Ty gotujesz, on wiesza pranie. Ty sprzątasz, on robi zakupy. Wspólnie zajmujecie się dzieckiem, oboje wstajecie do niego w nocy… Dajecie z siebie tyle samo? No cóż, niekoniecznie…

Reklama

Jak donosi portal parents.com, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio przestudiowali zwyczaje 182 par przed i po urodzeniu się dzieci.

Przed narodzinami dziecka podział obowiązków jest sprawiedliwy

Podczas wywiadów, które zostały przeprowadzone przed narodzinami dzieci, pary potrafiły precyzyjnie powiedzieć ile czasu spędzają w pracy oraz ile godzin zajmują się domem. Kobiety i mężczyźni pracowali mniej więcej tyle samo godzin w tygodniu i mieli tyle samo czasu na to, by poleżeć sobie brzuchem do góry albo oddawać innym przyjemnościom.

Przeczytaj: Powrót mamy do pracy

Zobacz także

Po przyjściu dziecka na świat więcej pracy ma mama

Gdy ich dzieci przyszły na świat i miały po ok. 9 miesięcy, nie było już tak różowo.

Według ustaleń naukowców, z chwilą pojawienia się nowego członka rodziny, kobietom przybywało średnio aż 21 godzin pracy tygodniowo, mężczyznom jedynie 13. To aż 8 godzin różnicy!

Może warto przyjrzeć się temu dokładniej i podzielić obowiązki tak, by było sprawiedliwie, a potem uczciwie tych ustaleń przestrzegać?

Zobacz także: Siedzisz w domu z dzieckiem i nie zarabiasz? To mit

I mama, i tato pracują mniej niż sądzą?

Naukowcy ustalili jeszcze jedną ciekawą rzecz: oboje rodzice pracują … mniej niż sądzą.

Badani ojcowie twierdzili, że zajmują się domem 35 godzin tygodniowo, a 15 godzin opiekują się dzieckiem, tymczasem tak naprawdę robili to przez 9 (dom) i 10 (dziecko) godzin.

Mamy deklarowały 27 godzin prac domowych (naprawdę było ich 13 i pół) i 28 godzin opieki nad dzieckiem (z badań wynika, że robiły to 15 i pół godziny).

Przyznamy, że bardzo zaskoczyły nas te ustalenia, ale kto wie, może w Ohio jest inaczej?

A jak wy dzielicie się obowiązkami? Kto sprząta? Kto kąpie malucha? Kto wstaje do niego nad ranem i podaje mu syrop na kaszel? Uważacie, że wasz podział obowiązków jest sprawiedliwy? Zostaje wam choć odrobina czasu dla siebie?
Czekamy na wasze komentarze.

Obejrzyj FILM: Tata sam w domu, czyli co się dzieje, gdy mama wyjdzie z domu

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama