Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mapa
Adobe Stock/ Tryfonov
Rodzina

Co to jest legenda mapy?

Legenda mapy to teksty objaśniające mapę, które zawierają informacje niezbędne do prawidłowego odczytania symboli. Jest to obowiązkowy element każdej mapy, który jest niezbędny do jej prawidłowego odczytania.

Odczytywanie mapy wcale nie musi być trudne. Dowiedz się, jak bez problemu odczytywać wszystkie informacje wraz z ich objaśnieniami.

Spis treści:

 1. Jakie elementy zawiera legenda mapy?
 2. Mapa – legenda, oznaczenia i wyjaśnienie

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Jakie elementy zawiera legenda mapy?

Objaśniający tekst dołączony do legendy mapy zawiera informacje, które posłużyły czytelnemu wykonaniu mapy.

Legenda mapy zawiera następujące elementy:

 • tytuł mapy,
 • nazwisko autora,
 • rok wydania,
 • odwzorowanie kartograficzne – informacje o odwzorowaniu kartograficznym to tekst zawierający informacje o matematycznym sposobie określenia dwuwymiarowego przedstawienia powierzchni na mapie,
 • skala mapy,
 • orientacja mapy,
 • źródła do opracowania mapy,
 • znaki kartograficzne występujące na mapie wraz z ich objaśnieniami,
 • skala barw,
 • opis występujących skrótów na mapie.

Mapa – legenda, oznaczenia i wyjaśnienie

Teoria teorią, lecz każde zagadnienie najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie przykładową legendę mapy. Nie ma na niej takich elementów jak tytuł czy nazwisko autora, gdyż nie odnosi się do żadnego konkretnego planu, lecz dzięki niej możesz nauczyć się prawidłowo odczytywać elementy mapy.

Jeśli obok grafiki jest jakiś napis, to oznacza podpis dla danej grafiki. Przykładowo, czerwone linie na mapie oznaczałyby w przypadku tej legendy drogi krajowe, natomiast koperta oznacza miejsce poczty.

legenda mapy
Canva/ Joanna Lechowicz

mapa Europy
Adobe Stock/ pyty
Geografia
Stolice Europy
Stolice Europy mają do zaoferowania wiele ciekawych zabytków i miejsc, które dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń. Warto poznać je wszystkie, by wiedzieć, gdzie można podziwiać zagraniczną kulturę i sztukę.

W naszym artykule znajdziesz różne materiały dydaktyczne na temat stolic europejskich. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda ci się szybko nauczyć wszystkich niezbędnych informacji! Spis treści: Stolice Europy – lista Lista państw i stolic w Europie Mapa Europy ze stolicami Państwa i stolice Europy –fiszki Stolice Europy i państwa – krótkie ćwiczenia Stolice państw Europy – informacje dla prymusa Największe stolice Europy Najmniejsze stolice Europy Czy Berno jest stolicą Szwajcarii? Stolice Europy – lista Według oficjalnych danych w Europie mamy obecnie 46 państw . Ta liczba obejmuje także państwa, które częściowo leżą w Europie, lecz nie są w nią wliczone tereny zależne i separatystyczne. Lista państw i stolic w Europie Nauka stolic i państw w Europie może być nieco niewygodna, jeśli będziesz bazować wyłącznie na mapie. Właśnie dlatego poniżej przygotowaliśmy tabelkę, dzięki której poznasz nie tylko stolice Europy, lecz także siedziby rządów poszczególnych krajów. Lista państw i stolic w Europie Państwo Stolica Siedziba rządu Albania Tirana Tirana Andora Andora Andora Austria Wiedeń Wiedeń Belgia Bruksela Bruksela Białoruś Mińsk Mińsk Bośnia i Hercegowina Sarajewo Sarajewo Bułgaria Sofia Sofia Chorwacja Zagrzeb Zagrzeb Czarnogóra Podgorica Podgorica Czechy Praga Praga Dania Kopenhaga Kopenhaga Estonia Tallin Tallin Finlandia Helsinki Helsinki...

Co to jest parafia
Adobe Stock/ Alex Tihonov
Religia
Co to jest parafia?
Większość osób wierzących regularnie co tydzień uczęszcza do swojego kościoła, jednak niewielu jest stanie odpowiedzieć na pytanie, co to jest parafia. W tym artykule znajdziesz odpowiedź nie tylko na to pytanie, lecz także dowiesz się, jak wyglądał rozwój parafii w Polsce.

Definicji słowa „parafia” można doszukać się zarówno w słownikach języka polskiego, jak i Prawie Kanonicznym. Czy wytłumaczenia tego pojęcia różnią się od siebie? Przekonaj się, czytając poniższy tekst. Spis treści: Czym jest parafia? Definicja parafii w świetle Prawa Kanonicznego Historia parafii w Polsce Jakie są zadania parafii? Pod co podlega parafia? Ile jest parafii w Polsce? Czym jest parafia? Słowo parafia pochodzi z łacińskiego paroecia , co oznacza miejsce sąsiednie. Jest to podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła . Do elementów konstytutywnych każdej parafii zaliczane są: określona wspólnota wiernych , kierownictwo prezbitera – zazwyczaj jest to proboszcz, który jest zwierzchnikiem parafii, Proboszcz mianowany jest przez biskupa diecezjalnego. Obejmuje on pasterską pieczę nad członkami wspólnoty. W tym zadaniu powinni pomagać inni księża wikariusze. relację przynależności do Kościoła  – określana jest poprzez posłuszeństwo zwierzchnika parafii wobec biskupa diecezjalnego. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny. Definicja parafii w świetle Prawa Kanonicznego Dokładną definicję tego, co to jest parafia, możemy znaleźć w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Według kan. 515 § 1 „ Parafia jest określoną wspólnotą wiernych, utworzoną na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod władzą biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi jako jej własnemu pasterzowi. ” Co więcej, znajdziemy w nim także podział parafii (kan. 518) na: parafie terytorialne – parafia, która obejmuje wiernych wyznań chrześcijańskich zebranych na danym terytorium, parafie personalne – parafia, która została utworzona...

hcg w ciąży - normy bhcg i poziom
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Beta hCG - normy i przyrost. Jak interpretować wyniki badania beta HCG?
Normy beta-hCG zmieniają się w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Hormon beta-hCG produkowany jest przez organizm w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia, a jego poziom wzrasta wraz z trwaniem ciąży. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta HCG może oznaczać nieprawidłowości, dlatego warto wiedzieć, jak interpretować wyniki.

Normy beta-hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, są różne dla poszczególnych tygodni ciąży. To właśnie na podstawie poziomu beta-hCG można stwierdzić ciążę, dlatego znana ona jest także jako „ hormon ciąży” . Beta HCG najbardziej rośnie do końca I trymestru ciąży. Później ilość hormonu może się wahać, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Hormon beta-hCG jest produkowany już od około 7. dnia po zapłodnieniu. Pełni bardzo ważną rolę – utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie progesteronu aż do chwili, gdy wykształci się łożysko. Dzięki beta-hCG płód może dalej się rozwijać. Hormon najpierw produkuje zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko - po porodzie zaś znika z krwi.  Spis treści: Beta-hCG - normy:      -  Normy beta-hCG dla każdego tygodnia ciąży Jaki wynik beta-hCG oznacza ciążę? Jak rośnie beta-hCG w ciąży? Poziom beta-hCG a mdłości   Beta-hCG a brak ciąży Beta-hCG - normy Na każdy tydzień ciąży przypadają inne normy hormonu beta-hCG. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jaki wynik beta-hCG może potwierdzić ciążę, w jaki sposób poziom tego hormonu może wzrastać i spadać w trakcie rozwoju płodu, a także kiedy powinien niepokoić. Ponieważ gonadotropina kosmówkowa pojawia się na wczesnym etapie ciąży, stwierdzenie jej obecności stało się sposobem na wczesne wykrywanie, że doszło do zapłodnienia. To jedno z pierwszych badań w ciąży . Działanie testów ciążowych polega właśnie na stwierdzaniu obecności hCG, a dokładnie – jej podjednostki beta-hCG. Normy beta-hCG dla każdego tygodnia ciąży   Poniżej 5 mlU/ml ciąża pozamaciczna lub poronienie Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz