Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko!

Reklama

Z czego powinno pić roczne dziecko?

Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt. Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką.

Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia: roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką.

Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką?

Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko:

  • pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco)
  • dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich).

Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe?

Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa.

Zobacz także

Próchnicę butelkową powodują oczywiście nie butelki czy smoczki, lecz bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Butelki przyczyniają się do rozwoju choroby pośrednio: gdy dziecko często i długo z nich korzysta, cukier zawarty w mleku, soczkach czy słodzonych herbatkach, ma kontakt z jego zębami o wiele dłużej niż wówczas, gdyby piło z kubeczka.

Ważne! Jeśli roczne dziecko zasypia przy butelce, jest jeszcze gorzej, bo podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby obmyć oblepione pokarmem ząbki, a przy okazji zmniejszyć zakwaszenie jamy ustnej (bakterie tego nie lubią). Efekt? Bakterie czują się jak w raju, a ząbki, które niedawno się pojawiły, zaczynają się psuć. Najpierw pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł, potem próchnica ogarnia coraz większe powierzchnie. Postępuje szybko i w krótkim czasie może zniszczyć zęby mleczne.

Dlaczego roczne dziecko powinno pić z kubka: inne powody

Butelka dla rocznego dziecka to zły pomysł także dlatego, że:

  1. Przez ciągłe picie z butelki dziecko nie uczy się żuć i gryźć. A to może prowadzić do wad zgryzu i utrwalać niemowlęcy sposób połykania. To z kolei może przyczynić się do powstania wady wymowy.
  2. Dziecko, które ciągle popija z butelki, nie je tego, co powinno. Opity soczkami czy mlekiem malec nie ma ochoty na obiad czy chrupanie jabłka...
  3. ... i jest bardziej narażony na nadwagę. Jak ustalili naukowcy, zbyt długie karmienie butelką może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Chodzi o to, że dziecko, które raz za razem popija z butelki mleko albo sok, przyzwyczaja się do ciągłej dostawy kalorii. Pije z niej nie tylko dlatego, że jest głodne, ale dlatego, że się przyzwyczaiło i uspokaja je to.
  4. Dziecko, które zbyt długo pije z butelki, nie uczy się nowych rzeczy. Dziecko nie może pić z butelki w nieskończoność. W 2. roku życia powinno umieć pić z kubeczka, bo nie jest już bezradnym bobasem, któremu we wszystkim trzeba pomagać. Nie ma sensu zbyt długo zwlekać z nauką. Przywiązanego do swojej butelki 2- albo 3-latka trudniej od niej odzwyczaić niż roczniaka, który ma rok i jest otwarty na wszelkie nowości.

Źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama