Ból jajnika przed okresem - przyczyny, objawy, kiedy musisz iść do lekarza
Ból jajnika przed okresem może być wywołany owulacją. Jest też objawem zaburzeń hormonalnych. Oto 5 najczęstszych przyczyn bólu jajnika przed okresem.
Jeżeli odczuwasz kłucie w lewym lub prawym jajniku przed okresem, to jest to najczęściej dowód jajeczkowania i tego, że doszło do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia się komórki jajowej. Ale taki ból może też być sygnałem endometriozy lub torbieli jajnika. Stąd nie możesz go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli jest intensywny i utrudnia ci wykonywanie codziennych zajęć - warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić jego przyczynę.
Spis treści:
- Ból jajnika przed okresem spowodowany owulacją
- Ból jajnika przed okresem z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
- Ból jajnika przed okresem a endometrioza
- Ból jajnika przed okresem z powodu torbieli czekoladowej
- Ból jajnika przed okresem spowodowany zapaleniem przydatków
Ból jajnika przed okresem z powodu owulacji
W połowie cyklu miesięcznego, między 10 a 16 dniem, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Jest to owulacja, którą możesz to odczuwać jako:
- nieprzyjemne kłucie z jednej strony podbrzusza,
- rozpierania w podbrzuszu,
- pulsacyjny, narastający ból.
Ból jest spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnieniem. Kłucie może pojawić się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku (chociaż owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie).
Sposobem radzenia sobie z bólem owulacyjnym jest położenie na podbrzuszu termoforu z ciepłą wodą, zażycie leku przeciwbólowego, wypicie naparu melisy lub delikatne masowanie bolącego miejsca.
Jeżeli nie masz dodatkowych, niepokojących dolegliwości nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ ból jajnika to normalny objaw towarzyszący owulacji.
Ból jajnika przed okresem spowodowany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Możesz odczuwać ból jajników tydzień przed okresem. Jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego (z ang. PMS, czyli Premenstrual Syndrome), czyli fizycznych, psychicznych i emocjonalnych dolegliwości pojawiających się u kobiety około 7-12 dnia przed miesiączką. Ma on związek z poziomem hormonów w organizmie.
Do najczęstszych objawów PMS należą:
- kłucie jajnika lub jajników,
- bolesność piersi,
- migrenowe bóle i zawroty głowy,
- wzrost apetytu,
- tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg),
- złe samopoczucie,
- huśtawka emocjonalna,
- spadek libido.
Nie ma leków zwalczających zespół napięcia przedmiesiączkowego. Leczy się go objawowo, łagodząc konkretne symptomy. Lekarze uważają, że zmiana stylu życia i odpowiednia dieta mogą znacząco zmniejszyć, a nawet usunąć dolegliwości.
Pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witamin: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowaniem ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego w dniach poprzedzających pojawienie się okresu.
Ból jajnika przed okresem a endometrioza
To choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, m.in. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym.
Objawami endometriozy są przede wszystkim:
- bolesne miesiączki,
- kłucie jajnika przed okresem,
- problemy z zajściem w ciążę,
- ból podczas stosunków seksualnych.
Endometriozę leczy się farmakoterapią w postaci przyjmowania hormonów oraz chirurgicznie. Żadna ze stosowanych metod terapii nie gwarantuje jednak 100 procent skuteczności wyleczenia. Choroba ma charakter przewlekły. W wielu przypadkach nawet po leczeniu operacyjnym obserwuje się nawroty endometriozy.
Ból jajnika przed okresem z powodu torbieli czekoladowej
Do powstania torbieli czekoladowej dochodzi w jajniku właśnie na skutek endometriozy. Polega to na wytworzeniu się torbieli na jajniku, wypełnionych brunatną, gęstą i ciągnącą się wydzieliną. Stąd nazwa - torbiel czekoladowa.
Objawami torbieli czekoladowej są przede wszystkim:
- ból jajnika najsilniejszy w czasie miesiączkowania,
- bolesne i obfite krwawienia w trakcie okresu.
Aby postawić diagnozę, niezbędne jest wykonanie badania USG z użyciem głowicy przezpochwowej. Czasami jedyną metodą pozwalającą na pewne rozpoznanie endometriozy jest laparoskopia.
Sposób i zakres leczenia torbieli zależą od wieku pacjentki, chęci zajścia w ciążę oraz zaawansowania choroby i jej umiejscowienia. Istnieją zarówno farmakologiczne (leki przeciwbólowe oraz leczenie hormonalne), jak i chirurgiczne metody.
Leczenie operacyjne torbieli endometrialnych polega na ich wyłuszczeniu, a w niektórych przypadkach na usunięciu jajnika wraz z torbielą.
Ból jajnika przed okresem spowodowany zapaleniem przydatków
Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Kobieta odczuwa ból podobny do menstruacyjnego, po jednej lub po obu stronach brzucha. Do infekcji dochodzi w wyniku zakażenie bakteriami:
- gronkowca,
- paciorkowca,
- E. coli,
- dwoinki rzeżączki,
- chlamydii.
Zapaleniu przydatków towarzyszy często wysoka gorączka, uczucie bólu mięśni oraz stawów oraz ogólne osłabienie. Zapalenie jajników można zdiagnozować, wykonując badanie USG i wymaz z pochwy. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.
Zobacz także:
- Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
- Ból jajnika po owulacji - to może być pierwszy sygnał ciąży
- Torbiel (cysta) jajnika - niekoniecznie do usunięcia, ale zawsze do kontroli