Znów tylko we dwoje. Pierwszy wyjazd bez dziecka
Czy na romantyczny weekend tylko we dwoje wyjeżdżają bezduszni, niekochający rodzice? Oczywiście, że nie! Sprawdź co robić, by wyjazd bez dziecka był udany - także dla niego.
- Edipresse Polska S.A.
Wyjazd bez dziecka to dla rodziców atrakcja (znów tylko we dwoje!), a dla dziecka trudne przeżycie. Czy to znaczy, że mama i tato powinni spędzać z dzieckiem każdą wolną chwilę aż do jego osiemnastkI? Nie! Dziecko trzeba jednak przygotować do rozstania.
Przeczytaj także: Praktyczne rady na łagodne pożegnanie
Wyjazd bez dziecka - kiedy pierwszy raz?
W 1. roku życia dziecka warto dokładnie przemyśleć kwestię wyjazdu. Kilkumiesięczny maluszek żyje w ścisłym związku z mamą i jej obecność jest konieczna dla jego prawidłowego rozwoju.
Z pewnością lepiej powstrzymać się (w miarę możliwości) od samotnych eskapad, kiedy maluszek ma 6-9 miesięcy. To najgorszy czas na rozstanie, ponieważ dziecko w tym okresie przeżywa apogeum lęku przed obcymi i na każde zniknięcie mamy reaguje paniką.
Kolejne miesiące przynoszą stopniową poprawę, ale tak naprawdę dopiero półtoraroczne dziecko bez lęku pozostaje np. z babcią.
Zobacz także
Dwulatek i trzylatek już dają sobie nieźle radę pod opieką znajomej opiekunki, a czterolatek zaczyna postrzegać pobyt bez rodziców jako zupełnie bezstresowe wydarzenie.
Niezależnie od wieku dziecka:
Zanim wyjedziesz, przyzwyczajaj dziecko do krótkich nieobecności. Dziecko przyzwyczajone do krótkich nieobecności mamy, łatwiej zniesie rozstanie niż to, które dotąd było z nią non stop.
Nie rób niczego wbrew sobie. Twoje przekonanie, że wyjazd z pewnością nie odbije się niekorzystnie na rozwoju dziecka, jest bardzo ważne. Dziecko z łatwością wyczuwa uczucia rodziców i szybko zauważy Twój niepokój.
Przeczytaj także: Pierwsze rozstania z dzieckiem
[CMS_PAGE_BREAK]
Wyjazd bez dziecka - jak przygotować się do rozstania?
Nieprzygotowany do rozstania z rodzicami maluszek może odczytać ich wyjazd jako porzucenie. Z tego powodu przygotowania powinny rozpocząć się nawet już kilka miesięcy wcześniej (jeśli np. planujecie wyjazd na wakacje bez dziecka, zacznijcie już zimą).
Zacznij od kilkugodzinnych samotnych wypraw, np. do fryzjera czy kosmetyczki. Krótkie rozstania pozwolą dziecku uświadomić sobie, że mama zawsze wraca, nawet jeśli nie ma jej przez kilka strasznych godzin.
Kilka tygodni przed dłuższym wyjazdem przeprowadź „próbę generalną”. Weekendowa wycieczka bez dziecka pozwoli Wam, rodzicom, przekonać się, jak bawicie się tylko we własnym towarzystwie i jak dziecko reaguje na Waszą nieobecność.
Dwie-trzy doby przed wyjazdem spokojnie uprzedź malca, że przez kilka następnych dni będzie nim się opiekowała babcia (ciocia, opiekunka). Opowiedz dziecku o swoich wycieczkowych planach, a także poinformuj je, co w tym czasie będzie robiło.
Dokładnie wytłumacz, kiedy wrócisz. Zapewnij je o swojej miłości i o tym, że z pewnością będziesz myśleć o nim podczas swojej nieobecności.
Wyjazd bez dziecka - z kim zostawić malca?
Osoba, której powierzysz opiekę nad dzieckiem, musi być oczywiście godna Twojego zaufania, jednak to nie wszystko. Poza tym:
- musi być w dobrej formie fizycznej. Warto dobrze się zastanowić, czy np. ukochana, ale nie całkiem zdrowa babcia będzie w stanie biegać po schodach za dzieckiem.
- musi znać zwyczaje dziecka. Koniecznie zaznajom ją z rozkładem dnia swojego dziecka. Spisz na kartce pory obiadów, spacerów, drzemek. Dobrym pomysłem jest także spisanie ulubionych potraw, zabawek, ubranek i bajek dziecka. Jeśli masz sprawdzone sposoby uspokojenia lub uśpienia dziecka, również zaznajom z nimi opiekunkę.
Przeczytaj także: Jak znaleźć dobrą nianię?
[CMS_PAGE_BREAK]
Wyjazd bez dziecka - gdzie zostawić dziecko, w domu czy u babci?
Podczas nieobecności rodziców maluszek przeżywa ogromny stres. Tymczasowa przeprowadzka do innego mieszkania może być dodatkowym źródłem lęku. Dlatego jeśli to możliwe, lepiej poprosić opiekunkę (babcię, ciocię, nianię), by podczas Waszej nieobecności zamieszkała u Was. We własnym domu dziecko czuje się najbezpieczniej.
Jeśli to niemożliwe i dziecko zamieszka poza domem, nie zapomnij spakować mu ulubionej piżamki, poduszeczki i przytulanki. Wieczorami dziecko najbardziej potrzebuje znajomej, domowej atmosfery.
Gdy jesteś daleko...
... dziecko wcale nie musi rozpaczać i tęsknić! Zdbaj o to, by ciekawie spędziło czas.
Już przed wyjazdem opowiedz mu o atrakcjach, które je czekają podczas Twojej nieobecności, oczywiście tylko wówczas, jeśli masz pewność, że dziecko rzeczywiście z nich skorzysta. Dobra zabawa to najlepszy lek na tęsknotę za mamą!
Jeśli wyjeżdżasz na więcej niż dwa dni, dzwoń codziennie do dziecka, nawet jeśli ono samo nie potrafi jeszcze zbyt dobrze mówić. Warto ustalić stałą porę telefonów, np. popołudnie (wieczorem rozmowa z Tobą może wzmóc tęsknotę dziecka).
Nie rozmawiajcie o tym, jak tęsknicie za sobą, ani jak bardzo Wam jest smutno bez siebie. Opowiadaj o wesołych sprawach, możesz też opowiedzieć, jaki prezent przywieziesz dziecku z podróży. Koniecznie zapytaj opiekunkę, jak dziecko zareagowało na rozmowę z Tobą. Jeśli Twój głos jedynie je rozstraja, powstrzymaj się od telefonów.
Wyjazd bez dziecka - najtrudniejszy pierwszy raz
Trudno przewidzieć jak zareaguje Twoje dziecko na pierwsze rozstanie. Z pewnością nie będzie zachwycone, ale być może po pierwszych łzach zapomni o tym, że powinno mu być smutno.
Już po Twoim powrocie malec może stać się niegrzeczny, płaczliwy lub strachliwy. Nawet roczne dziecko może obrazić się na swoich rodziców i np. pierwszego dnia po przyjeździe odmawiać powitalnego buziaka.
Może też być odwrotnie: stęskniony maluszek nie zechce Cię opuścić nawet w toalecie. Pozwól mu odreagować – po kilku dniach z pewnością wszystko wróci do normy, a podczas kolejnego rozstania będzie Wam łatwiej.
Wyjazd bez dziecka - gdy dziecko źle znosi rozstania
Jeśli dziecko wyjątkowo źle znosi rozstania (nie chce jeść, ma problemy ze snem, dręczy je lęk, boli je brzuch itd), sprawdź, czy na pewno jest pod właściwą opieką.
Jeśli problem tkwi nie w złej opiece, a w jego psychice, na kilka miesięcy zrezygnuj z dłuższych samotnych wyjazdów. Być może jeszcze nie dorosło do rozstania.
Przeczytaj także: Wakacje z dziadkami. Kiedy po raz pierwszy wysłać na nie dziecko?