Reklama

Klara to imię, które znalazło się na 46. miejscu rankingu imion w Polsce z 2016 roku czyli było nadawane często, ale nie najczęściej. W zeszłym roku prym wiodły imiona takie jak: Zuzanna, Julia, Lena, a zaraz za podium znalazła się Maja (i myślę, że sporo osób znowu do tego imienia teraz wróci, bo... Pszczółkę Maję kochamy wszyscy i na zawsze) oraz tradycyjnie brzmiące Hanna i Zofia. Na 10. miejscu Natalia – to imię bliskie mojemu sercu, ponieważ tak ma na imię moja córka.

Reklama

Imiona same odnajdują ludzi?

I rzeczywiście na placach zabaw, w żłobku i wśród znajomych, gdzie się nie obejrzysz, pełno nawoływań „Nataliaaaaaaa!” i małych, i dużych Natek. Przyznam, że wolałabym, by moja córka miała nieco bardziej oryginalne imię, ale co zrobić – ojciec się uparł (bo przecież „Natalia, Natalia w Bruklinie” oraz nie wiadomo dlaczego jeszcze*), a ja się tak przyzwyczaiłam myśleć w czasie ciąży o córeczce właśnie takim imieniem, że już nie było mowy o żadnej zmianie. Na drugie ma… Lena, bo takie ładne było. Dziecko więc ma dwa chyba najczęściej nadawane ostatnio imiona (Natalenka nawet mawialiśmy na początku).

Na szczęście jednak jakoś tak się utarło, że od maleńkości mówimy na córeczkę Nata i o ile w okresie noworodkowym i niemowlęcym nie było wiadomo czy to do niej pasuje, tak w wieku kilku latek wygląda na to, że jest wprost idealne. Bo to nie Natalia, ale Nata – „Jestem Nata!” jak sama mówi. Tak jak zresztą mama, nie żadna Weronika, ani Nika, a Wera i wszyscy tak do mnie mówią. Imiona chyba dopasowują się do człowieka, albo też same go odnajdują? No bo jak wyjaśnić, że ja miałam być Urszulą, a jednak jestem Werą? A Nata jest Natą i mimo początkowych wątpliwości nie wyobrażamy sobie, by było inaczej i inne imię lepiej się do tego nadawało.

Znajdź imię dla dziecka i sprawdź jego znaczenie w Księdze imion.

24 imiona dla dziewczynek nie takie zupełnie oczywiste i popularne

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Księga imion Czytaj więcej

Wracając jednak do słynnej Klary. Klara to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, które pochodzi od łacińskiego „clarus” oznaczającego „jasny”, „jaśniejący” i „sławny” właśnie. Klara Lewandowska nie mogła więc inaczej się nazywać, prawda? ;) Które jeszcze imiona z rankingu dla dziewczynek przykuły moją uwagę i mogą stać się hitami 2017 roku?

  1. Wiktoria (można ładnie skrócić - Wiki)
  2. Laura
  3. Iga
  4. Michalina (poważnie brzmi, a w zdrobnieniu Misia!)
  5. Jagoda
  6. Nina
  7. Blanka
  8. Kaja
  9. Łucja
  10. Pola
  11. Nela
  12. Maja (bo Pszczółkę Maję kochają wszyscy i na zawsze!)

Imię popularne czy oryginalne dla dziewczynki?

Pytanie tylko czy chcecie nadać córce imię najpopularniejsze? Czy właśnie bardziej oryginalne, rzadziej nadawane? Mi podobają się od zawsze imiona, które brzmią męsko lub pochodzą od imion męskich, ale lubię też takie, które fajnie i krótko brzmią albo można je ładnie i zgrabnie skrócić. Oto mój subiektywny ranking najładniejszych, mniej typowych imion dla dziewczynek (które mogą stać się przebojowymi imionami 2017 roku :)):

  1. Berenika (zgadnijcie dlaczego?)
  2. Stefania
  3. Judyta
  4. Bogusława (Bogusia, to po mojej babci, więc mam sentyment)
  5. Nika (che, che, che)
  6. Nora
  7. Florentyna (znacie bajkę o Florci?)
  8. Ofka (skrót od Eufemii lub Ofelii, ale brzmi cudownie oryginalnie!)
  9. Petra (mam przyjaciółkę o tym imieniu i uważam, że jest świetne!)
  10. Ksenia
  11. Mira
  12. Maryta

*PONOWNA EDYCJA I DOPISEK: Mój mąż po przeczytaniu tego tekstu oświadczył, że imię Natalia wzięło się wcale nie z piosenki, a z filmu "Vabank" Machulskiego. Niech mu będzie, choć mam wątpliwości czy tak rzeczywiście było, czy dorabia ideologię ;)

Reklama

Jakie imiona nadacie/nadaliście swoim córeczkom? Lubicie oryginalne, brzmiące nietypowo czy te tradycyjne lub słowiańsko brzmiące imiona dla dziewczynek?

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama