Reklama

Umowa na zastępstwo w ciąży powodowała wiele problemów dla przyszłych mam. Wszystko dlatego, że jedynie umowa o pracę na czas nieokreślony daje szczególną ochronę (ciężarnej nie można zwolnić i należy zapewnić jej odpowiednie warunki pracy). Inaczej wyglądała sytuacja kobiet, które podjęły pracę na podstawie umowy na zastępstwo. Od 22 lutego 2016 roku umowa zastępstwa zniknęła z kodeksu pracy. Była to jedyna umowa o pracę, która nie dawała kobietom w ciąży żadnych przywilejów. Pracodawcy mają teraz obowiązek podpisywać umowę na czas określony, która gwarantuje większe prawa, jeśli pracownica zajdzie w ciążę.

Reklama

Spis treści:

Umowa na zastępstwo (na czas określony) a ciąża

Umowa na zastępstwo to obecnie skrótowa nazwa umowy o pracę na czas określony, zawartej w celu zastępstwa pracownika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta w ciąży pracująca na zastępstwo jest chroniona w podobny sposób jak inne pracownice zatrudnione na podstawie terminowej umowy o pracę.

Art. 177 Kodeksu pracy stanowi, że: „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Ważne! Pamiętaj, że umowa na zastępstwo nie jest odgórnie przedłużana do dnia porodu. Co to oznacza? Przypuśćmy, że jesteś w piątym miesiącu ciąży, a osoba, którą zastępujesz, wraca miesiąc przed terminem twojego porodu. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia ci umowy do dnia porodu. Wynika to z tego, że umowa na zastępstwo kończy się w momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej.

Umowa na zastępstwo (na czas określony) a ciąża i zasiłek macierzyński

W przypadku umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika umowa zostaje rozwiązana w dniu planowego jej wygaśnięcia. Byłej pracownicy po porodzie nie będzie więc przysługiwał zasiłek macierzyński, gdyż warunkiem jego otrzymania jest urodzenie dziecka w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Kobieta ma natomiast prawo do świadczenia rodzicielskiego. Tzw. kosiniakowe przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka. Jego przyznanie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

Umowa na zastępstwo (na czas określony) – zwolnienie lekarskie w ciąży

Jeżeli przebywasz na zwolnieniu lekarskim w ciąży, a twoja praca na zastępstwo kończy się w trakcie zwolnienia, dalej masz prawo do zasiłku. Zasiłek chorobowy przysługuje każdej osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni. Zatem jeśli twoja umowa skończyła się, a ty regularnie dostarczasz do zakładu pracy zwolnienia lekarskie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany do dnia porodu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama