Reklama

Choroba bostońska u dorosłych ma cięższy przebieg niż u dziecka. Twój maluch właśnie przeszedł tę chorobę? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że się od niego zaraziłeś. Wyjaśniamy, jak przebiega bostonka u dorosłych i jakie może mieć konsekwencje.

Reklama

Spis treści:

Wirus bostoński u dorosłych

Na zachorowanie na bostonkę szczególnie narażone są wychowawczynie w przedszkolach i żłobkach oraz rodzice lub dziadkowie chorego dziecka. Częściej zarażają się osoby ze słabszą odpornością, np. chorujące na cukrzycę, nerki, przemęczone.

Chorobą bostońską bardzo łatwo się zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt (np. ze śliną, moczem lub kałem chorej osoby), np. gdy zarażony bostonką maluch oślini zabawkę, którą potem dorosły bierze do rąk podczas sprzątania. Przed wirusem bostońskim można się ustrzec, pamiętając o częstszym myciu rąk, szczególnie częstym, jeśli w najbliższym otoczeniu jest chora osoba.

Bostonka – ile razy można chorować?

Na bostonkę może zachorować nawet osoba dorosła, która przechodziła już tę chorobę w dzieciństwie. Jednokrotne zachorowanie nie uodparnia, ponieważ chorobę bostońską wywołuje kilka różnych wirusów należących do tej samej rodziny.

Objawy bostonki u dorosłych

Objawy choroby bostońskiej u dorosłych są takie same jak objawy bostonki u dziecka. Pojawiają się zwykle po 3–5 dniach od zakażenia. Najpierw można mieć wrażenie, że jest to zwykłe przeziębienie.

Pierwsze objawy bostonki u dorosłych:

  • gorsze samopoczucie
  • gorączka
  • czasem ból gardła
  • po kilku dniach pojawia się wysypka.

Wysypka przy bostonce u dorosłych

Gdy na skórze pojawi się charakterystyczna wysypka, zwykle już wiemy, że doszło do zachorowania na bostonkę.

Jak wygląda wysypka przy bostonce:

  • wysypka lokalizuje się w miejscach typowych dla bostonki, czyli na dłoniach, stopach, w jamie ustnej. To ma odzwierciedlenie w nazwie choroby – bostonka to inaczej choroba rąk, stóp i ust lub enterowirusowe pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej z wypryskiem.
  • ma postać małych pęcherzyków lub grudek – stopy są objęte zmianami do kostek, a dłonie, na całej powierzchni, na której nosi się rękawiczki.
  • wysypka może pojawić się też na tułowiu lub pośladkach.

Bostonka u dorosłych – powikłania

Bostonka u dziecka najczęściej przebiega dość lekko. Objawy choroby bostońskiej u dorosłych mogą być bardziej nasilone. Zwykle wynika to z tego, że małe dzieci po prostu lepiej czują się przy nieco wyższej temperaturze.

Bardzo rzadko powikłaniem choroby bostońskiej są problemy z sercem lub układem nerwowym. Dużym problemem jest zachorowanie na bostonkę w czasie ciąży, szczególnie jeśli do zarażenia się dojdzie w I trymestrze.

Leczenie bostonki u dorosłych

Bostonkę wywołują wirusy, najczęściej wirusy Coxsackie. Dlatego jej leczenie nie powinno polegać na podawaniu antybiotyków, chyba że wskutek bostonki dojdzie do osłabienia organizmu i zostanie on zaatakowany bakteriami.

Bostonkę u dorosłych leczy się wyłącznie objawowo. Najczęściej podaje się leki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwalergicznym oraz leki przeciwświądowe. Chory powinien odpoczywać, nawadniać organizm i zdrowo się odżywiać, stosując lekkostrawną dietę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama