Reklama

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom także po rozwodzie. Kwotę tę można odliczyć od podatku w częściach równych, a jeśli między byłymi małżonkami brakuje zgody – oddać tylko jednemu rodzicowi. Poniżej wyjaśniamy, jak rozliczyć ulgę podatkową po rozwodzie według zasad Nowego Polskiego Ładu 2023.

Reklama

Spis treści:

Ulga na dziecko po rozwodzie 2023

Prawo do ulgi podatkowej przysługuje obojgu rodzicom, jeśli oboje mają władzę rodzicielską (nawet jeżeli jest ona ograniczona). Każdy z rodziców może odliczyć ulgę podatkową w granicach przysługującego limitu na dziecko, także po rozwodzie.

Komu przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie?

Rozwód czy separacja nie muszą oznaczać utraty przez rodzica prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej. Sąd rodzinny, ogłaszając separację bądź rozwiązując związek małżeński, określa także prawa rodzicielskie. Jeżeli zatem nie pozbawia jednego z rodziców zupełnie tego prawa, to rodzic nadal może skorzystać z ulgi na dziecko w podatku dochodowym.

Obydwoje rodzice mają prawo odliczyć ulgę na małoletnie dziecko, wobec którego:

  • wykonywali władzę rodzicielską (czyli nie tylko posiadali prawo rodzicielskie, ale z niego korzystali, dbali o zaspokajanie potrzeb dziecka, spotykali się z nim, wspomagali jego utrzymanie także poza obowiązkiem alimentacyjnym);
  • pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało;
  • sprawowali opiekę w rodzinie zastępczej (na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą).

Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie?

Rozliczając PIT 2023, pamiętaj, że przysługującą kwotę ulgi rodzice dziecka mogą odliczyć od podatku w częściach równych. Dotyczy to zarówno rodziców pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, jak i rodziców rozwiedzionych czy będących w separacji, ale mających pełnię władzy rodzicielskiej (także sprawujących opiekę naprzemienną).

Rodzice podzielą się też ulgą po równo, jeżeli miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców. Oczywiście muszą przy tym pamiętać, że przysługuje im łącznie jedna kwota na jedno dziecko.

Co zrobić, jeśli brakuje porozumienia w sprawie prawa do ulgi po rozwodzie? Odliczenie w wysokości 100 proc. stosuje ten rodzic, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania – tak reguluje tę kwestię Nowy Polski Ład.

Ulga na dzieci a rozwód: co z pełnoletnimi dziećmi?

Zgodnie z art. 27f ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga na dziecko przysługuje także w przypadku dzieci pełnoletnich kontynuujących naukę do ukończenia 25. roku życia, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (16 061,28 zł – 12 x 1338,44 zł).

Podstawa prawna: Art 27f ustawy o podatku dochodowym

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama