Paszport covidowy (szczepionkowy) to nowy dokument, który ma ułatwić życie mieszkańcom Unii Europejskiej. Przysługuje każdemu, kto poddał się szczepieniu na COVID-19, przeszedł zakażenie koronawirusem lub zrobił test na COVID-19 i otrzymał negatywny wynik. Oficjalna i międzynarodowa nazwa tego dokumentu brzmi: EU Digital COVID Certificate.

Reklama

Paszport covidowy daje wiele przywilejów, między innymi umożliwia swobodne podróżowanie wewnątrz Unii Europejskiej i poza nią, niezależnie od obostrzeń panujących w krajach, które go honorują. Oto najważniejsze informacje o paszporcie covidowym, który wszedł w życie 1 lipca 2021.

Spis treści:

Paszport covidowy – jakie korzyści?

Każdy, kto ma paszport covidowy, może podróżować, przekraczając granice bez martwienia się o wymogi, które musi spełnić osoba nieposiadająca takiego dokumentu. Posiadacz paszportu szczepionkowego powinien jednak śledzić obowiązujące w różnych krajach obostrzenia, dlatego że mogą one różnić się od polskich realiów (sprawdź, jakie kraje honorują paszport covidowy).

Co prawda wsiadając w samochód bez paszportu covidowego, można obecnie bez problemu przekraczać wiele granic, ale nie oznacza to, że uda się uniknąć konieczności wykonania testu. Większość hoteli i miejsc rozrywki wymaga przy zameldowaniu lub w momencie wchodzenia do obiektu okazania paszportu covidowego. Jego brak oznacza odmowę realizacji rezerwacji hotelowej czy biletu wstępu. Dlatego naprawdę warto zadbać o to, aby przed ruszeniem w zagraniczną podróż postarać się o uzyskanie tego dokumentu.

Zobacz także

Paszport covidowy – dla kogo i jak długo ważny?

Paszport covidowy jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich obywateli państw UE i rezydentów przebywających na jej terenie. Mogą pobrać go osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

 • są zaszczepione przeciwko COVID-19 – paszport jest ważny od 14 do 365 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia,
 • chorowały na COVID – certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia po uzyskaniu statusu ozdrowieńca,
 • otrzymały negatywny wyniku testu na COVID – dokument jest ważny od razu po uzyskaniu negatywnego tekstu na koronawirusa, ale tylko przez 48 godzin.

Unia Europejska wprowadziła paszport covidowy 1 lipca 2021. Dokument będzie honorowany do momentu, gdy WHO ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia związanego z COVID-19.

Paszport covidowy dla dzieci

Dziecko również może otrzymać paszport covidowy, jeśli zostało zaszczepione (możliwość tę mają dzieci od 12 roku życia), chorowało na COVID-19 lub otrzymało negatywny wynik tekst na COVID.

Brak możliwości wykonania szczepienia u dziecka na COVID-19 nie stanowi przeszkody w otrzymaniu unijnego certyfikatu, o ile zostanie spełniony jeden z dwóch pozostałych warunków (uzyskanie statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu).

Rodzice lub prawni opiekunowie dziecka mogą pobrać paszport szczepionkowy dla dziecka z Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli dziecko nie jest ozdrowieńcem lub nie zostało zaszczepione, przed zagraniczną podróżą do kraju, który wymaga paszportu covidowego, rodzice powinni wykonać dziecku test na COVID. Kolejny należy zrobić przed powrotem do kraju. Paszport wydany na podstawie testu jest ważny tylko 48 godzin.

Wymagania w różnych krajach mogą się różnić, dlatego przed podróżą warto sprawdzić informacje dotyczące przepisów obowiązujących w miejscach, do których się wybieramy. Można to zrobić na stronie Re-Open EU.

Sprawdź: Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID?

Jak wygląda paszport covidowy?

Paszport covidowy to elektroniczny lub papierowy dokument w postaci kodu QR. Można pobrać go w aplikacji mObywatel lub z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli korzystamy z tej drugiej opcji, w tym celu należy zalogować się do Indywidualnego Konta Pacjenta za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, konta PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Banku Spółdzielczego. Następnie należy wejść w sekcję „Certyfikaty”, wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć „Pobierz kod QR”.

Paszport covidowy ma postać trzech certyfikatów:

 • potwierdzający przebycie choroby COVID-19
 • potwierdzający zaszczepienie na COVID-19
 • potwierdzający negatywny wynik testu na COVID-19

  Sprawdź także: Co zawiera potwierdzenie szczepienia COVID?

  Elektroniczny paszport covidowy można pobrać na telefon lub wydrukować w domu albo w placówce POZ.

  Paszport szczepionkowy a żółta książeczka

  Paszport covidowy jest elektronicznym dokumentem, który ma pomóc walczyć z pandemią koronawirusa i zapaścią w turystyce, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Głosy, że wprowadzenie paszportu covidowego jest łamaniem praw człowieka, są bezpodstawne ze względu na Międzynarodową Książeczkę Szczepień, nazywaną potocznie żółtą książeczkę, która honorowana jest na świecie od lat.

  Międzynarodowa Książeczka Szczepień potwierdza odbycie szczepienia na żółtą gorączkę. Wymagana jest przy wjeździe do niektórych krajów tropikalnych – zgodnie z wydanymi przez WHO międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi. W żółtą książeczkę można także wpisywać inne zalecane szczepienia. Warto ją mieć i zabierać ze sobą w podróż, aby w razie potrzeby zweryfikować odbyte szczepienia.

  Sprawdź też:

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama