W ciągu najbliższych dni rząd ma wydać nowe rozporządzenie w sprawie maseczek. W tej sytuacji obowiązkowe będzie noszenie maseczek chirurgicznych lub maseczek filtrujących. Nie wystarczą już maski wielokrotnego użycia. Pod znakiem zapytania stoi także noszenie przyłbic. Podejmowane przez rząd kroki mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa, by nie dopuścić do ponownego, drastycznego wzrostu zakażeń.

Reklama

Nowe rozporządzenie - maseczki

„Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek” - zapowiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Minister zdrowia poinformował, że rozważa ten pomysł.

„Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować” - powiedział Andrzej Horban. Określił także, jakie maseczki trzeba będzie nosić: „Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem".

Rozporządzenie już dzisiaj?

Prof. Andrzej Horban zapowiedział, że możliwe jest wydanie takiego rozporządzenia już dzisiaj (19.02.2020 r.): „Minister zdrowia ma dziś wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych”.

Sam minister zdrowia zdementował jednak informacje o tak szybkiej decyzji w sprawie maseczek. W wywiadzie dla WP Adam Niedzielski powiedział: „Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować”. Minister zdrowia odniósł się też do noszenia przyłbic: „trzeba również dać wyraźny sygnał ws. przyłbic, które również są zbyt często noszone”.

Zobacz także

Źródło: wiadomosci.onet.pl, tokfm.pl


Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama