5 minut dla zdrowia - proste triki na poprawę samopoczucia
Masz wolną chwilkę? Są sposoby na to, by w tak krótkim czasie poprawić swoje samopoczucie. Co więcej, twoje działania mogą dać długofalowe zdrowotne efekty.
1 z 8
Nie masz czasu i głowy do tego, by codziennie kompleksowo dbać o swoje zdrowie? Życie składa się z drobiazgów, podobnie jak twoja kondycja. Codziennie wykonujesz (lub nie) szereg drobnych czynności, które osłabiają ją lub wzmacniają. By poprawić nieco twój życiowy bilans zdrowotnych zysków i strat, przygotowaliśmy listę działań korzystnych dla organizmu. Każda z zaproponowanych czynności zajmuje zaledwie kilka minut, a ma zbawienny wpływ na zdrowie. Warto z nich skorzystać!
Poznaj 10 najzdrowszych produktów
Westchnij sobie głęboko
Istnieje teoria mówiąca o tym, że każdy człowiek w ciągu życia ma do wykonania określoną liczbę oddechów. Od nas zależy, czy będziemy oddychać płytko i pospiesznie, skracając sobie życie, czy też spokojnie i głęboko, „celebrując” każdy haust powietrza. Można to traktować z przymrużeniem oka, ale tkwi w tym ziarno prawdy. Wystarczy zerknąć na długowiecznych mnichów buddyjskich. Swoją niebywałą kondycję i wygląd zawdzięczają temu, że do oddychania używają tzw. drugiego serca, czyli przepony. Niestety, większość zapracowanych Polaków (choć wykonuje średnio 200 tys. oddechów na dobę) wcale nie pracuje przeponą, bo w wyniku stresów i napięć jest ona cały czas uciśnięta. Paradowanie z wciągniętym brzuchem, choć robi wrażenie, to jednak przepony nie wspiera!
Znajdź w ciągu dnia choć pięć minut na to, by w spokoju wykonać kilka lub kilkanaście głębokich wdechów. Nie unoś przy tym ramion (jak zwykliśmy robić, nabierając haust powietrza). Przy oddychaniu przeponą unosi się brzuch, a nie klatka piersiowa. Wypróbuj to! Jeśli ci się uda – dostarczysz swoim płucom o 30% więcej powietrza niż przy zwykłym wdechu.
Zobacz ćwiczenia relaksacyjne dla mamy
2 z 8
Kładź się wcześniej spać
Wciąż narzekasz, że jesteś niewyspana, ale nie zawsze możesz sobie pozwolić na wielogodzinny wypoczynek? Jeśli udasz się do sypialni choćby kilka minut wcześniej niż zwykle – twój organizm na tym zyska. I nie chodzi tu tylko o sen. Krótka lektura czasopisma lub nawet spoglądanie w sufit wyciszy cię i zrelaksuje. Dzięki temu nieznacznie wydłużysz regenerujący sen, za to bardzo poprawi się jego jakość. Może wkrótce dojdziesz do tego, że wieczorny rytuał kładzenia się spać rozpoczniesz nawet pół godziny wcześniej? Pamiętaj, telewizja, głośna muzyka, intensywne ćwiczenia, alkohol i słodycze są w tym czasie absolutnie zakazane.
Dowiedz się, dlaczego trzeba się wysypiać
3 z 8
Śmiej się
Rób to jak najczęściej, bo minuta wesołego dowcipkowania zastępuje aż kwadrans odpoczynku. Co ciekawe, nawet wymuszony śmiech działa terapeutycznie. Jeśli zatem kolega z pracy po raz kolejny chce ci opowiedzieć ten sam dowcip – poświęć kilka minut na wysłuchanie go. Więcej na tym skorzystasz niż gdybyś burknęła: „Już to słyszałam”.
Koleżanki wymieniają się zabawnymi opowieściami na temat swoich życiowych partnerów? Dołącz do nich. Może się okazać, że nie tylko twój mąż...
- ...wieszanie obrazka na ścianie zaczyna od wielomiesięcznej pracy koncepcyjnej
- ...zawsze przynosi ze sklepu dokładnie to, czego miał NIE KUPOWAĆ
- ...najlepiej ze wszystkich układa naczynia w zmywarce. Brawo!
- ...zapewnia, że nie będzie padało, a potem zrzuca winę na ciebie
- ...dojedzie wszędzie bez pytania o drogę, a przynajmniej tak mu się wydaje
Rozmowy w babskim gronie mają swój niepowtarzalny urok i pomagają odregować życiowe problemy, a czasem najzwyczajniej pośmiać się z nich (nawet jeśli to niczego nie zmieni).
Zrób test: jaka jest twoja mocna strona
4 z 8
Rozejrzyj się wokół
Wielogodzinna praca przy komputerze nie tylko osłabia wzrok, ale także zmniejsza sprawność mięśni gałki ocznej. Zrób sobie kilka minut jogi oczu (przeczytaj: zestresowana matka idzie na jogę). Rozglądaj się na boki i zerkaj naprzemiennie na sufit i podłogę bez poruszania głową. Zamknij oczy, a po chwili otwórz je i patrz na czubek swego nosa. Ponownie zamknij i po otwarciu wpatruj się w najdalszy punkt pokoju. Wystarczy kilka minut takiego treningu, a unikniesz bólu oczu i ich zmęczenia.
Przeczytaj, jak pozbyć się bólu pleców
5 z 8
Schrup jabłko
„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala” – twierdził pisarz Jonathan Swift. I miał sporo racji. Zjadając zaledwie jeden owoc dziennie (co zajmuje średnio 5 minut) zmniejszysz ryzyko zawału serca o 10%, a zachorowania na raka jelita grubego o 5%. Pamiętaj: zawsze jedz jabłko ze skórką! Zastanawiasz się czy lepsze czerwone, czy zielone? Kolor skórki świadczy o zawartości antocyjanów (najsilniejszych przeciwutleniaczy); wybierz jabłko z czerwoną skórką, bo jest groźniejsze dla raka.
Przeczytaj: 7 mitów o samobadaniu piersi
6 z 8
Otwórz szeroko okno
Dzięki odrobinie chłodu unikniesz niebezpiecznego przegrzania organizmu, które nie tylko szkodzi twoim podskórnym naczyniom krwionośnym, ale też ma bardziej długofalowe skutki. Krótkie wietrzenie pomieszczenia zapewnia dobrą cyrkulację powietrza (a to właśnie powietrzną drogą przemieszczają się wirusy i groźne choroby bakteryjne). Badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie dowiodły, że zwykłe otwieranie okien i drzwi zapewnia dwukrotnie lepszą wymianę powietrza niż nowoczesne mechaniczne systemy wentylacyjne.
Przeczytaj: Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?
7 z 8
Rozruszaj nogi
Aż 70% kobiet ma skłonność do żylaków, jednak ogromny wpływ na ich pojawienie się ma twój tryb życia. Im dłużej stoisz lub siedzisz w jednej pozycji, tym mniej używasz swojej naturalnej pompy mięśniowej. To ruchy mięśni łydek wspomagają wypychanie krwi ku górze, do serca. Wystarczy, że poruszasz stopami lub uniesiesz je powyżej klatki piersiowej (np. siadając w iście amerykańskim stylu z nogami na biurku), a twoje naczynia krwionośne, a konkretnie żyły, zaczną sprawniej pracować. Ilekroć padasz zmęczona na łóżko – przez kilka minut trzymaj nogi wsparte na poduszkach. Jeśli musisz spędzić kilka godzin przy biurku – kręć kółeczka stopami. Podczas oficjalnych wystąpień, gdy musisz długo stać w jednym miejscu, spróbuj delikatnie kołysać się na stopach od palców do pięt.
Przeczytaj, jak się pozbyć żylaków
8 z 8
Zbadaj się
Czasem kilka minut badania może zadecydować o całym twoim życiu. Dlatego warto zaznaczyć sobie w kalendarzu stałe terminy wykonywania cytologii, badań krwi, a nawet samobadania piersi.
By odpowiednio wcześnie wykryć np. raka szyjki macicy, wystarczą systematyczne badania cytologiczne. Wczesne stadium jest wyleczalne w 100%. Niestety, ten typ raka nadal jest w Polsce drugim po raku piersi nowotworem złośliwym u kobiet. Rocznie notuje się ok. 4 tys. nowych zachorowań, umiera z tego powodu ok. 2 tys. Polek!
Przeczytaj: Rak trzustki na co trzeba zwrócić uwagę?