Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciążą na wypowiedzeniu
Adobe Stock
Prawo i finanse

Ciąża na wypowiedzeniu – chroni cię specjalne prawo!

Z kodeksu pracy wynika, że pracodawcę obowiązuje zakaz rozwiązania umowy o pracę z kobietą ciężarną. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy była ona w ciąży już przed okresem wypowiedzenia, jak i tej, gdy zaszła w ciąże w trakcie jego trwania.

Ciąża kobiety wpływa zarówno na jej sytuację, jak i sytuację pracodawcy. Gdy kobieta jest w ciąży, pracodawcy nie wolno podjąć niektórych działań, między innymi wypowiedzieć przyszłej mamie umowy o pracę. Obowiązuje to już od pierwszego dnia trwania ciąży. Pracodawca nie może zwolnić kobiety, która jest w ciąży, wyjątkiem jest jedynie wypowiedzenie umowy, gdy wina leży po stronie pracownicy.

Spis treści:

  1. Wypowiedzenie umowy a ciąża
  2. Zajście w ciążę na wypowiedzeniu
  3. Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas określony
  4. Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony
  5. Likwidacja stanowiska pracy a ciąża

Wypowiedzenie umowy a ciąża

Żeby kobieta nie została zwolniona z pracy, mimo otrzymanego już wypowiedzenia umowy, muszą być spełnione następujące warunki:

  • w przypadku kiedy w dniu otrzymania wypowiedzenia kobieta była w ciąży, a nie wiedziała o tym fakcie,
  • w sytuacji, kiedy kobieta zaszła w ciążę w czasie trwania okresu wypowiedzenia, przed rozwiązaniem umowy o pracę,
  • gdy kobieta dowiedziała się o ciąży po rozwiązaniu umowy o pracę, ale zaszła w ciążę jeszcze w okresie wypowiedzenia.


W momencie, gdy pracownica poinformowała swojego pracodawcę, że jest w ciąży – musi on wycofać takie wypowiedzenie i przywrócić kobietę do pracy na stanowisku, które wcześniej zajmowała. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że pracodawca tego nie zrobi – kobieta może dochodzić swoich praw przed sądem pracy. Ciąża w okresie wypowiedzenia nie chroni jednak przyszłej mamy przed zwolnieniem, gdy następuje ono z jej winy, tzn. jest to zwolnienie dyscyplinarne.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Jeśli kobieta jest na wypowiedzeniu i zaszła w ciążę – nadal obowiązuje zakaz rozwiązywania umowy z nią. Okres wypowiedzenia a ciąża - co musisz o tym wiedzieć? W przypadku, gdy pracownica zaszła w ciążę w czasie trwania okresu wypowiedzenia o pracę – musi jedynie potwierdzić ciążę odpowiednią dokumentacją medyczną. Istotny jest stan, w jakim się znajdowała przed lub znajduje w trakcie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Obowiązuje również zakaz rozwiązania umowy z kobietą ciężarną jako skutek już dokonanego wypowiedzenia. Ciąża na wypowiedzeniu daje kobiecie możliwość żądania, by takie wypowiedzenie (złożone wcześniej przez pracodawcę) nie miało żadnych konsekwencji ze względu na stan, w jakim się znajduje, zarówno podczas ciąży, jak i urlopu macierzyńskiego

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas określony

Odpowiednie prawo działa na korzyść kobiety w ciąży i chroni ją przed utratą pracy w okresie jej trwania. Zasady te obowiązują więc też w przypadku, gdy kobieta, która zaszła w ciążę, posiada umowę o pracę na czas określony. Dotyczy to jednak umowy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Ciąża a wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony działa dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku, gdy kobieta ma umowę na czas określony (wyłączając spełnienie warunku 3 miesięcy). Określa to artykuł 177 kodeksu pracy. Dotyczy to również okresu próbnego (który przekracza 1 miesiąc). Wtedy umowa jest przedłużana do dnia porodu, a pracodawca nie ma uprawnień, by ją wypowiedzieć.

Likwidacja stanowiska pracy a ciąża

Są jednak sytuacje, gdy mimo zajścia w ciążę na wypowiedzeniu, kobieta zostaje bez pracy. Poza zwolnieniem dyscyplinarnym chodzi tutaj o ogłoszenie upadłości lub likwidacji firmy. Gdy zdarzy się taka sytuacja – pracownica ma prawo do szczególnych uprawnień. Przede wszystkim pracodawca powinien starać się zapewnić kobiecie ciężarnej inną pracę – na równoległym stanowisku lub u innego pracodawcy. Jeżeli jednak umowa o pracę zostanie rozwiązana z kobietą ciężarną – do dnia porodu przysługuje jej zasiłek, który jest równoznaczny z kwotą zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz także:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

ciąża, mama, praca
Panthermedia
Ciąża i poród
Praca w ciąży – aspekty prawne - film
Ile godzin dziennie może pracować ciężarna? Jaka wysokość wynagrodzenia przysługuje kobiecie w ciąży na zwolnieniu lekarskim?

Film powstał przy współpracy z  Położna opowiada, jakie dokumenty prawne określają zakres prac kobiety w ciąży , wymienia rodzaje prac zakazanych dla ciężarnej . Poznaj prawne aspekty dotyczące pracy kobiety w ciąży . Wydrukuj wnioski o urlopy dla rodziców !  

Kiedy trzeba powiedzieć pracodawcy o ciąży?
AdobeStock: FotoAndalucia
Prawo i finanse
Kiedy i jak należy powiadomić pracodawcę o ciąży?
​Wiele kobiet w ciąży uważa, że o swoim stanie muszą jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Czy Kodeks pracy określa, w jakim terminie to trzeba zrobić? Dowiedz się również, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży.

W Kodeksie pracy nie został określony termin powiadomienia pracodawcy o ciąży . Obecnie kobieta w ciąży może zgłosić swój stan pracodawcy w dowolnej dla niej chwili, jednak im szybciej to zrobi, tym lepiej dla niej. Dlaczego? Kiedy trzeba powiedzieć pracodawcy o ciąży? Prawo nie reguluje tej kwestii. Natomiast w interesie kobiety jest niezwłoczne poinformowanie pracodawcy o ciąży, ponieważ polskie prawo pracy zapewnia liczne przywileje. Kobieta w ciąży nie może pracować: w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, więcej niż 8 godzin na dobę, w systemie przerywanego czasu pracy (ale może, jeśli wyrazi na to zgodę), a także nie może być delegowana poza stałe miejsce zamieszkania (ale może, jeśli wyrazi na to zgodę). Ponadto pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownicy w ciąży pełnopłatny czas wolny przeznaczony na wykonanie badań zaleconych przez lekarza ginekologa (o ile nie może ich wykonać poza godzinami pracy). Ciąża a ochronna ciężarnej Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia ciężarnej kobicie odpowiednich warunków pracy, ponieważ nie może ona wykonywać prac uciążliwych , niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Ustawodawca wskazuje między innymi na: pracę w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej – przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, a po nim powinna nastąpić 15-minutowa przerwa; ręczne przenoszenie materiałów ciekłych żrących, gorących lub szkodliwych dla zdrowia; pracę w pozycji wymuszonej; nożna obsługa elementów urządzeń (pedałów, przycisków itp.), przy której jest wymagane użycie siły przekraczającej 30 N; pracę na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę – przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie...

Dni niepłodne a ciąża
Starania o dziecko
Zajście w ciążę w dni niepłodne - czy to możliwe?
Zajście w ciążę w dni niepłodne jest mało prawdopodobne, ale nadal możliwe. Jeśli nie planujesz obecnie powiększenia rodziny, bądź czujna i stosuj dodatkową antykoncepcję, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać w pochwie nawet kilka dni.

Zajście w ciążę w dni niepłodne nie zdarza się często, ale jest możliwe. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny - nie oznacza to jednak, że nie może dojść do ciąży! Jeśli współżyjesz w czasie niepłodności względnej - czyli krótko przed wystąpieniem owulacji (lub tuż po), może się zdarzyć, że plemniki przeżyją do dni płodnych i dojdzie do zapłodnienia. Zajście w ciążę w dni niepłodne - jak to możliwe? Dni niepłodne to ten czas , który następuje po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej . Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciążę. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji.  Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza  niepłodności względnej . Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz  sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj