Jakie imię dla dziecka
Fotolia
Imiona

Oryginalne imię dla dziecka? A co na to dziecko?

Piękne imię może być dla dziecka cudownym prezentem na całe życie, ale też czasem trudnym, niepotrzebnym balastem. Zobacz, jak imiona mogą wpływać na dzieciństwo.
Żyjemy w globalnej wiosce, nic więc dziwnego, że wokół pojawia się wiele oryginalnych, czasem także obco brzmiących imion. Nadawanie ich dzieciom jest naturalne, jeśli rodzice pochodzą z różnych krajów czy wyrastali w innej kulturze. Oryginalne imiona mogą otwierać dzieciom oczy na świat, przyczyniać się do poznawania różnych kultur, uczyć tolerancji. Jednak zbytnia swoboda w nazywaniu dziecka, może być dla niego sporym ciężarem, szczególnie na etapie dzieciństwa. Sporo się mówi o możliwości zliberalizowania przepisów, tak by dzieci mogły nosić imiona nieprzypisane do płci albo zdrobniałe. Czy jednak nie będą miały z tym problemu?  
 

Nikt nie ma na imię tak jak ja 

My rodzice, chcemy, by nasze dziecko było niepowtarzalne. Ale dla dziecka, przynajmniej na pewnym etapie życia, taka niepowtarzalność może być trudna. Dziewczynka, która jest jedyną Idalią w przedszkolu, może któregoś dnia ze smutkiem zauważyć, że nikt nie nosi takiego imienia jak ona, podczas gdy w grupie są np. trzy Natalki i dwie Julki, i te ostatnie - w dodatku - najbardziej lubią bawić się tylko ze sobą. I choć w racjonalny sposób będziesz próbowała wytłumaczyć, że to nie jest z ich strony zbyt koleżeńskie, imię jednak zbliża ludzi. Dowiedli tego amerykańscy badacze imion z uniwersytetu Michigan. Z ich analiz wynika, że imiona mogą budzić sympatię, a nawet silną więź – np. pewna Katrina z USA założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu... Katrina. 

Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci
 

Dzieci śmieją się mojego imienia

Może się tak zdarzyć, gdy np. imię dziecka kojarzy się z czymś zupełnie innym niż sympatyczny kolega – np. mała Kia może z powodu docinek dzieci przepłakać niejedną noc, albo Lew, który przedszkolakom nie skojarzy się ze słynnym rosyjskim pisarzem czy polskim seksuologiem (u niego zresztą Lew jest pierwszym członem nazwiska, nazwą herbu). Nawet dorośli przeżywają stres związany z nietypowym imieniem czy wstyd, gdy przedstawiając się, stale widzą zdziwione spojrzenia. Czasem zamiast pierwszego imienia, używają drugiego, które jest bardziej oczywiste. Wstyd, jaki na pewnym etapie życia wywołuje imię, może odcisnąć głębszy wpływ na naszą psychikę. Z amerykańskich badań wynika również, że pacjenci z problemami psychicznymi częściej noszą imiona niespotykane. Zdaniem badaczy to negatywne reakcje na imię ze strony otoczenia prowadzą do takich zaburzeń.
 

Muszę tłumaczyć, jak moje imię zapisać

To może być problemem dla posiadaczy imion obco brzmiących, takich jak np. Jessica. Osoba, która je nosi, jest zmuszona w różnych sytuacjach, w których trzeba podać imię (np. w urzędzie) do jego przeliterowania. O tym, jak jest to kłopotliwe, wiedzą posiadacze nazwisk budzących wątpliwości związane z zapisem. Kobiety, które mają dwa nazwiska, podają to, które ma prostszą formę.
 

Każde imię coś znaczy. Kiedyś imię, które nadawano dziecku, niosło ze sobą jakąś wróżbę, błogosławieństwo i życzenie dotyczące jego przyszłości. Najstarsze, dwuczłonowe imiona słowiańskie i przedsłowiańskie są wyrazem wiary, że moc słów w nich zawartych zapewni jego właścicielowi opiekę Boga, dzielność wojenną czy dobre cechy charakteru, np. Bogumił (miły bogu). Dziś te pierwotne znaczenia imion traktuje się bardziej jak zabawę, jak czytanie horoskopu. Kto z nas bowiem pamięta, że Julia to róża, piękny kwiat, Magdalena to pochodząca z Magdalii, miasta w Palestynie, Agnieszka – dziewicza, nieskalana, Katarzyna – czysta, bez skazy, Sylwia – leśna, dzika, Beata – błogosławiona, szczęśliwa, Aleksandra – obrońca ludzi, a Joanna - przypomina, że Jahwe jest łaskawy.
 

Ale jest też druga strona medalu - niezależnie od swojego znaczenia, imię wywiera wrażenie na osobach, które je słyszą. Marysia na stanowisku prezesa banku. Meluzyna jako wykładowca na politechnice. Eco jako kierowca rajdowy. Trochę czasu musi minąć, żeby się z tym oswoić.

Sprawdź najdziwniejsze imiona nadawane w 2012 roku dziewczynkom i chłopcom

 

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

rosyjskie imiona
Adobe Stock
Imiona
Rosyjskie imiona - dla dziewczynki i chłopca [polskie odpowiedniki, zdrobnienia, najbardziej popularne]
Myślisz o niebanalnym imieniu? Oto zestaw rosyjskich imion dla dzieci - może zainspirują cię, są piękne, melodyjne, o pełnych czułości zdrobnieniach.

Czasami wystarczy wybrać zagraniczny odpowiednik polskiego imienia, aby imię naszego dziecka już było wyjątkowe i oryginalne. Jeżeli zastanawiasz się jak nazwać swoje maleństwo i miałabyś ochotę na jakąś zmianę, niż tylko poruszanie się w kręgu najbardziej popularnych imion, mamy dla ciebie propozycje rosyjskich imion. Spis treści: Rosyjskie imiona popularne w Polsce Rosyjskie imiona dla dziewczynek Rosyjskie imiona dla chłopców Zdrobnienia rosyjskich imion dla dzieci Najpopularniejsze rosyjskie imiona dla dzieci - TOP 10 Rosyjskie imiona popularne w Polsce W Polsce od wielu już lat na czele rankingów imion dla dzieci niezmiennie króluje zestaw kilku z nich. W przypadku dziewczynek są to: Zuzanna , Julia, Hanna , Zofia zaś dla chłopców - Antoni , Jan , Jakub i Szymon . Ale to nie znaczy, że rosyjskie imiona są całkowicie obce polskim rodzicom. Niektóre z nich już od dłuższego czasu są nadawane dzieciom w Polsce. Absolutny prym wiedzie imię Lena , które od dobrych już kilku lat jest w ścisłej czołówce rankingów imion dla dziewczynek. W 2018 rok nadano je 7 tysiącom 650 dziewczynkom (6. miejsce w ogólnopolskim rankingu). Z kolei wśród imion dla chłopców bardzo popularne są imiona: Igor (w 2018 roku nadano je 3 tysiące 401 razy) oraz Borys (1 tysiąc 110 razy w 2018 roku). Warto podkreślić, że rosyjskie imiona, chociaż mają wschodnie brzmienie, bardzo często nie są rdzennymi imionami słowiańskimi i mają pochodzenie greckie, łacińskie lub skandynawskie. Bardzo często są także podobne lub wręcz identyczne z polskimi, np. Aleksander , Anna . My wybrałyśmy spośród nich te, które są oryginalne i tradycyjnie kojarzą się nam z naszym wschodnim sąsiadem. Rosyjskie imiona dla dziewczynek Oto zestaw rosyjskich imion, które mogą stać się inspiracją do wybrania imienia dla waszej córeczki. W nawiasie podaliśmy także,...

dziecko przed narodzinami
Fotolia
Imiona
Oryginalne? Tradycyjne? Jak dobrze wybrać imię dla dziecka?
Imię, jakie nadasz swojemu dziecku, wpłynie na jego osobowość i poczucie wartości. Może też wpływać na to, gdzie dziecko będzie pracować w dorosłym życiu. Wiesz o tym? Przeczytaj, zanim zaczniesz wertować kalendarze.

Dla dziecka jego imię jest jednym z pierwszych usłyszanych słów. Już pięciomiesięczne niemowlę rozpoznaje jego brzmienie. Słucha go chętniej niż innych słów i lepiej zapamiętuje wyrazy następujące po nim. Co więcej, udowodniono, że imię wpływa na rozwój mowy , bo im częściej wypowiadasz do dziecka jego imię, tym łatwiej dziecko opanowuje nowe słowa. Imię przydaje się nie tylko w nauce mowy – przede wszystkim stanowi dla dziecka bardzo ważny element budowania własnej tożsamości. Na pytanie: „Kim jesteś?” kilkulatek zwykle odpowiada swoim imieniem (a nie mówi np.: jestem chłopcem/dziewczynką/przedszkolakiem, itd.). Uważa, że pozbawiony imienia, nie byłby już sobą. Zobacz też: Księga imion męskich Nic zatem dziwnego, że wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, dobrze ją przemyśl.   Jan albo Brajan – tradycyjne imię dla dziecka kontra oryginalne Na pozór wydaje się, że każdy z nas nadaje dziecku takie imię, jakie po prostu najbardziej mu się podoba. Nic bardziej mylnego! Dowiedziono, że o wyborze decyduje nie tylko indywidualny gust rodziców, ale też ich społeczne aspiracje oraz oczekiwania wobec potomka. Badania socjologów, J. Gerhardsa i S. Liebersona, wykazały, że imiona idoli popkultury są typowe dla warstw niższych. Rodzice wykształceni unikają ich, ponieważ pragną podkreślić swą wyższą pozycję. Jak zauważa psycholog dr Krystyna Doroszewicz, która w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie prowadzi badania nad imionami, w Polsce takie trendy też są widoczne. Wśród warstw artystycznych i inteligencji rozpowszechniły się imiona tradycyjne Zosia, Franio, Marysia. Mają one prawdopodobnie uwidocznić związki rodziców z kulturą oraz podkreślić ich niezależność od serialowych mód i popularnych trendów. Widoczny jest także drugi nurt: nadawania imion brzmiących egzotycznie lub...

oryginalne imię dla chłopca
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice są coraz bardziej oryginalni - takiego imienia jeszcze nie słyszeliście
Wybór imienia może mieć wpływ na całe życie dziecka. Ciekawe, czy w tym przypadku pomoże, czy raczej zaszkodzi?

Imię jest bardzo nietypowe, ale wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Obowiązujące w Polsce przepisy od marca tego roku są bardzo liberalne , jeżeli chodzi o nadawanie obco brzmiących imion. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia. Rodzice przeszli samych siebie? Jak donoszą „Fakty Oświęcim”, w Babicach urodził się chłopiec, któremu rodzice nadali na imię Kendal. Jest to imię pochodzenia celtyckiego, używane w krajach anglosaskich, z reguły nadawane dziewczynkom. W Polsce nosi je chłopiec. Imię jest oryginalne i być może, że przebije chłopca, którego rodzice nazwali Jeronimo Martin. Imię miało być nawiązaniem do ulubionego sklepu matki maleństwa. Około trzech miesięcy temu, w Polsce, powitaliśmy także Neymara , który wraz z rodzicami mieszka na co dzień w Ciborzu. Niewykluczone, że rodzice maleństwa byli fanami brazylijskiego piłkarza grającego we francuskim klubie Paris Saint-Germain. Jest coraz bardziej nietypowo Oryginalnych imion, które polscy rodzice nadali swoim dzieciom, jest naprawdę sporo. Wystarczy spojrzeć na poprzedni rok. Dla dziewczynek były to np.: Aida, Amoina, Chelsea, Chanel, Dajana, Flora, Heidi, Irma, Kataleja , Kesja, Larissa, Mariam, Raisa, Salma, Syntia, Zara i Zlata. Dla chłopców natomiast: Amir, Artem , Axel, Bagnar, Gaspar, Giovanni, Herbert, Izaak, Kaj, Kilian, Marsel, Maxym, Nico, Noe, Rajan, Ruben, Sambor, Santiago, Timo i Tristan.    Imiona, jakie nadajemy naszym dzieciom, mają wpływ na całe ich życie, dlatego rodzice mają często twardy orzech do zgryzienia jakiego dokonać wyboru. Nadać imię popularne, a może staroświeckie? Zagraniczne czy oryginalne? Nie jest łatwo. Może być z zagranicy, ale nie może ośmieszać Zgodnie ze zmienionymi w marcu 2018 roku przepisami rodzice mogą nadawać dzieciom w naszym kraju obce imiona. To znacznie ułatwia życie obcokrajowcom mieszkającym w Polsce, którzy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz