Reklama

CKE podała wyniki egzaminu ósmoklasistów: statystycznie uczniom poszło dużo lepiej z polskiego niż z matematyki. Średnio z zadań na egzaminie z polskiego otrzymali 66 proc. punktów, z matematyki: 53 proc. Ci, którzy zdawali język angielski — podobnie jak z polskiego — średnio zdobyli 66 proc. punktów.

Reklama

Poniżej tłumaczymy, gdzie i jak sprawdzić swoje wyniki egzaminu ósmoklasisty.

Spis treści:

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023: kiedy i jak je sprawdzić

Zgodnie z zapowiedzią Centralnej Komisji Egzaminacyjne, wyniki zostały ogłoszone 3 lipca 2023 (poniedziałek) o godzinie 10. By sprawdzić wynik egzaminu, ósmoklasista powinien zalogować się na swoje konto w systemie ZIU (wyniki.edu.pl/login), używając nr pesel i hasła, które otrzymał w szkole.

Zaświadczenia o wynikach do szkól trafią 6 lipca (czwartek). Tego też dnia szkoły wydadzą uczniom te zaświadczenia — trzeba je będzie dołączyć do dokumentów podczas procesu rekrutacji do szkoły średniej. Warto sprawdzić, jak obliczyć punkty potrzebne do liceum.

Jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości poznania swoich wyników drogą elektroniczną – może to zrobić kilka dni później, odbierając odpowiednie zaświadczenie ze swojej szkoły.

Wyniki egzaminów 2023: z czym ósmoklasiści poradzili sobie najlepiej?

Okazuje się, że w tym roku ósmoklasiści dość dobrze poradzili sobie z "rozpracowaniem" Balladyny J. Słowackiego. Większych trudności nie sprawiło im też obliczenie pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych, ani wykonywanie prostych rachunków pamięciowych.

Według statystycznych danych CKE najlepiej przygotowali się uczniowie, którzy wybrali egzamin z języka francuskiego — ci ósmoklasiści zdobyli aż 82 proc. punktów.

Jeśli chodzi o uczniów z Ukrainy, najlepiej poszedł im egzamin ósmoklasisty z języka rosyjskiego (średni uzyskany wynik to 90 proc. prawidłowych odpowiedzi).

Wyniki egzaminu ósmoklasistów: co sprawiło największy problem

Podczas egzaminu ósmoklasisty 2023 największy kłopot sprawiły uczniom takie zagadnienia jak:

  • stopniowanie przysłówków,
  • pisownia "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym,
  • przekształcenie równania z jedną niewiadomą, tak aby obliczyć wysokość trójkąta.

Uczniom z Ukrainy najgorzej poszło na egzaminie ósmoklasisty z matematyki (średnio 37 proc. prawidłowych odpowiedzi).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama