Choć kwarantanna trwa w najlepsze i większość ludzi spędza czas w domu, to mimo wszystko o przeziębienie nie trudno. Wystarczy zbyt lekkie ubranie czy przeciąg w mieszkaniu i pojawia się katar. Jeśli czujesz się osłabiona, a nie chcesz wyjść do apteki, warto, abyś wiedziała, jakich leków nie przyjmować w tym samym czasie. To ważne, szczególnie jeśli spodziewasz się dziecka albo karmisz piersią, ponieważ zażycie nieodpowiednich proszków przeciwbólowych może przynieść więcej szkody niż pożytku!

Reklama

Jakich leków nie wolno ze sobą łączyć?

Podczas przeziębienia większość z nas sięga po popularne i łatwodostępne leki, których substancją aktywną jest: paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że częste i zamienne stosowanie tych substancji może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dotyczy to także kobiet w ciąży, które powinny być szczególnie ostrożne podczas przyjmowania leków i wiedzieć, które leki są dozwolone w ciąży, a których nie wolno przyjmować. Podobnie kobiety, które karmią piersią, powinny uważać i wiedzieć, jakie leki są odpowiednie podczas laktacji, a które z nich mogą negatywnie wpłynąć na dziecko. Zarówno ciężarne, jak i kobiety karmiące, każdy wybór leków powinny konsultować z lekarzem.

Tych leków nie łącz!

Paracetamol i aspiryna -– jednoczesne przyjmowanie paracetamolu, który jest składnikiem np. Apapu i kwasu acetylosalicylowego obecnego w aspirynie powoduje obciążenie wątroby, która długo filtrować będzie zawarte w lekach substancje. Spożywanie tych substancji razem może nawet doprowadzić do uszkodzenia organów. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny stosować aspiryny, ponieważ może doprowadzić do powikłań i negatywnie wpływać na płód. Aspiryny nie mogą także przyjmować dzieci do 12 roku życia.

Ibuprom i paracetamol -– zgodnie z badaniami naukowymi, odradza się zażywanie ibuprofenu z paracetamolem. Przyjmowanie tych leków w połączeniu może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego, bólu głowy, a nawet drgawek. Co więcej, spożycie tych dwóch leków zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek i nasila objawy ich niewydolności, może również prowadzić do uczulenia na oba specyfiki. Ibuprom nie może być także podawany kobietom w ciąży, ponieważ przenika przez barierę łożyskową i dostaje się do płodu, co może prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Domowe sposoby i leki na przeziębienie? Także nie!

Przeziębienie często leczy się także domowymi sposobami. Jednym z popularnych i naturalnych składników, który pomaga w walce z infekcją, jest czosnek. Pamiętaj, aby nie łączyć czosnku z aspiryną, ponieważ obie substancje mają właściwości przeciwzakrzepowe. Ich połączenie może doprowadzić do zahamowania krzepnięcia krwi. Jeśli więc połączysz aspirynę z czosnkiem, możesz spowodować krwotok wewnętrzny, a to wymaga już hospitalizacji.

Zobacz także

Popijaj leki tylko wodą!

Niezmienna zasada, którą słyszymy już od pokoleń: leki należy popijać wodą, najlepiej przegotowaną. Popularne napoje jak cola, herbata, mleko, kawa, soki owocowe, a nawet woda wysoko zmineralizowana mogą zmienić działanie leków i w niekontrolowany sposób wzmocnić ich działanie.

Pamiętaj, aby przed przyjęciem leków zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. To pozwoli Ci na świadome i bezpieczne zażywanie proszków przeciwbólowych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama