Dzieci, które w ciągu dnia bawią się smartfonem lub tabletem, mogą mieć problemy ze snem w nocy – do takiego wniosku doszli naukowcy z University of London.

Reklama

Większość rodziców pozwala dzieciom bawić się telefonem

Jak podaje wyborcza.pl, chociaż niemal każdy z nas jest oswojony z ekranami dotykowymi smartfonów i tabletów na co dzień, nie przeprowadzono do tej pory badań, które pozwoliłyby w pełni poznać i zrozumieć wpływ ekranów na rozwój małych dzieci.

Naukowcy z University of London zapytali 715 rodziców dzieci poniżej 3. roku życia, jak często ich dzieci korzystają ze smartfonów lub tabletów. Wyniki są szokujące: aż 75% dzieci używało urządzeń z ekranem dotykowym na co dzień, ponad połowa z nich już od 6. miesiąca życia! Co więcej, z ekranów dotykowych korzysta aż 90% dzieci między 25. a 36. miesiącem życia.

Zabawa telefonem = gorszy sen

Badacze doszli do wniosku, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem, śpią krócej w nocy i potrzebują drzemek w ciągu dnia. Każda godzina dziennie spędzona przy ekranie dotykowym oznacza 15 minut snu mniej. "Te 15 minut to nie jest duża różnica, gdy śpisz 10-12 godzin dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że w prawidłowym rozwoju małego dziecka każda minuta nocnego snu jest ważna" – powiedział w rozmowie z BBC News dr Tim Smith, jeden z autorów pracy.

Czy wasze dzieci korzystają z telefonów w ciągu dnia? Ile miały lat (a może miesięcy?), kiedy pierwszy raz pozwoliliście im bawić się urządzeniem z ekranem dotykowym?

Zobacz także

Zobacz także: Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka

Reklama

Źródło: wyborcza.pl

Reklama
Reklama
Reklama