
Dzielenie się opłatkiem ma długą tradycję. Wyjaśniamy, jak dzielić się opłatkiem w Wigilię, by zachować dawne zwyczaje i nie popełnić błędu.
Co oznacza zwyczaj dzielenia się opłatkiem?
W czasie świąt Bożego Narodzenia warto przypomnieć sobie, dlaczego dzielimy się opłatkiem. Opłatek jest symbolem miłości i przyjaźni, a dzielenie się nim oznacza zgodę i przebaczenie win, a także chęć wspólnego świętowania. Symbolika opłatka jest jednak bogatsza: to chleb, którego spożywanie oznacza, że chcemy być jak chleb dobrzy. Dzielenie się opłatkiem w Wigilię miało chronić przed głodem przez cały rok. Dawało też nadzieję, że dobrzy ludzie będą mogli dzielić się chlebem z ubogimi.
Tym samym tradycja dzielenia się opłatkiem nawiązuje także do modlitwy „Ojcze nasz”, a konkretnie do fragmentu „Chleba naszego powszedniego daj nam, Panie” – dzielący się opłatkiem wyrażają w ten sposób wiarę, że nie zabraknie im chleba.
Skąd pochodzi zwyczaj dzielenia się opłatkiem?
Zwyczaj dzielenia się opłatkiem był znany już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wtedy jednak nie łamano się opłatkiem w Wigilię. Kiedyś dzielenie się chlebem było po prostu symbolem duchowej komunii między członkami wspólnoty chrześcijańskiej. Z biegiem czasu coraz częściej przynoszono chleb na msze wigilijne i po pobłogosławieniu dzielono się nim. Chleb trafiał też do chorych i innych osób, które nie mogły uczestniczyć we mszy.
Jak prawidłowo dzielić się opłatkiem?
Według zasad savoir-vivre osobą, która rozpoczyna składanie wigilijnych życzeń, powinien być gospodarz domu – to on zaczyna dzielić się opłatkiem, łamiąc się nim najpierw z gospodynią. Następnie gospodarz i gospodyni dzielą się opłatkiem z seniorami (dziadkami, rodzicami), a potem z coraz młodszymi gośćmi. Dzielenie się opłatkiem z dziećmi powinno odbyć się na końcu.
Kościół nie narzuca zasady, zgodnie z którą zakazane byłoby dzielenie się opłatkiem z osobami niewierzącymi czy niepraktykującymi. Dla niektórych wierzących to nie do przyjęcia, inni nie mają z tym problemu. Najlepiej więc podejść do tego indywidualnie i dzielić się opłatkiem w zgodzie ze swoimi przekonaniami.
Zobacz też:

Ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie to jeden ze znaków rozpoznawczych tych świąt. W końcu ubieranie choinki to bardzo wyczekiwany przez dzieci rytuał. Maluchy nie mogą się go doczekać – i to niezależnie od tego, czy zwykle ubieracie choinkę na początku grudnia, czy tuż przed Wigilią. Aby skrócić dzieciom oczekiwanie na przystrajanie drzewka, zachęć je, by w tym roku samodzielnie zrobiły ozdoby bożonarodzeniowe z papieru (i nie tylko). Takie ozdoby świąteczne robione przez dzieci są wyjątkowe! Pomysły na ozdoby świąteczne dla dzieci na Boże Narodzenie Jakie ozdoby najłatwiej zrobić w domu razem z dziećmi na Boże Narodzenie? Przedstawiamy nasze propozycje: Choinka z makaronu Choinka ze słomek Śnieżynki z papieru Papierowe aniołki na choinkę Gwiazda na choinkę z drutu Ozdoby z masy solnej Bombka ze styropianu Ozdoby świąteczne DIY– jakich materiałów potrzebujesz? Zanim przystąpicie do robienia świątecznych ozdób, zgromadźcie wszystkie potrzebne materiały – nie ma nic bardziej wkurzającego i demobilizującego, gdy już w czasie pracy okazuje się, że nie mamy kleju czy bibułki. Dlatego warto najpierw zaplanować, co będziemy robić (ułatwią ci to nasze listy), a potem pójść na zakupy: do sklepu papierniczego, ale także... spożywczego. Tak przygotowani będziecie mogli zasiąść do robienia świątecznych ozdób . Pamiętaj, by niebezpieczne narzędzia (nożyczki, cyrkiel) trzymać poza zasięgiem malucha. Jakie materiały są najczęściej potrzebne? To przede wszystkim: papier papier kolorowy brokat cekiny flamastry wstążki włóczka nożyczki sól (do masy solnej) makaron farby 1. Choinka z makaronu Klasyczna ozdoba świąteczna, idealna do zrobienia z dzieckiem. W dodatku z materiałów, które są łatwo dostępne. Zobacz też obrazkowy...

Oto aż 52 propozycje życzeń świątecznych w różnym tonie . Mamy dla was zarówno poważne i religijne życzenia na Boże Narodzenie, jak i te wesołe. Możesz wypisać je na świątecznej kartce pocztowej lub wysłać np. SMS-em. Wysyłanie życzeń na Boże Narodzenie jest naszym polskim zwyczajem, który warto kontynuować. Choć w dzisiejszych czasach nadawanie kartek to rzadkość, warto wrócić do tej tradycji i wysłać świąteczny list z życzeniami. Z pewnością adresatowi zrobi się bardzo miło! Na końcu dołączamy plik pdf. z życzeniami gotowy do druku. Spis treści : Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie Religijne życzenia bożonarodzeniowe Krótkie życzenia na Boże Narodzenie Piękne życzenia na Boże Narodzenie Śmieszne życzenia i wierszyki na Boże Narodzenie Poważne życzenia świąteczne na Boże Narodzenie Uniwersalne wierszyki na Boże Narodzenie i Nowy Rok Staropolskie życzenia na Boże Narodzenie W przypadku bliskich, którzy wysoko cenią tradycję, świetnie sprawdzą się życzenia bożonarodzeniowe, które nawiązują do staropolskich zwyczajów i sformułowań. Jak obyczaj stary karze według ojców naszej wiary pragnę złożyć wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia Niech ta gwiazdka pomyślności Co zabłyśnie wam o zmroku Zaprowadzi was do szczęścia W nadchodzącym Nowym Roku *** Mały Jezus nadchodzi, Powinszować się godzi, Szczęścia, zdrowia i chleba I co więcej potrzeba. Pieniędzy, dobytku I wszelkiego użytku *** Staropolskim obyczajem, Gdy w Wigilię gwiazda wstaje, Nowy Rok zaś cyfrę zmienia Przy tej pięknej sposobności I my życzym Wam radości, Aby wszystkim się darzyło, Z roku na rok lepiej było. *** Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok! Żeby Was nie bolała głowa ani bok, Żeby Wam się darzyło, mnożyło, kociło. Żebyście mieli dzieci...

Przygotowałyśmy zestawienie świątecznych filmów dla całej rodziny, które oferuje do obejrzenia Netflix na Gwiazdkę 2021. To idealna propozycja na wspólne spędzenie wolnego czasu w trakcie zimowych wieczorów. Polecane przez nas filmy rozbawią was, wzruszą, a przede wszystkim – wprowadzą w waszych domach klimat świąt Bożego Narodzenia. W naszym zestawieniu filmowym znajdziecie tegoroczne nowości, ale również świąteczne klasyki sprzed kilku lat. Jedno jest pewne – nie będziecie się nudzić w te święta! Spis treści : Rodzina Clausów Święta u Christmasów Chłopiec zwany Gwiazdką Dawid i Elfy Uwolnić Mikołaja Mikołaj i spółka 48 próśb do świętego Mikołaja Święta w stylu smart Mikołaj mimo woli Świąteczne filmy na Netflix – premiery w 2021 roku Oto najciekawsze według nas filmy platformy Netflix. Wybrane zostały spośród nowości, które miały swoją polską premierę w 2021 roku. Koniecznie musicie je obejrzeć! Rodzina Clausów Jules Claus nie lubi Bożego Narodzenia, a od zeszłorocznej śmierci swojego taty – święta już zupełnie go nie interesują. Gdy mama chłopca pracuje, Jules spędza dużo czasu w sklepie z zabawkami swojego dziadka. Pewnego razu znajduje w nim magiczną śnieżną kulę, dzięki której może przenosić się w najodleglejsze zakątki świata. Tam dokonuje niesamowitego odkrycia: jego dziadek jest prawdziwym świętym Mikołajem! Chłopiec, dzięki swojemu dziadkowi odkryje, że Boże Narodzenie to najwspanialszy czas w roku. Koniecznie obejrzyjcie film, by sprawdzić, dlaczego tak się stanie. Święta u Christmasów Komedia dla dzieci powyżej 13. roku życia. Film opowiada o czterech siostrach, które od lat są ze sobą skłócone. Na święta spotykają się w swojej rodzinnej posiadłości. Atmosferę, która i tak jest napięta, psuje jeszcze...