Zanim zacznę cieszyć się reformą edukacji, muszę ją zrozumieć. Chciałabym wiedzieć, z czym wiąże się dla mojego dziecka. Informacja, że nie będzie gimnazjów to zbyt mało, jak dla matki.

Reklama
  • Czy moja córka, która od września zacznie naukę w VI kasie, będzie uczęszczała do klasy VII w tym samym budynku? A może jej nauka będzie kontynuowana w budynku, który dotychczas był gimnazjum. Jeśli tak, to co z nauczycielami? Czy będą przemieszczać się w przerwach na rowerach między szkołami?
  • Co z dziećmi, które w 2019 roku trafią do pierwszej klasy liceum? Spotkają się wtedy dwa roczniki - jeden rozpocznie 3-letnią naukę, a drugi 4-letnią!
  • Jaka będzie wyglądała nowa podstawa programowa szkoły powszechnej?

Jaką szkołę skończy moje dziecko?

8-letnia szkoła powszechna, w której edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV oraz 4-letnie liceum ogólnokształcącego lub 5-letniego technikum - to zmiany zapowiedziane w poniedziałek przez szefową MEN Annę Zalewską. Wygaszanie gimnazjów i wprowadzenie 8-letniej szkoły powszechnej rozpocznie się od jesieni 2017 r .

  • Dziecko, które skończyło w tym roku VI klasę, od września rozpocznie naukę w I klasie gimnazjum (ostatni rocznik uczący się w gimnazjach).
  • Dziecko, które skończyło w tym roku V klasę, we wrześniu 2017 zamiast do gimnazjum pójdzie do VII klasy, a dwa lata później do VIII. Potem 4-letnie liceum.
  • Dziecko, które we wrześniu 2017 rozpocznie naukę w I klasie, będzie uczęszczało do 8-klasowej szkoły powszechnej (w tym 4 lata nauczania wczesnoszkolnego).
MEN

„Mam troje dzieci - każde z nich uczy się według… innego schematu. Najstarsza córka jest ostatnim rocznikiem, który szedł starym trybem. Zaczęła w wieku siedmiu lat – ale żeby nie było tak łatwo, była pierwszym rocznikiem nowej podstawy programowej (w pierwszej klasie po raz pierwszy program był dostosowany do sześciolatków), poszła do gimnazjum, maturę zda po trzech latach liceum. Syn zaczął jako 6-latek według starej reformy, podstawówkę skończy już według nowego sznytu, czyli po ośmiu latach, i trafi do czteroletniego liceum. Najmłodsza rozpocznie naukę jako siedmiolatka w czteroletniej edukacji wczesnoszkolnej” - żali się Klara Klinger w dziennik.pl.

Popierasz likwidację gimnazjów oraz powrót do 8-letnich podstawówek i 4-letnich liceów? Napisz w komentarzu.

Reklama

Zobacz też: Uwaga! Ostatni moment, by dostać więcej z 500 plus!

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama