Co się działo w Babyonline w 2015 r.? TOP 10 tematów!
Co to są suche utonięcia? Dlaczego wycofuje się leki z rynku? Jakie imię dla dziecka jest najpopularniejsze? Czemu życie po porodzie wcale nie jest tak różowe, jak się wydaje? O tym wszystkim pisałyśmy w tym roku! Przeczytaj: Macierzyństwo'15 w pigułce.
To był świetny rok dla rodziców. Jeszcze nigdy dotąd tyle nie mówiło się o porodzie, karmieniu piersią czy o łączeniu pracy z wychowaniem dzieci.
To był też świetny rok dla Babyonline! Nie tylko ze względu na dwoje pięknych i zdrowych dzieci, o które powiększyła się w tym roku nasza redakcja (gratulacje dla ich mam!), lecz także ze względu na Was: nasze czytelniczki, których z roku na rok mamy coraz więcej!
O czym pisałyśmy? O wszystkim, co dotyka was i nas. Zobaczcie nasze TOP 10 rodzicielskich tematów w 2015 r.
10. Zdrowie dziecka to krucha sprawa
Na maleństwo trzeba chuchać i dmuchać i nie przejmować się opiniami, że jesteśmy nadopiekuńcze. Przekonała się o tym mama, opisana w tekście Beaty Turskiej "Moje dziecko mogło umrzeć przez całusa". Tak, przez zwykły całus można zarazić dziecko opryszczką, a dla niemowląt to bardzo groźna choroba!
Tak samo groźne może być zwykłe zachłyśnięcie się wodą. Nawet po kilku godzinach może dojść wtedy do tzw. wtórnego utonięcia – o czym pisała latem 2015 r. Marta Kabulska. Jej tekst w naszym serwisie przeczytało ponad 100 tys. rodziców!
PS. A skoro mówimy o zdrowiu – wielu chorobom można zapobiegać dzięki szczepieniom. Wiecie już jakie zmiany w kalendarzu szczepień zajdą w 2016 r.? Jeśli nie, to sprawdźcie koniecznie!
9. Ciało mamy jest piękne!
Lubimy patrzeć na piękne zdjęcia pięknych kobiet, ale dobrze wiem, jak takie zdjęcia powstają. Mocny makijaż, silne światło na sesji zdjęciowej i trochę Photoshopa działają cuda.
Nie łudźmy się więc: młoda mama nie wygląda tak, jak wyglądają modelki na zdjęciach – i wcale nie musi tak wyglądać! Wspaniały manifest młodej mamy i blogerki zamieściła Monika Karbarczyk: ”Jestem dumna ze swojego ciała” – przeczytajcie i podzielcie się nim z innymi młodymi mamami.
Wiele z nas potrzebuje takich słów.
8. Cesarka czy poród naturalny?
Przodujemy w Europie jeśli chodzi o liczbę cesarek na życzenie, tymczasem, jak pisała Katarzyna Pinkosz, to wcale nie jest dobrze. Dziecku nie jest wszystko jedno, w jaki sposób się rodzi!
Z drugiej strony – cieszymy się, i to bardzo, że istnieją cesarki, bo nieraz ratują one życie matki i dziecka. Mamy, które rodziły przez cesarskie cięcie, słusznie oburzały się szokującą kampanią, opisaną przez Małgosię Malinowską: Cesarka to nie poród. A Wy co o tym sądzicie?
7. Schemat żywienia dziecka – trzymamy rękę na pulsie
W 2014 r. pisałyśmy o zmianach w schemacie żywienia dzieci – to była prawdziwa rewolucja! W tym roku większych zmian w schemacie żywienia nie było, ale dalej trzymamy rękę na pulsie (wciąż czekamy na jednoznaczną decyzję ekspertów o tym, czy należy podawać 5-miesięcznym dzieciom gluten – coraz więcej naukowców jest co do tego sceptycznych). Możecie być pewne, że każdą z ważnych decyzji podamy Wam jak najszybciej.
6. Co słychać na świecie i w internecie?
Babyonline to nie tylko poradnik dla młodych mam – to także codzienna porcja najświeższych informacji i inspiracji.
Piszemy o tym, co warto wiedzieć (np. o wycofaniu dwóch syropów dla dzieci), i o tym, co warto przemyśleć samemu (np. o cenzurowaniu przez Facebook zdjęć mam karmiących piersią).
Nie boimy się też zabrać głos w ważnych sprawach, tak jak było w przypadku tragicznej śmierci syryjskiego chłopczyka, który zatonął podczas próby ucieczki jego rodziny z terenów ogarniętych wojną. Czytaj: Mogliśmy uratować to dziecko – apel Magdy Klimkowskiej, red. naczelnej Babyonline.
5. Macierzyństwo nie zawsze jest różowe
Najczęściej jednak piszemy o tym, jak według nas – współczesnych, aktywnych i wykształconych kobiet – wygląda bycie mamą.
Życie po narodzinach to nieraz pot i łzy. Jednak na zmęczenie i frustrację najlepszym lekiem jest śmiech, dlatego nawet o macierzyńskich trudach piszemy z przymrużeniem oka. Czytaj 13 kłamstw, które pomogą mamie przetrwać i sprawdź koniecznie, czy też cierpisz na mamnezję, czyli specjalną odmianę amnezji.
Natomiast w chwilach, gdy już nie macie sił na uśmiech, przypomnijcie sobie, że bycie mamą to wielki dar. W przejmujący sposób pisała o tym mama tragicznie zmarłej dziewczynki – jej dramatyczny apel do rodziców obiegł cały świat, a dzięki nam znalazł się też w polskim internecie.
4. Quizy fo fajna sprawa!
Lubicie rozwiązywać quizy i psychotesty? My uwielbiamy! Czasem pod koniec dnia w redakcji, kiedy potrzebujemy chwili oddechu, wszystkie w tym samym czasie rozwiązujemy ten sam quiz – która pierwsza, która najlepsza? Nie jest łatwo!
Quiz Asi Karwat o łechtaczce uświadomił nam, że biologia to fascynująca nauka.
Quiz Oli Sokalskiej o pierwszej pomocy – że tę ważną wiedzę trzeba powtarzać sobie cały czas.
A przy rozwiązywaniu quizu o kultowych przedmiotach PRL-u nie uświadamiałyśmy już sobie nic, tylko po prostu świetnie się bawiłyśmy!
3. Jakie imię dla dziecka?
Wybór nie jest prosty – z nami jednak pójdzie ci łatwiej. Zobacz najpopularniejsze imiona w ostatnich latach (już w styczniu opublikujemy dokładne dane za 2015 r.) i sprawdź w psychoteście, co imię twojego dziecka mówi o tobie.
Na koniec koniecznie zajrzyj do naszej księgi imion – znajdziesz tu nie tylko daty imienin, lecz także m.in. znaczenie imienia, które wybrałaś dla swojego dziecka.
2. Swoje prawa trzeba znać!
- Wiesz, ile dni wolnego na dziecko ci przysługuje?
- Jakie prawa przysługują ci na porodówce?
- No i temat na czasie – co z tym obiecanym 500 zł na dziecko?
Prawo to wcale nie jest nudny temat, szczególnie, kiedy dotyka nas osobiście. Przeczytajcie więc koniecznie: Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich od 2016 r.
1. Uwielbiamy filmiki o dzieciach, mamach i porodzie
I wiemy dobrze, że wy też je lubicie! Ostatnio do łez rozbawił nas filmik o życiu po narodzinach – ten filmik do tej pory polubiło u nas 1,8 tys. czytelniczek! Zobaczcie też nasze zestawienie Najlepsze video 2015 r.!
Co poza tym?
Oprócz artykułów, galerii, quizów i filmów znajdziesz u nas:
- przydatne kalkulatory (np. terminu porodu),
- kalendarze i encyklopedie (polecamy szczególnie kalendarz ciąży i rozwoju niemowlaka)
- narzędzia interaktywne (od talerzy dla karmiącej mamy po siatki centylowe). Mamy ich mnóstwo i wygląda na to, że w 2016 r. pojawią się jeszcze nowe.
Zostańcie z nami na 2016 r.!