Tylko ścisłe przestrzeganie zasad kwarantanny oraz unikania kontaktu z innymi i potencjalnie zakażonymi powierzchniami zwiększa szanse na uniknięcie zakażenia koronawirusem. Dlatego podajemy skondensowaną instrukcję, jak się zabezpieczyć przed koronawirusem przy najczęściej wykonywanych czynnościach. Dobrze by było, aby weszły ci w nawyk.

Reklama

Koronawirus: Jak się zabezpieczyć wychodząc z domu

Jeśli masz maseczkę i rękawiczki, włóż je. Obecnie lekarze twierdzą, że maseczkę warto nosić nawet wtedy, jeśli jest się zdrowym, a WHO rozważa wprowadzenie zalecenia, aby maseczki nosili wszyscy w miejscach publicznych. Jeśli wsiadasz do auta, dopiero po wyjściu z niego włóż rękawiczki i maseczkę.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem wchodząc do domu

1. Przed wejściem do domu zdejmij w bezpieczny sposób rękawiczki i maseczkę (film poniżej).

Jeśli są jednorazowe, włóż je do plastikowego woreczka i z nim wyrzuć. Jeśli twoja maska jest wielorazowego użytku, włóż ją do woreczka i po wejściu do domu odłóż do wyprania. Nie zapomnij jej wyprać i wyprasować!

2. Nie witaj się z domownikami bezpośrednio po powrocie do domu – nie całuj małżonka, nie przytulaj dzieci! Zdejmij ubranie (najlepiej je wyprać) i buty – je, o ile to możliwe, najlepiej zostawić na zewnątrz.

Zobacz także

3. Pierwsze kroki skieruj do łazienki i dokładnie umyj ręce. Ideałem byłoby pozbycie się koronawirusa z włosów i odkażenie wszystkich miejsc na ciele, które mogły mieć kontakt z patogenem (twarz, szyja, kark). Ubierz się w czyste ubranie.

Sprawdź: Jak zrobić żel antybakteryjny w domu

3. Zastanów się, czy rękawiczkami nie dotykałeś poza domem telefonu i innych przedmiotów. Jeśli tak, trzeba je zdezynfekować i ponownie umyć ręce.

Sprawdź: Epidemia koronawirusa – Jak się izolować w domu pełnym ludzi

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem poza domem

Poniższe rady warto stosować za każdym razem przy wyjściu z domu. Tylko tak zmniejszysz ryzyko załapania koronawirusa lub zakażenia nim innych.

1. Jeśli nie masz rękawiczek, unikaj dotykania opuszkami palców powierzchni, których mogą dotykać inni: klamki, drzwi, przyciski w windzie, panele w bankomacie itp. Zamiast dłoni używaj łokci, kolan, kostek palców albo przedmiotów zabranych z domu: zapalniczki, długopisu (trzeba je później zdezynfekować).

2. Zachowuj dystans. Minimum to 2 metry od innej osoby. Każdego trzeba traktować jak potencjalnie zakażonego. Niektórzy lekarze twierdzą, że wirus może pokonać dystans nawet do ośmiu metrów, więc im dalej będziesz od innych, tym lepiej!

3. Zwracaj uwagę na to, co robisz z telefonem. Staraj się nie odkładać go na publicznie dostępne powierzchnie. Jeśli musisz to zrobić, najlepiej zaraz po tym odkaź telefon chusteczką jednorazową nasączoną spirytusem lub innym środkiem odkażającym.

4. Zapomnij o uścisku dłoni! Zachowaj dystans i unieś rękę, skiń głową. Stukanie się łokciami nie pozwala zachować bezpiecznego dystansu!

5. Myśl! Rejestruj, czego dotykałeś rękawiczkami lub dłońmi. Kluczyki od samochodu? Kierownica? Jeśli się da, wszystkie te przedmioty i obiekty trzeba zdezynfekować po powrocie do domu.

Sprawdź: Jak dbać o psychikę swoją i dziecka podczas pandemii

6. Nie dotykaj twarzy niezależnie od tego, czy masz rękawiczki na rękach, czy nie. Tak, to trudne. Jeśli masz długie włosy, zwiąż je gumką, aby rozwiewający je wiatr nie prowokował do poprawiania fryzury.

7. Kichaj w zgięcie łokcia, nawet jeśli masz maseczkę na twarzy.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem na zakupach

Oczywiście przed wyjściem z domu i po powrocie z zakupami przestrzegaj opisanych wyżej zasad. Odbycie bezpiecznych zakupów wymaga zastosowania dodatkowych procedur.

1. Nie dotykaj sklepowego koszyka gołymi rękami. Na czas zakupów koniecznie włóż rękawiczki. Nigdy nie wybieraj produktów (owoce, warzywa itp.) gołymi rękami.

2. Zdezynfekuj powierzchnie, z jakimi miały kontakt torby z zakupami: podłogę, blaty, a same siatki upierz lub schowaj do plastikowego worka i go zawiąż.

3. Płać kartą zbliżeniową, unikaj płatności gotówką. Jeśli jej używasz, trzymaj ją w foliowym woreczku, nie w portfelu (na nim wirus przetrwa nawet kilkanaście dni w temperaturze pokojowej!).

Zabezpieczenie przed koronawirusem przy odbiorze paczki

Zasady wysyłania i odbierania paczek są proste, tu przedstawiamy jedynie najważniejsze zalecenia:
1. Proś, aby kurier zostawił paczkę pod drzwiami.

2. Płać za zamówiony towar przelewem, unikaj gotówki. Płatność zbliżeniowa może nie zapewnić dwumetrowego dystansu ochronnego od dostawcy.

3. Jeśli to możliwe, odkaź opakowanie paczki i odebrany towar. Dokładnie umyj ręce po dokonaniu tych czynności.

Koronawirus: jak się zabezpieczyć – dodatkowe zalecenia

Tu sprawdzisz oficjalne najnowsze wytyczne w związku z epidemią koronawirusa. Poniżej krótka lista dodatkowych porad:

1. Nie spotykaj się ze znajomymi. Podtrzymuj kontakt przez telefon i media społecznościowe.

2. Idziesz na zakupy? Zaproponuj sąsiadom, że możesz coś dla nich kupić – im rzadziej wszyscy będziemy wychodzić z domów, tym lepiej opanujemy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zakupy dla sąsiadów zostaw im pod drzwiami. Rozliczycie się przelewem.

2. Nie chodź do przychodni, najpierw tam zadzwoń – wiele konsultacji teraz odbywa się wyłącznie przez telefon.
Masz wadę wzroku? Noś okulary zamiast szkieł kontaktowych.

3. Myj się codziennie przed pójściem spać – nie prowokuj koronawirusa do zagnieżdżenia się w pościeli. Częściej pierz bieliznę pościelową i zmieniaj ręczniki.

4. Dobrze planuj swoje działania! Masz do odebrania polecony lub paczkę w paczkomacie? Zrób to przy okazji wyjścia na zakupy. Im mniej razy wychodzisz z domu, tym mniej razy narażasz się na kontakt z wirusem.

5. Noś okulary zamiast szkieł kontaktowych.

6. Rozważ, czy jechać do rodziny na Wielkanoc. Świat się nie zawali, jeśli złożycie sobie życzenia przez telefon, a do świąt zasiądziesz tylko w gronie domowników. Lepiej nie ryzykować zakażenia albo „sprzedania’’ wirusa starszym członkom rodziny.

Źródło: cnet.com, bbc.com

Więcej w związku z epidemią koronawirusa:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama