Dzień Babci 2024: kiedy i jak obchodzony jest w Polsce i na świecie?
Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od dawien dawna, tymczasem w Polsce obchodzimy je dopiero od 58 lat. Wyjaśniamy, jaka jest geneza tego święta i kiedy obchodzi się je w różnych krajach.
- Ewa Janczak-Cwil
Dzień Babci to radosne święto wszystkich babć i wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody tego święta. Z okazji Dnia Babci przedszkola organizują występy, podczas których dzieci nie tylko śpiewają i recytują wierszyki, ale też wręczają babciom własnoręcznie zrobione prezenty.
Spis treści:
- Dzień Babci: kiedy go obchodzimy i od kiedy
- Dzień Babci: jak obchodzi się go w Polsce i na świecie
- Dzień Babci – życzenia, wierszyki, kolorowanki, laurki
Dzień Babci: kiedy go obchodzimy i od kiedy
Dzień Babci obchodzimy co roku tego samego dnia, 21 stycznia. Od kiedy oficjalnie obchodzimy Dzień Babci? Pomysł świętowania Dnia Babci wysunęło najpierw pismo „Kobieta i życie” w 1964 roku. Rok później za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego” przyjęło się na dobre. Powodem do ustanowienia święta były urodziny znanej aktorki. To właśnie w Poznaniu 21 stycznia 1965 roku dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce filmowej i teatralnej, tort z okazji jej występu w tym mieście. Gwiazda obchodziła tego dnia 85 lat i była znana z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc", dlatego na torcie napisano „Dla babci". Rok później w poznańskich cukierniach 21 stycznia można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dzisiaj także z okazji tego święta przygotowuje się torty i ciasta dla babci.
Bardzo często Dzień Babci obchodzimy razem z Dniem Dziadka, który przypada 22 stycznia. Ponieważ te dni ze sobą sąsiadują, wiele rodzin Dzień Babci i Dziadka świętuje „za jednym zamachem” – jest to po prostu dla wszystkich wygodne.
Dzień Babci: jak się go obchodzi w Polsce i na świecie
Dzień Babci w Polsce wygląda we wszystkich regionach bardzo podobnie: babcie odwiedza się w ich domu bądź zaprasza do restauracji czy kawiarni i wręcza się im drobne upominki, takie jak kwiaty, czekoladki czy laurki.
Jak i kiedy obchodzi się Dzień Babci na świecie?
- W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, Dzień Babci wypada 21 stycznia.
- We Włoszech jest to 2 października, w święto Aniołów Stróżów i świętuje się nie tylko na cześć babci, ale i dziadka. Data święta Aniołów Stróżów nie jest przypadkowa, bowiem uważa się, że dziadkowie to właśnie wspomnieni aniołowie dla swoich wnucząt. 2 października Włosi wręczają swoim dziadkom niezapominajki na znak tego, że nigdy nie zapomną o swoich dziadkach.
- Również w październiku obchodzi się Dzień Babci w Australii (w 1. lub ostatnią niedzielę miesiąca, w zależności od regionu), Wielkiej Brytanii (1. niedziela października) i w Niemczech (2. niedziela października).
- W Estonii życzenia dla babci składa się w drugą niedzielę września.
- We wrześniu obchodzi się Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych – jest to zawsze pierwsza niedziela po Święcie Pracy i obchodzona jest razem z Dniem Dziadka. Tego dnia wiele rodzin odwiedza domy spokojnej starości, w których mieszkają dziadkowie, a część rodzin decyduje się na urządzenie rodzinnej imprezy w gronie najbliższych.
- We Francji babciom składa się hołd w 1. niedzielę marca i jest to bardzo hucznie obchodzone święto. Francuzi organizują także oficjalne konkursy polegające na wykonaniu najpiękniejszych laurek czy opowiedzeniu najładniejszych wspomnień dotyczących swojej babci. Ponadto popularne są także pochody na cześć babć, zwane Mamif'estation, w trakcie których organizuje się spotkania przy kawie Café Grand'Mère (kawa babci).
- W Brazylii i Hiszpanii babcie mają swoje święto 26 lipca. W niektórych z tych krajów Dzień Babci obchodzony jest równocześnie z Dniem Dziadka.
Dzień Babci – życzenia, prezenty, laurki, wierszyki, kolorowanki
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest hucznie. W placówkach oświatowych odbywają się przedstawienia i apele na cześć babć, dzieci recytują wierszyki dla babci i dziadka i śpiewają piosenki na Dzień Babci i Dziadka. Nie ma obchodów tego święta bez laurek na Dzień Babci oraz (drobnych) prezentów dla babci wykonanych przez dziecko.
Jeśli szykujesz dziecko do obchodów Dnia Babci, mamy dla ciebie jeszcze kilka podpowiedzi:
- Kolorowanki na Dzień Babci i Dziadka – można wykorzystać do robienia laurek,
- Za co kocham babcię i dziadka – można wykorzystać przy pisaniu życzeń,
- Życzenia dla babci i dziadka,
- ciekawostki o Dniu Babci i Dniu Dziadka.
Zobacz też: