Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawna nakładka na obiektyw sprawia, że dziecko patrzy w strone aparatu
mommyshorts
Tata

Zdjęcia z wakacji - co robić, żeby były lepsze? Rady doświadczonego fotoreportera

„To Jaś nad morzem, szkoda że taki niewyraźny. O, a tu go widać lepiej, tylko że akurat się odwrócił. A ten punkcik - nie, nie ten, tamten! - to my na tle piramid” Masz już dość tłumaczenia, co widać na zdjęciach? Skorzystaj z rad zawodowca.

Podczas wakacji  robimy mnóstwo zdjęć. Dziecko na tle zachodu słońca. Dziecko i mama skaczą przez fale. Dziecko z kolegą. Dziecko na karuzeli, na kucyku, w basenie…  I dobrze,  bo zdjęcia z wakacji to fantastyczna pamiątka.
Co zrobić, by były naprawdę udane? Zapytaliśmy Pawła Relikowskiego, fotoreportera i kierownika działu Foto „Polska - Gazety Wrocławska”.

Przeczytaj także: Nie jesteś brzydka, to błąd fotografa! Jak dobrze wyjść na zdjęciach z wakacji


1. Poznaj możliwości swojego aparatu

Być może ma do zaoferowania więcej, niż sądzisz. Przeczytaj instrukcję, sprawdź, ile czasu upływa od naciśnięcia migawki do zrobienia zdjęcia, poćwicz trzymanie jej spustu „w połowie drogi” (żeby aparat miał szansę na ustawienie ostrości), przetestuj zoom, poznaj programy tematyczne.

2. Wybierz odpowiednią porę...

Najlepiej robi się zdjęcia, gdy niebo jest bezchmurne albo całkowicie zasnute chmurami (światło jest wówczas stałe: słońce nie chowa się raz po raz za chmurami), a także wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce jest nisko nad horyzontem (twarz fotografowanej osoby jest wtedy równomiernie oświetlona a kolory soczyste).
Jeśli musisz zrobić zdjęcie w pełnym słońcu, użyj lampy błyskowej – doświetlisz twarze i rozproszysz cienie pod oczami czy nosem. Zrób to także wówczas, jeśli chcesz sfotografować dziecko na tle zachodzącego słońca (a więc również pod słońce).

3. ... i miejsce

Najlepsze zdjęcia wychodzą na ogół w plenerze.
Jeżeli fotografujesz we wnętrzu,  zadbaj o dobre światło: zapal wszystkie lampy, rozsuń firany, dodatkowo użyj lampy błyskowej. Jeśli będziesz robić zdjęcie przy marnej „sześćdziesiątce”, to nawet jeśli użyjesz lampy, tło pozostanie ciemne. A to nie wygląda dobrze. 
W mrocznych wnętrzach, np., w kościołach, zamkach, jaskiniach musisz użyć lampy albo ustawić długi czas naświetlania (poniżej znajdziesz radę, co zrobić, żeby zdjęcie nie było poruszone).

4. Nie fotografuj pod słońce

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Efekt? Ciemna twarz, ciemna sylwetka, słowem niewiele widać. Dzieje się tak dlatego, że aparat ustawia czas i migawkę do jasnego tła. Łatwo tego uniknąć, trzeba tylko pamiętać, by mieć słońce za plecami

5. Zastanów się co chcesz pokazać

Zależy ci na tym, by twarz fotografowanej osoby była ostra, a tło rozmazane? To odejdź dalej i ustaw zoom na największe przybliżenie.
Jeżeli chcesz, by i drugi plan był widoczny, ustaw szeroki kąt i podejdź bliżej.

6. Przygotuj odpowiedni czas naświetlania

Gdy np. fotografujesz dziecko w ruchu, czas naświetlania powinien być krótki (1/250 sekundy), bo inaczej zdjęcie będzie rozmazane.
Długi czas naświetlania przyda ci się np. w mrocznym wnętrzu, jeśli chcesz zrobić zdjęcie bez lampy.
Możesz też skorzystać z programów tematycznych.
Uwaga:
Przy długim czasie naświetlania zdjęcia mogą być poruszone, dlatego oprzyj na czymś aparat albo sam się o coś oprzyj, np. o ścianę. jeśli czas naświetlania jest bardzo długi, oprzyj o coś aparat i użyj samowyzwalacza).

7. Robisz zdjęcie dziecku? Kucnij

Robiąc zdjęcie dziecku kucnij, usiądź na ziemi albo nawet się na niej połóż,  słowem zrób coś, żeby nie fotografować go  z góry, bo to zniekształci jego sylwetkę. Obiektyw powinien być na poziomie twarzy dziecka.  
Gdy chcesz zrobić zdjęcie niemowlęciu, ułóż je na brzuchu, by mogło unieść głowę i ustaw się przed nim  (tak, by obiektyw był na poziomie jego buzi) albo poproś kogoś, by wziął je na ręce – takie zdjęcie będzie ładniejsze iż wówczas gdy będzie leżało na wznak, a ty pochylisz się nad nim z aparatem.
 

8. Dobrze skadruj

  • Jeśli chcesz zrobić portret, postaraj się, by sylwetka  dziecka wypełniała kadr od góry do dołu, a nie zajmowała powiedzmy 1/5. Nad głową zostaw mu trochę wolnej przestrzeni, ale bez przesady: czubek głowy nie powinien być na przykład w środku kadru. 
  • Jeśli  robisz komuś zdjęcie z profilu, zostaw trochę „powietrza” po tej stronie, w którą patrzy fotografowana osoba, by na odbitce nie dotykała nosem ramki. Staraj się nie obcinać istotnych fragmentów.
  • Nie ucinaj ważnych elementów, np. głowy psa, którego głaszcze dziecko
  • Eksperymentuj z planami. Czasem rób zbliżenie, czasem plan ogólny, czasem detal. Dzięki temu zdjęcia będą się od siebie różniły. Nie będą nudne. 

9. Pokaż oczy fotografowanej osoby

Nie musi patrzeć w obiektyw, ale lepiej, by nie wlepiała wzroku np. w buty.

10. Nie mów uśmiechnij się

Po takim poleceniu trudno uśmiechnąć się naturalnie. Lepiej rozśmieszyć fotografowaną osobę (przeczytaj, jak rozśmieszyć niemowlę) albo poczekać na moment, gdy będzie się śmiała spontanicznie.
Zresztą wcale nie musi się śmiać. Zdziwiona, rozmarzona albo zaciekawiona twarz także jest interesująca. Ważne, by widać było na niej emocje.

11. Nie fotografuj mrówek

Gdy robisz komuś zdjęcie na tle dużego obiektu, odejdźcie od niego na tyle daleko, by to, co chcesz sfotografować mieściło się w kadrze. Ustaw osobę fotografowaną blisko siebie, tak, by wypełniała kadr, np. od pasa w górę. Widoczny na drugim planie obiekt będzie dobrym tłem.

12. I jeszcze jedna dobra rada na koniec

Choćbyś stanął na rzęsach, nie wszystkie zdjęcia będą udane, dlatego oprzyj się pokusie, by pokazać rodzinie i znajomym cały wakacyjny urobek. Bądź bezlitosny jak Terminator.

  • Usuń zdjęcia nieostre, zbyt ciemne, prześwietlone itd.
  • Przyjrzyj się dokładnie całej reszcie. Może te dobre mogłyby być jeszcze lepsze?  Z gotowym zdjęciem można zrobić niemal wszystko: zmienić jego odcień, skadrować,  zlikwidować efekt czerwonych oczu, zatuszować plamki na twarzy dziecka itd.
  • Wszystkie są już ok? Świetnie, masz powód do dumy, ale to jeszcze nie koniec:  spośród nich wybierz najlepsze i do nich ogranicz prezentację. Pozostałe pokaż na wyraźne życzenie.

Polecamy: Mapa atrakcji dla dzieci - nie tylko na wakacje!

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mama, tata, dziecko, zdjęcia, aparat
Tata
Jak filmować dzieci? Sprawdź, jak nakręcić dobry film rodzinny
Jak nakręcić fajny film z dzieckiem w roli głównej? Niestety, dobre chęci to za mało. Dlatego krok po kroku radzimy, co robić, by powstała cudowna pamiątka.

Nagrywanie filmików z dzieckiem - zdawałoby się, że nie ma  nic prostszego: wystarczy skierować obiektyw w stronę dziecka, nacisnąć przycisk „nagrywanie” i film sam się robi. Jednak później, podczas rodzinnej premiery okazuje się, że nawet najbardziej rozkochane we wnuku babcie nie mogą powstrzymać się od ziewania, gdy na ekranie już drugą godzinę szkrab śpi lub prezentuje tylko czubek głowy. Jak temu zapobiec? Oto kilka zasad, dzięki którym stworzysz film rodzinny, jakiego nie powstydziłby się nawet Steven Spielberg. Miej kamerę pod ręką Dla rodziców ważna jest każda chwila z życia dziecka. Zwłaszcza gdy to jeszcze niemowlę – zachwycają się wszystkim: poruszeniem rączką, otwarciem oczu, uśmiechem. Dlatego też, filmując maleństwo, chcą uwiecznić wszystko. I tak powstaje film, na którym główny bohater przez pół godziny śpi, a przez kolejne pół patrzy w jeden punkt. To błąd. Nie czekaj z włączoną kamerą, aż dziecko zrobi coś, co warto nakręcić. Raczej miej ją w pogotowiu i włączaj, kiedy naprawdę warto. Nie bój się, że stracisz niepowtarzalne chwile, większość z nich będziesz miał okazję jeszcze nieraz sfilmować. Nagrywaj dziecko z jego poziomu: kucnij! Dorosły nie myśli o tym, że jest dużo wyższy od dziecka. Najczęściej kręci je ze swojego poziomu, czyli z góry. W efekcie cały film wygląda jak z lotu ptaka. Pół biedy jeszcze, gdy dziecko śpi. Gorzej, gdy stawia pierwsze kroki , a widzowie oglądają przez cały czas czubek jego głowy. Większość kadrów najlepiej wychodzi, gdy kręcisz z poziomu dziecka. Musisz więc filmować, klęcząc, a gdy maluch raczkuje, nawet leżąc na ziemi. Schowaj się przed dzieckiem, kiedy je nagrywasz Nie możesz cały czas trzymać kamery pół metra od twarzy dziecka. Wtedy skupia się ono wyłącznie na nieznanym mu urządzeniu i zapomina o tym, co robiło wcześniej. A nie chodzi przecież o...

sesja noworodkowa, niemowlę i fotograf
Fotolia.com
Pielęgnacja
Domowa sesja noworodka – jak wybrać stylizację i bezpiecznie układać dziecko?
Jeśli myślisz, że w dobie smartfonów nie ma miejsca na sesje fotograficzne noworodka, to się mylisz! Nie ma jak zdjęcia dziecka zrobione z miłością i... dobrym aparatem. Doświadczona fotografka podpowiada, jak zrobić piękną domową sesję noworodka: dobrać odpowiednią stylizację i ułożyć tak dziecko, by było mu wygodnie, a zdjęcia wyszły magiczne.

Pierwsze spotkanie na sali porodowej , przyjazd do domu, pierwszy uśmiech czy kroczek... Okazji do fotografowania dziecka są setki. Ale może tak... domowa sesja w bajkowym klimacie? -Trudno o wdzięczniejszy temat na zdjęcie niż małe, dopiero co narodzone dziecko. Zwłaszcza jeśli to nasz pierwszy potomek... – mówi Iza Zborowska , fotografka specjalizująca się w sesjach noworodków. – I choć osiągnięcie poziomu Anny Geddes, prekursorki tego magicznego stylu  fotografii nie jest łatwe, na pewno warto próbować. Nic przecież nie zastąpi pamiątki, jaką są utrwalone na zdjęciach pierwsze chwile małego człowieka ! A jeśli jeszcze obrazy te wkomponujemy w ciekawą, nasyconą światłem i ciepłymi barwami scenografię, to możemy być pewni, że zyskujemy pamiątkę na całe życie. Bo mimo konkurencji szybkich fotek i filmików ze smartfona , stylizowana sesja to zupełnie inna wartość. Klasyczny album ze zdjęciami stanie się na zawsze jednym z rodzinnych skarbów. A że fotografowanie to niełatwa sztuka? Podpowiadamy, jak robić zdjęcia , by w prosty sposób choć zbliżyć się do mistrzów.   Naturalne, wygodne ułożenie dziecka to podstawa Doświadczenie fotografów pokazuje, że kluczem do udanej sesji noworodkowej jest komfort jej głównego bohatera. Niewiele wskóramy, jeśli maluchowi będzie za chłodno czy będzie miał pusty brzuszek. A zatem: w pomieszczeniu musi być bardzo ciepło (ok. 28*C). Chłodne czy choćby rześkie powietrze nie pozwoli maluszkowi rozluźnić się i zasnąć, a tobie – dowolnie go przebierać podczas sesji.   dziecko pownno być najedzone i zrelaksowane . Pełny brzuszek i spokojna atmosfera sprzyjają temu, co najważniejsze, czyli... zasypianiu. układamy maluszka tylko w naturalnych, wygodnych pozach . Wyginanie rączek czy nóżek na potrzeby sesji surowo wzbronione! Po chwili pracy sami się zorientujecie, na ile możecie...

aparat fotograficzny dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Aparat fotograficzny dla dzieci - jaki wybrać, modele i ceny
Mamo, chcę sam robić zdjęcia - słyszysz od swojego malucha. Dlaczego nie, to może być początek wspaniałej pasji. Jednak zanim kupisz aparat fotograficzny, zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę.

Robienie zdjęć może być bardzo atrakcyjne dla dzieci. Rozbudza ciekawość świata oraz kreatywność. Dla jednych maluchów może to być tylko zabawa, naśladowanie dorosłych, dla innych zapowiedź czegoś więcej, a może nawet zajęcia się w przyszłości fotografią. Powierzenie własnego aparatu dziecku to duże ryzyko. Lepiej, jeżeli posiada swój własny sprzęt. Wybierając aparat fotograficzny dla dziecka, musisz rozpatrzyć kilka spraw. Podpowiadamy, co jest ważne. Spis treści: Aparat fotograficzny dla dziecka - odpowiedni do wieku Aparat fotograficzny - kryteria wyboru Aparat fotograficzny dla małych dzieci Kieszonkowy aparat kompaktowy Aparat Instax - natychmiastowy efekt Aparat lustrzanka Zakup karty pamięci Aparat fotograficzny - cena Aparat fotograficzny dla dziecka - odpowiedni do wieku Wybierając model aparatu rozważ: wiek dziecka, sprawność jego rączek, stopnień obeznania z techniką, czy dziecko umie szanować zabawki, parametry aparatu, budżet, jaki chcesz na to przeznaczyć. Aparat fotograficzny - kryteria wyboru Wybierając aparat fotograficzny dla dziecka, weź pod uwagę: rozmiar aparatu - warto kupić aparat o kompaktowych rozmiarach, który nie sprawi kłopotu w obsłudze, najlepiej, gdy waga aparatu nie przekracza 200 gramów, a urządzenie bez problemu mieści się w torbie, plecaku lub kieszeni, stabilizację obrazu - zapobiega powstaniu rozmazanych zdjęć, pozwoli uchwycić różne obiekty w ruchu, odporną obudowę - są aparaty fotograficzne odporne na upadki z dużych wysokości, zalanie wodą, pył, piasek, a także bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, automatyczne tryby pracy - wybór automatycznych ustawień powinien być prosty i intuicyjny, a ich oznaczenia czytelne, obiektyw szerokokątny - pozwoli dziecku więcej uchwycić na zdjęciu, kolor i design - kolorowe aparaty z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj