Dzień Babci na świecie ma dużo krótszą tradycję niż w Polsce. Dzień Babci nie wszędzie też obchodzony jest 21 stycznia. Przeczytaj, w jakich krajach, jak i kiedy wnuczkowie składają życzenia swym babciom i dziadkom.

Reklama

Spis treści:

Dzień Babci na świecie

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a dzień później swoje święto mają dziadkowie. W innych krajach data święta babci wypada w innym terminie. Sprawdź, jak świętuje się Dzień Babci w innych krajach (i dlaczego).

Dzień Babci w Niemczech – kiedy?

W Niemczech Święto Babci obchodzi się w drugą niedzielę października, ale zaledwie od 2010 roku. Co ciekawe, Dzień Dziadka nie jest tam obchodzony w ogóle (dziadkowie mogą jednak liczyć na drobne upominki i życzenia, przy okazji obchodów Dnia Babci). Dzień Babci w Niemczech nosi nazwę Omatag.

Dzień Babci we Francji

We Francji Dzień Babci od 1987 roku obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia Francuzi organizują konkursy na laurki i życzenia dla babć i najpiękniejsze wspomnienia o babciach. Organizuje się także pochody na cześć babć, tzw. Mamif'estation, oraz spotkania z babciami przy cieście dla babci i kawie – najlepiej Café Grand'Mère (kawa babci). To właśnie od tej kawy, a właściwie kawiarni, w której ją podawano, rozpoczęły się obchody Dnia Babci we Francji.

Zobacz także

Dzień Babci w USA

Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest razem z Dniem Dziadka w pierwszą niedzielę po święcie pracy (Labour Day – obchodzone w pierwszy poniedziałek września). Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w całych Stanach od 1978 roku, wcześniej świętowano je tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków w Stanach Zjednoczonych ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa” i symbol – kwiat niezapominajki dla dziadków. Tego dnia wiele uwagi poświęca się losowi starszych ludzi, organizuje się uroczystości w kościołach i domach spokojnej starości. W rodzinnym gronie świętuje się dzień Dziadków najczęściej podczas uroczystych posiłków lub przy grillu.

Dzień Babci w Kanadzie

Dzień Babci w Kanadzie obchodzony jest dokładnie tak jak w Stanach Zjednoczonych. Kanadyjczycy świętują Dzień Babci i Dziadka jednego dnia i określają go mianem National Grandparents Day. Święto to przypada w drugą niedzielę września.

Dzień Babci w Ukrainie

Ukraińcy również łączą obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Co roku święto to obchodzone jest w tym kraju 28 października. Ciekawostką jest, że w dniu 22 stycznia, gdy w Polsce świętowany jest Dzień Dziadka, Ukraińcy obchodzą święto narodowe Dzień Jedności Ukrainy.

Dzień Babci w Grecji

Grecy obchodzą Dzień Babci (oraz Dzień Dziadka) 1 października. Tego dnia w Grecji (i w innych krajach) wypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Dzień Babci we Włoszech

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka – La festa dei nonni – obchodzony jest 2 października i obchodzi się go od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. 2 października w Kościele Katolickim obchodzone jest też święto Aniołów Stróżów, a dziadkowie są właśnie takim Aniołami Stróżami dla swoich wnuków. Tu, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, symbolem Dnia Dziadków jest niezapominajka.

Dzień Babci i Dziadka na świecie – kiedy świętują inne kraje?

Dzień Babci lub Dzień Dziadków obchodzony jest także w takich krajach, jak:

  • Australia – w zależności od regionu – na przełomie października i listopada (najczęściej w pierwszą niedzielę listopada),
  • Estonia - druga niedziela września (od 2010 roku),
  • Bułgaria – 21 stycznia,
  • Brazylia – 26 lipca,
  • Hiszpania – 26 lipca,
  • Wielka Brytania – pierwsza niedziela października (od 2008 roku),
  • Meksyk – 28 sierpnia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama