kobieta
materiały prasowe
Mama

Młoda mamo, poszukaj wsparcia!

Gdy oswoisz się z nowymi obowiązkami, możesz czuć się zawiedziona, że „tylko tak” wygląda bycie mamą. Może być inaczej! Jeśli tylko spróbujesz sobie pomóc. Zobacz, gdzie szukać wsparcia!

Choć są kobiety, które gładko wchodzą w rolę mamy i nie towarzyszą im żadne rozterki, ty wcale nie musisz do nich należeć. Pustka, mimo dni wypełnionych opieką nad maleństwem, wyobcowanie z „normalnego” świata, a niekiedy złość, że dziecko nie daje ci chwili wytchnienia – to mogą być twoje uczucia. I wolno ci je mieć. Bo nie chodzi o to, by ich nie było, ale by pozwolić sobie na nie, a potem nad nimi zapanować. Najgorsze jest udawanie, że w ogóle ich nie ma. Bo w końcu o swoje złe samopoczucie zaczniesz obwiniać bliskich – męża, a nawet dziecko. W porę obmyśl więc dobry plan działania. I stwórz własną sieć wsparcia. Oto, co możesz zrobić.
Przeczytaj: Szczęśliwa mama, czyli jak pozbyć się wyrzutów sumienia

Zapoznaj się z innymi mamami

Najbliżsi nie rozumieją, dlaczego nie jesteś radosna. A ty czujesz pustkę, którą najlepiej wypełni ci... druga mama lub wiele innych mam, najlepiej mających dzieci w tym samym wieku. Spotkasz je na spacerze w parku, na placyku zabaw albo w klubie dla młodych mam. Nawiąż kontakty z mamami, z którymi chodziłaś do szkoły rodzenia. Może wspólne spacery czy wycieczki z maluchami? A basen, joga dla młodych mam? Możecie też wzajemnie popilnować sobie dzieci.
Wspólne spędzanie czasu to okazja do dzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami i wspierania się. Rozmowy pomogą ci przekonać się, że nie tylko ty masz takie niepokojące uczucia. I lepiej sobie z nimi poradzisz. Takie babskie rozmowy mogą nawet zapobiegać depresji czy załamaniu. To ważne, byś poznała inne mamy z dziećmi – podróże za pracą powodują, że w dużych miastach niektóre kobiety poza mężem nie znają nikogo!

Zaprzyjaźnij się z inną rodziną z małymi dziećmi

W tygodniu jesteś z maluchem całe dnie. Ale weekendy warto spędzić rodzinnie. Wcale nie musisz zostawiać maluszka z tatą, a sama wymykać się z domu! Spędzajcie czas i bawcie się z innymi zaprzyjaźnionymi rodzinami. To duża frajda, gdy można popodglądać, jak inni radzą sobie w byciu rodzicami. W ten sposób spędzasz czas z innymi dorosłymi, nie rozstając się z maluchem. A może w kilka rodzin pojedziecie na wakacje? Takie wyjazdy dostarczą wam i dzieciom niezapomnianych wspomnień i przeżyć.
Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Pozwól pomóc sobie w obowiązkach

Zorganizuj sobie pomoc. Nie bądź Zosią Samosią, kierując się ambicją matki doskonałej, która nie tylko perfekcyjnie zajmie się dzieckiem, ale jeszcze na czas zrobi obiad, upierze i posprząta. Rzadko kto może pracować na kilku etatach naraz!
Teraz jest ten czas, kiedy powinnaś poprosić o pomoc. Zapytaj babcię – może zgodzi się raz w tygodniu wyjść na spacer z malcem. Znajdź nianię lub panią, która pomoże ci w utrzymaniu domu (np. posprząta). Nie wstydź się, że potrzebujesz pomocy – to naturalne, że młoda mama nie jest w stanie dać sobie rady sama. Kiedyś, gdy wielopokoleniowe rodziny mieszkały w jednym domu, kobiety wspierały się w codziennych obowiązkach. Dziś, gdy jedyną kobietą w domu jesteś ty, musisz radzić sobie inaczej.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

kobieta, mama, dziecko, córka spacer, węch, wąchać, zapach
fotolia
Mama
Czego uczy bycie mamą? 5 ważnych korzyści
Czy nieprzespane noce, cierpliwość wystawioną na największą próbę i zmaganie się z brakiem doświadczenia można przekuć w sukces? Tak! Bo macierzyństwo to unikalna sprawa.

Czekając na swoje maleństwo, doświadczasz emocji, których nigdy wcześniej nie odczuwałaś: nadziei, miłości, troski. Uczucia, że dla tej kruszyny mogłabyś poświęcić wszystko. Ale dopiero po narodzinach dziecka objawia się cała gama przeżyć, o których istnieniu wcześniej nie miałaś pojęcia. Bywa niełatwo, ale właśnie te najtrudniejsze chwile pozwalają ci stać się innym człowiekiem. I choć na początku być może trochę żal, że teraz ty liczysz się mniej niż wcześniej, to zobaczysz, że macierzyństwo to najlepsze, co mogło cię spotkać. Radość, której doświadczają tylko inne mamy. 1. Pokłady cierpliwości Od półtorej godziny nie chce zasnąć , choć jest bardzo zmęczone. Płacze przejmująco , mimo że nie ma powodu, by rozpaczać. Nie możesz nic wymyślić, by mu pomóc. Twoja cierpliwość jest już na wyczerpaniu i najchętniej uciekłabyś na koniec świata. Znasz takie sytuacje, prawda? Ale jedyne, co możesz zrobić, to być przy dziecku blisko, by czuło się bezpiecznie. A przede wszystkim zapanować nad emocjami i otworzyć się na dziecko. Przecież ono w końcu przestanie płakać. A teraz właśnie ty jesteś mu potrzebna – ono doskonale wie, że jedynym lekarstwem jest dla niego właśnie mama, czyli ty. Musisz wejść w jego świat i po prostu być – dla dziecka jesteś jedyna i wyjątkowa. To od ciebie ono uczy się uspokajać , a ty dzięki dziecku uczysz się jeszcze większej zdolności do dawania i wykonywania kilku rzeczy naraz na wszystkich poziomach – emocjonalnym, psychicznym i fizycznym. I jesteś w stanie zrobić to tylko dla swojego maleństwa. 2. Studnia emocji Duma, miłość, radość i pełne wzruszenia uniesienie – tego doświadczasz, widząc pierwszy uśmiech swojej pociechy, patrząc, jak stawia pierwsze kroki czy oglądając jej pierwszy występ w przedszkolu. Masz wtedy poczucie, że niczego więcej ci nie potrzeba, że świat zamyka...

macierzyństwo
Fotolia
Aktualności
12 niezwykle ważnych porad dla mam. Musisz to przeczytać!
Niedługo zostaniesz mamą, albo już nią jesteś? Nikt nie jest perfekcyjny, jeżeli chcesz być szczęśliwa, nie zapominaj o nich!

Każda kobieta która stoi przed ogromnym wyzwaniem macierzyństwa, ma masę wątpliwości i pytań. Tysiące informacji płynących z różnych stron, często sprzecznych, zakłamanych albo wyolbrzymionych powoduje, że dopada nas strach przed nieznanym. Owszem, nie jest lekko w 24/h opiece nad dzieckiem, dlatego tak ważne jest byśmy pamiętały o tych 12 niezwykle ważnych zasadach. 12 zasad, o których musisz bezwzględnie pamiętać 1 . Bądź z siebie dumna. Tak, urodzenie dziecka to naprawdę powód do dumy ! 2 . Od tego czy Ty będziesz szczęśliwa, zależy czy Twoje dziecko także będzie radosne. 3 . Nie ma perfekcyjnych mam, nawet jeżeli niektóre tak wyglądają, albo tak o sobie mówią. Nie wierz im, w każdym domu są jakieś problemy. Przeczytaj: Jaką jesteś mamą? 4. Nie oceniaj innych i nie krytykuj, wtedy jest szansa, że Ciebie także nie będą obmawiać. 5 . Czasem pomyślisz, że nie lubisz swoich dzieci – to normalne. Mogą sobie na to pozwolić mamy, bo to one kochają swoje dzieciaczki najbardziej na świecie! 6. Zdarzy się taki dzień, gdy zatęsknisz za czasami, kiedy nie miałaś dzieci i mogłaś robić co chciałaś. To dobrze, te wspomnienia pomogą Ci przetrwać trudne chwile. 7 . Mniejsze oczekiwania – mniejsze rozczarowania. Nie planuj dnia z dzieckiem, bo każda niezrealizowana inicjatywa, będzie smakowała jak porażka. 8. Nie siedź w domu, wychodź jak najczęściej i spotykaj się z innymi mamami . Wymienianie doświadczeń i opowiadanie komuś w podobnej sytuacji o swoich problemach, sprawi, że nie będą one już tak straszne. 9 . Nie czuj się winna, jeżeli znajdziesz trochę czasu dla siebie . On naprawdę jest Ci potrzebny, byś mogła choć przez chwilę odpocząć i nabrać sił. 10 . Dni są długie, ale lata są krótkie. Nawet się nie obejrzysz, jak Twoje dziecko pójdzie do szkoły. 11 . Te dni, gdy będziesz spała...

kobieta, ciąża, brzuszek
Wygląd i samopoczucie
Ciąża bez partnera - jak sobie z tym poradzić?
Pewnie nie planowałaś przeżywać samotnie swojej ciąży i w przyszłości zostać samotną matką. Skoro jednak wyszło inaczej, spróbuj spędzić ten czas najlepiej jak to możliwe.

Nie jest łatwo oczekiwać na dziecko bez partnera. Jednak skoro tak się zdarzyło, że zostaniesz samotną matką , pozostaje wszystko tak zorganizować, by przeżyć te ważne dziewięć miesięcy możliwe jak najlepiej. Sama, ale czy samotna? Samotna matka to nie jest właściwe określenie. Przecież nie jesteś sama, jest jeszcze ono – twoje dziecko. Radość i szczęście, jakie dzięki niemu będziesz przeżywać, mogą przyćmić wszystkie wątpliwości. Pewnie będziesz odkrywać je powoli, ale w poprawie nastroju pomóc może ci nawet twój organizm. Hormony, które wydzielają się podczas ciąży , wielu kobietom w ciąży poprawiają samopoczucie, choć mogą również powodować, że poczujesz większą potrzebę bliskości... Nie stroń od ludzi, nie jesteś przecież sama na świecie – rodzice, dziadkowie, wujostwo, kuzyni, rodzeństwo, przyjaciółki, znajomi to osoby, u których powinnaś  i możesz szukać wsparcia.   Dlaczego to mnie spotkało? Nie duś w sobie emocji. Jeśli chcesz płakać, wypłacz się, ale staraj się nie roztrząsać cały czas tego, że sama będziesz oczekiwać narodzin swojego dziecka. Rozpamiętywanie, dlaczego właśnie ciebie to spotkało, nic nie zmieni, a twój dobry nastrój jest potrzebny dziecku.     Z kim do szkoły rodzenia? Na zajęcia nie musisz chodzić z ojcem dziecka . Nie ma takiego wymogu. Niektóre kobiety zabierają ze sobą siostrę, przyjaciółkę albo mamę, bo to z nimi wolą rodzić – taki kobiecy porodowy sojusz często lepiej zdaje egzamin. Bez przeszkód możesz też uczestniczyć w nich sama. Ważniejsze od osoby towarzyszącej jest to, byś jak najlepiej przygotowała się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, co cię czeka po urodzeniu dziecka, jak je pielęgnować, karmić, przewijać, usypiać. Jako samotna mama musisz się przecież lepiej zorganizować. Polecamy: Wyszukiwarka szkół rodzenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz