa we włosach: czym smarować

Lekarze zalecają kąpiele w rozcieńczonym nadmanganianie potasu (kupicie go w aptece bez recepty). Możesz je przygotowywać dziecku choremu na ospę nawet codziennie.

Po jakim czasie od zachorowania można wyjść z dzieckiem na spacer?

Dziecko w trakcie przechodzenia ospy nie może wychodzić na dwór przez pełne dwa tygodnie od zachorowania, nawet jeśli po kilku dniach czuje się lepiej i na ciele nie pojawiają się nowe wykwity. Przede wszystkim chore dziecko jest osłabione i wówczas łatwiej może złapać kolejną infekcję, co zwiększa ryzyko powikłań, a po drugie ospa jest bardzo zaraźliwa i pozwalanie dziecku na wychodzenie na dwór w trakcie jej trwania wiąże się z dużym ryzykiem zarażenia innych. A jeśli dziecko choruje latem, dodatkowo należy szczególnie unikać kontaktu ze słońcem, ponieważ w przeciwnym razie w miejscach po krostach mogą pojawić się trwałe przebarwienia.

Kiedy można zaszczepić dziecko na ospę?

Szczepienia ochronne przeciwko ospie są w Polsce obowiązkowe. Zgodnie z kalendarzem szczepień stosuje się je u dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach w minimum 6 tygodniowym odstępie. Wykonanie szczepienia na trzy dni przed zachorowaniem, może znacząco złagodzić przebieg choroby, a nawet uchronić osobę zaszczepioną przed zachorowaniem.

Szczepienie na ospę polecane jest także u osób dorosłych, które nie przechodziły dotąd tej choroby. Szczepionka nie daje stuprocentowej pewności, że osoba zaszczepiona nie zachoruje, ale nawet jeśli tak się stanie, przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy, niż w przypadku braku szczepienia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama