Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Zmiany w Kodeksie pracy były przygotowywane już od jakiegoś czasu. Na początku roku 2023 rząd przyjął projekt takich zmian. Wiele z nich dotyczy pracujących rodziców. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat nowych przepisów.
Zmiany w Kodeksie pracy, zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, to konieczność wywołana pandemią i wyjściem naprzeciw potrzebom Polaków. Prace nad zmianami trwały już od kilku miesięcy – rząd był do tego zobowiązany w związku z dyrektywami unijnymi (m.in. tzw. dyrektywą rodzicielską).
Zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku ważne dla rodziców:
- Dłuższy urlop rodzicielski
- Wyższy zasiłek macierzyński
- Urlop opiekuńczy (5 dni na opiekę nad dzieckiem)
- Elastyczne formy zatrudnienia
Dłuższy urlop rodzicielski
Jedną z najważniejszych zmian jest dłuższy urlop rodzicielski. Do tej pory urlop rodzicielski wynosił 32 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej 34 tygodnie) – po wejściu w życie zmian, będzie to 41 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej 43 tygodnie).
Każdy rodzic otrzyma też gwarancję 9 tygodni urlopu, których nie można będzie „przenieść” na drugiego z rodziców (z matki na ojca lub odwrotnie). Prawo do urlopu rodzicielskiego ma zarówno matka, jak i ojciec, niezależnie od urlopu macierzyńskiego.
Wyższy zasiłek macierzyński
Do tej pory na urlopie macierzyńskim (12 miesięcy) rodzic (najczęściej matka) pobierał 80 proc. wynagrodzenia. Zmiany w Kodeksie pracy zakładają 81,5 proc.
Urlop opiekuńczy (5 dni na opiekę)
Od 2023 roku rodzic będzie miał również prawo do 5 dni urlopu opiekuńczego na dziecko (ale też, gdy opieki wymagał będzie dorosły członek rodziny). Jest to urlop bezpłatny.
Elastyczne formy zatrudnienia
Zgodnie z nowymi przepisami, rodzic dziecka w wieku do 8 lat – będzie mógł nie zgodzić się na pracę po godzinach oraz wypełnianie obowiązków służbowych w nocy. Do tej pory prawo takie mieli rodzice dzieci do 4. roku życia.
Zobacz także:
- Urlop ojcowski 2023: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
- 12 tysięcy na dziecko: od kiedy, dla kogo, zasady, wniosek
- Zasiłki dla samotnej matki – co przysługuje, świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS