Kalendarz adwentowy z czekoladkami skład
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Kalendarze adwentowe z czekoladkami: większość ma FATALNY skład!

Kalendarz adwentowy często zawiera czekoladki – wybór słodkości w sklepach jest ogromny. Ale jak wybrać najlepszy, czyli zdrowy dla dzieci kalendarz adwentowy? Zdecydowanie odradzamy kupowanie pierwszego z brzegu kalendarza z czekoladkami, bo to może poważnie zaszkodzić zdrowiu dziecka.

Kalendarz adwentowy to duża atrakcja dla dzieci. Pod koniec listopada w sklepach zaczyna się roić od czekoladowych Mikołajów i bombonierek z czekoladkami na 24 dni grudnia. Niestety, na większość kalendarzy adwentowych ze słodyczami szkoda pieniędzy! Jeśli nie sprawdzisz składu, może się okazać, że kupiłaś dziecku czekoladki z olejem i tłuszczem palmowym oraz groźnym dla zdrowia dodatkiem E476. I to do regularnego jedzenia przez prawie cały miesiąc!

Pomysł na kalendarz adwentowy z puszek

Tradycyjny kalendarz adwentowy z czekoladkami

Czekoladowe kalendarze adwentowe dla dzieci to najbardziej znana wersja kalendarza. Do tego łatwo ją kupić, bo jest ogólnodostępna. W każdym supermarkecie różnorodność kalendarzy może przyprawić o zawrót głowy. Który kalendarz adwentowy wybrać? Tańszy, bo to i tak drobiazg? A może droższy, znanej marki, która proponuje miniaturowe wersje swoich produktów ukryte w okienkach?

Czekolada czekoladzie nierówna: kup kalendarz adwentowy bez E476!

Kupując kalendarz adwentowy, warto stanąć przy sklepowej półce i przeczytać skład czekolady. My w redakcji przeprowadziłyśmy tego typu śledztwo i – prawdę mówiąc – złapałyśmy się za głowy! Powiedzmy to głośno: wiele kalendarzy adwentowych, których wysyp widzimy teraz w sklepach, ma naprawdę fatalny skład! Nie lepiej jest w przypadku czekoladowych Mikołajów, których skład prezentuje się np. tak: cukier, tłuszcz kakaowy, miazga kakaowa, mleko w proszku pełne, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku (z mleka), tłuszcz roślinny, tłuszcz mleczny, emulgatory (lecytyny z soi, E476), aromat. I ani grama prawdziwego kakao!

Kalendarze adwentowe z czekoladkami są niebezpieczne dla dzieci?

Takiej samej czekolady (albo jeszcze gorszej jakościowo) używa się do wypełnienia okienek w kalendarzach adwentowych. Najbardziej niepokoi dodatek E476 (polirycynoleinian poliglicerolu), który jest składnikiem szkodliwym dla dzieci. To emulgator, który jest dopuszczony do żywności, ponieważ jego ilość w przeliczeniu na kilogramy ludzkiego ciała jest dopuszczalna. Ale przy ustalaniu dopuszczalnej ilości nikt nie myśli o masie ciała dziecka, tylko dorosłego człowieka! U dziecka taka ilość E476 może powodować nadmierny rozrost wątroby i nerek. Zostało to sprawdzone podczas badań na zwierzętach. Dopuszczalna i bezpieczna dawka dla dziecka to ok. 2 kostki czekolady na 15 kg.

Niełatwo znaleźć kalendarz adwentowy z dobrej jakości czekoladą. Ale warto próbować! Jednym z niewielu kalendarzy polecanych m.in. przez portal czytajsklad.com jest np. kalendarz z czekoladkami marki Friedel: jedyny bez E476, oleju i tłuszczu palmowego. Ale nawet w przypadku takich czekoladek z umiarkowanie dobrym składem trudno pozbyć się wątpliwości. Niemiecka Fundacja Stiftung Warentest dowiodła, że większość czekolad z kalendarzy adwentowych jest zanieczyszczona szkodliwymi olejami mineralnymi.

Kalendarz adwentowy: czekoladka na każdy dzień?

Wersja kalendarza adwentowego z czekoladkami jest najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcecie odliczać dni do świąt. My zachęcamy, by do adwentu przygotować się lepiej – warto zrobić kalendarz, do którego sami dobierzecie codzienne upominki albo zadania dla całej rodziny na każdy dzień. Taka wersja z czekoladkami niech będzie miłym dodatkiem.


Zobacz także:

Jaki kalendarz adwentowy dla chłopca?
Święta i uroczystości
Kalendarz adwentowy dla chłopca: najlepsze kalendarze z Lego, Playmobil i Hot Wheels [6 HITÓW]
Kalendarz adwentowy dla chłopca ucieszy małego fana futbolu, klocków lub motoryzacji. Najlepsze kalendarze adwentowe z zabawkami można kupić w Internecie nawet za mniej niż 100 zł. Dla małego chłopca polecamy kalendarze z klockami, samochodami i kartami piłkarskimi FIFA.

Szukasz kalendarza adwentowego dla chłopca?. Zamiast kalendarza ze słodyczami warto podarować coś oryginalnego. W sklepach nie brak pomysłowych kalendarzy adwentowych dla chłopców: z samochodami, klockami Lego, piłkarzami czy Minionkami. Za większość kalendarzy zapłacisz niewiele ponad 100 zł.  Kalendarz adwentowy z zabawkami dla chłopców Warto wybrać kalendarz adwentowy dla chłopca wypełniony zabawkami, które zebrane razem utworzą niepowtarzalną kolekcję, np. klocków, kart czy figurek. Albo pozwolą zbudować kosmiczny pojazd. Wtedy otwieranie kolejnych skrytek w kalendarzu dostarczy jeszcze więcej emocji. Kalendarz adwentowy dla chłopca: Kalendarz adwentowy FIFA Kalendarz adwentowy Hot Wheels Kalendarz adwentowy klocki Playmobil Kalendarz adwentowy z dinozaurami Kalendarz adwentowy – samochód drewniany Kalendarz adwentowy Lego Star Wars 1. Kalendarz adwentowy dla chłopca: karty piłkarskie FIFA Kalendarz ucieszy miłośnika piłki nożnej  i jego rodziców, bo pozwoli zapanować nad nieustającymi prośbami o kolejne karty z piłkarzami. Przynajmniej przez miesiąc... Kalendarz adwentowy FIFA zawiera 6 saszetek z kartami, 12 kart specjalnych oraz 8 kart z limitowanej edycji. Cena: 65 zł 2. Kalendarz adwentowy dla chłopca: Hot Wheels Kalendarz adwentowy z samochodami to idealny prezent na czas adwentu dla chłopca − miłośnika czterech kółek. W kalendarzu znajduje się 8 samochodzików Hot Wheels i 16 dodatkowych motoryzacyjnych niespodzianek. Cena: 110 zł 3. Kalendarz adwentowy dla chłopca: Playmobil Kalendarz adwentowy z klockami Playmobil, które zebrane razem pozwalają zainscenizować nurkowanie. Po otwarciu wszystkich 24 okienek kalendarza dziecko otrzyma pełen zestaw figurek i dekoracje, dzięki którym przeprowadzi prawdziwą akcję nurków. Zestaw przeznaczony dla dzieci w wieku 4-10 lat. Cena:...

symbole adwetowe
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Symbole adwentowe – co oznaczają?
Najpopularniejsze symbole adwentowe to: kalendarz adwentowy, lampiony oraz wieniec. Każdy z nich wprowadza do domu atmosferę oczekiwania na święta. Dowiedz się, jakie jest znaczenie tych symboli adwentowych.

Symbole adwentowe mają swoje znaczenie religijne. Pełnią jednak jeszcze jedną funkcję: umilają oczekiwanie na święta! Wielu dzieciom czas przed świętami dłuży się niemiłosiernie. Ale to wcale nie musi być pełne zniecierpliwienia wyczekiwanie Wigilii. Świąteczna atmosfera może towarzyszyć nam już od początku grudnia, kiedy to zapalimy w domu świecę na adwentowym wieńcu. Jest to jeden z czterech najbardziej znanych symboli adwentu. Dzięki nim twój maluch zrozumie, że święta to także czas oczekiwania, któremu towarzyszy magiczny okres przygotowań. To dzięki temu Boże Narodzenie jest tak wyjątkowe. Sprawdź, jakie jeszcze są symbole adwentu. Jakie są symbole adwentowe? Adwent ma pomóc chrześcijanom przygotować się do dnia narodzin Jezusa Chrystusa. Jest to szczególnie piękny okres liturgiczny. Przemawia za tym bardzo rozbudowana w naszej tradycji symbolika. 4 najpopularniejsze symbole adwentu to:   Wieniec adwentowy Lampiony adwentowe Kalendarz adwentowy Roraty Znaczenie symboli adwentowych: wieniec adwentowy Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Kształt wieńca oznacza także, że Bóg jest wieczny (nie ma ani początku, ani końca). Wykonuje się go z gałązek drzew iglastych, które są zawsze zielone – to oznacza życie wieczne, jakie otrzymają wszyscy, którzy wierzą w Chrystusa. Wieniec adwentowy to świetny pomysł, aby pomóc dziecku w czekaniu na święta i odliczaniu czasu, jaki pozostał do... otrzymania prezentów. To prosty stroik ze świerkowych gałązek, z czterema świecami, ozdobiony kokardkami, dzwoneczkami, suszonymi pomarańczami lub szyszkami. Co oznaczają 4 świece adwentowe na wieńcu? Symbolizują cztery niedziele pozostałe do Bożego Narodzenia. Należy zapalać po jednej w kolejne niedziele adwentu, gdy zgaśnie ostatnia – twój maluch w...

lampion adwentowy jak zrobić
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Lampion adwentowy: jak zrobić lampion na roraty? Instrukcja krok po kroku
Lampion adwentowy może posłużyć jako lampion na roraty. Łatwo go zrobić: przygotuj karton i kolorowe bibuły. Wystarczy 15-20 minut pracy, trochę zaangażowania i lampion na roraty DIY będzie gotowy.

Lampion adwentowy jest elementem tradycji oczekiwania na Boże Narodzenie. Tradycyjnie lampiony adwentowe nosi się na roraty, ale mogą też służyć jako dekoracja świąteczna. Lampion na roraty możesz bardzo łatwo zrobić z dzieckiem. Przygotowałyśmy prostą instrukcję oraz wzory lampionów. Spis treści: Co to jest lampion adwentowy? Jak zrobić lampion adwentowy na roraty? Lampion adwentowy: szablony do druku Co to jest lampion adwentowy? Zgodnie z tradycją lampiony adwentowe oświetlają pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa. Dawniej roraty odbywały się wyłącznie o świcie i drogę do kościoła także oświetlało się lampionem adwentowym. Lampion na roraty może służyć również jako świąteczna dekoracja domu . Wprowadzi radosny i magiczny czas oczekiwania na święta. W ten sposób twój maluch na pewno poczuje nastrój świątecznych przygotowań. Światło lampionu to niezaprzeczalny dowód, że święta są już naprawdę tuż-tuż. Lampiony adwentowe mogą mieć różne kształty i być wykonane z różnych materiałów: tektury, drewna, plastiku, metalu. Lampiony mają zwykle wygodny uchwyt do noszenia na roraty. Do środka niektórych z nich można włożyć świeczkę, ale większość wyposażona jest w bezpieczne lampki LED.   Jak zrobić lampion adwentowy na roraty? Wykonanie lampionu na roraty to superpomysł na kreatywne spędzenie grudniowego wieczoru. Aby zrobić lampion adwentowy, potrzebujesz: karton, np. po butach, bibułę w różnych kolorach, kredki, nożyczki, linijkę, ołówek, klej. Lampion na roraty DIY: Lampion dobrze jest przygotować własnoręcznie, z kartonu. Ma on formę czworoboku, a jego ścianki są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj