Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że aktywność zawodowa młodych kobiet spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat. GUS przyjrzał się także rodzinom pobierającym 500 plus.

Reklama

Aktywność zawodowa najniższa od prawie 20 lat

Jak wynika z danych Ministerstwa rodziny, Pracy i Polityki społecznej obecnie 723 tys. rodzin otrzymuje świadczenia w ramach programu 500 plus. Świadczenia należą się każdej rodzinie, która ma dwoje lub więcej dzieci. 500 plus na pierwsze dziecko przysługuje tym rodzinom, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Program miał pomóc najbiedniejszym, a także zachęcić do posiadania dzieci. Trzeba przyznać, że efekty widać. W październiku urodziło się o 2,8 tysiąca dzieci więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika ze wstępnych danych GUS. W sumie przez pierwsze dziesięć miesięcy zeszłego roku było o 21,5 tysiąca urodzeń więcej niż w 2016 roku. Krytycy programu od początku jednak obawiali się, że program w takiej formie, zamiast pomóc bardziej zaszkodzi i... rozleniwi rodziców. Czy mieli rację?

Najnowsze dane GUS szokują

Według danych GUS za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od 2003 r. i wynosi 74,2 proc. Według danych Eurostatu, które obejmują jeszcze szerszy zakres czasu, to najniższe wartości przynajmniej od 1999 r., czyli od blisko 20 lat. Dodatkowo GUS po raz pierwszy opublikował dane, które dotyczą aktywności zawodowej wśród rodzin pobierających 500 plus. Jak się okazuje w rodzinach, w których to świadczenie jest pobierane na pierwsze i jedyne dziecko, aktywność zawodowa wynosi zaledwie 69,7 proc. Dla porównania w rodzinach z jednym dzieckiem, które nie spełniają warunków dochodowych, aby pobierać pieniądze, aktywność wynosi aż 89 proc. Oznacza to, że 30 procent osób, które pobierają 500 plus, czyli ok. 350-400 tys. dorosłych wychowujących jedno dziecko, jest bierna zawodowo. Dlaczego? Ryzyko utraty świadczenia nie zniechęca rodziców do szukania pracy, przekonuje Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Zdaniem specjalistów niezbędna jest reforma. Konieczne jest podniesienie kryterium dochodowego albo wprowadzenie zachęt podatkowych do podjęcia zatrudnienia wśród najsłabiej sytuowanych rodzin. W przeciwnym razie bierność zawodowa w tych rodzinach będzie się utrwalać.

Wybrały dziecko?

Choć dane przerażają, to dokonując ich analizy, należałby się zastanowić jeszcze nad jednym aspektem. Dla wielu kobiet 500 plus na tyle poprawia domowy budżet, że mogą zostać w domu z dzieckiem. Niestety rynek pracy nie daje zbyt wielu możliwości dla młodych mam. Brak ofert pracy zdalnej, czy takiej w niepełnym wymiarze godzin sprawia, że kobiety wybierające dziecko nie są aktywne na rynku pracy. Z sody, która była opublikowana na naszej stronie wynika, że aż 83% naszych użytkowniczek wolałoby zostać w domu z dzieckiem, gdyby pieniądze nie były problemem. Te statystyki dają do myślenia.

Zobacz także

Czy to dobrze, że młode mamy zostają z dziećmi w domu i nie pracują? Napiszcie, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Źródło: cinkciarz.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama