Książki dla dzieci o wojnie – pomagają rozumieć, czym jest wojna, uczą empatii i historii
Na jakie książki dla dzieci o wojnie warto zwrócić uwagę? W bibliotekach i księgarniach nie brakuje wartościowych propozycji, które mogą okazać się bardzo pomocne we wprowadzeniu dziecka w ten trudny temat. Wybraliśmy najlepsze z nich.
W naszym zestawieniu znajdziesz książki o wojnie dla dzieci powyżej siódmego roku życia. Dla młodszych pociech przedstawione w nich zagadnienia i sceny mogą okazać się niezrozumiałe. Dużo lepsze mogą okazać się dla nich książki, które pomagają przedszkolakom nazywać i rozumieć emocje.
Przedstawione przez nas tytuły książek dla dzieci o tematyce wojennej cieszą się ogromną popularnością wśród wielu rodziców i pedagogów. Za każdym razem jednak, przed przeczytaniem książki swemu dziecku – upewnij się, że jej zawartość jest odpowiednia do poziomu wrażliwości twojej pociechy i tego, co chcesz, by o wojnie wiedziało w tej chwili twoje dziecko.
Oto propozycje książek o wojnie dla dzieci powyżej 7 roku życia.
J. Papuzińska, Asiunia (7+)
Kiedy wybucha wojna, Asiunia ma pięć lat. Nagle, nocą traci z oczu mamę i musi spać w nieswoim domu, gdzie wszystko jest obce: ludzie, meble, kubeczek na mleko… Dziewczynka stara się zrozumieć to, co się dzieje, ale nie jest to łatwe. Tytułowa bohaterka, Asiunia, to sama Joanna Papuzińska, autorka wzruszającej książki o wojnie dla dzieci. Książki można również posłuchać w wykonaniu Agaty Kuleszy.
M. Rusinek, Zaklęcie na „W” (7+)
Zamiast po wakacjach iść do szkoły, mały Włodek poznaje czym jest wojna. Dochodzi do wniosku, że wojna jest zaklęciem bardzo złego czarnoksiężnika. Jego czary doprowadziły do tego, że świat traci barwy, stając się biało-czarny.
Psycholog Wojciech Eichelberger: „Czytając z dziećmi tę książkę, nie bójmy się wejść w rolę dorosłego narratora, który pokaże także tragiczne i szalone oblicze wojny.”
B. Grysiak, Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim (7+)
Kim był Ignacy Paderewski? Ta pełna emocji opowieść ma przybliżyć młodym czytelnikom postać człowieka-orkiestry: pianisty, polityka i działacza społecznego. Książka pokazuje, że walka o wolność ojczyzny nie zawsze musi łączyć się z przelewaniem krwi.
I. Bournier, P. Marc, Wielka encyklopedia pokoju (7+)
„Wielka encyklopedia pokoju” to książka o tym, że możliwy jest świat, który mówi stop: wojnie, rasizmowi, wykluczaniu i rozmaitym formom przemocy. Poruszane zagadnienia dotyczą historii pokoju oraz działań na rzecz pokoju na świecie. Autorzy pokazują, że zarówno na przestrzeni dziejów, jak i obecnie – nie brakuje państw i organizacji, które pragną stać na straży pokoju. O wolność i prawa człowieka walczyli i walczą również zwykli obywatele – wielu z nich zapłaciło w tej walce najwyższą cenę. W książce przestawione są także miejsca i symbole nawiązujące do idei pokoju oraz sposoby walki o lepszy świat dla każdego.
Katarzyna Ryrych, Mała wojna (9+)
Wrzesień 1939, willa na obrzeżach Lwowa. Wszystkim wydaje się, że wojna nie potrwa długo, ale okazuje się, że nastoletnią Janeczkę, podobnie jak wiele innych dzieci, czekają bardzo trudne lata. Tata Janeczki walczy na froncie. Mama prawie umiera ze strachu, gdy Janeczka i jej siostra spóźniają się z lekcji muzyki. Babci coraz trudniej zdobywać jedzenie. Z miasta znika gdzieś dentysta Golberg, koleżanki Janeczki i wiele innych osób…
Paweł Beręsewicz, Czy wojna jest dla dziewczyn? (9+)
Kiedy wybucha II wojna światowa, Ela ma 9 lat. Jej kolega Antek uważa, że: wojna nie jest dla dziewczyn… Tata Eli wyrusza na wojnę i nie wraca. Mama Eli jest lekarką i ciągle pomaga potrzebującym. Ela też pomaga w szpitalu. I choć bardzo się boi, nie przestaje uczyć się odwagi. Paweł Beręsewicz oparł swą opowieść na faktach.
Zobacz także: