wypadki domowe
Fotolia
Zdrowie

"Odwróciłam się tylko na chwilę" - wypadki domowe

„Nie mam pojęcia, jak to się stało”, „Odwróciłam się tylko na chwilę”, „To był moment” – właśnie takie zdania najczęściej słyszą lekarze przyjmujący dzieci po wypadkach, do których doszło w domu.

Jakie wypadki przydarzają się najczęściej małym dzieciom w domu?

Profesor Jan Godziński, chirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu: Wypadki, które przydarzają się maluchom w domu, można podzielić na kilka grup. Jedna z nich to oparzenia, bardzo dla dzieci przykre, a bywa, że niebezpieczne.

Przeczytaj: Oparzenia u dzieci - pierwsza pomoc

Jak do dochodzi do oparzeń?

– Na ogół wygląda to tak: mama zaprasza koleżankę na kawę, jest zajęta rozmową, a dziecko – raczkujące albo zaczynające właśnie chodzić – wspina się po jednej z pań, szarpie za rękaw i polewa się wrzątkiem. Inny częsty scenariusz: malec ciągnie za obrus i wraz z nim ściąga na siebie talerz z parującą zupą. I najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów, mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem...

Jak bardzo poważne są obrażenia spowodowane przez gorące płyny?

– Bywają bardzo poważne, chociaż na ogół nie są tak głębokie jak u dorosłych przy tzw. oparzeniach przemysłowych, do których dochodzi w trakcie jakiegoś wybuchu czy pożaru. Większość z nich poddaje się leczeniu zachowawczemu. Jednak niestety nie wszystkie. W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo niewielkie, cienkościenne pęcherze), mają szansę zagoić się bez blizn. Te poważniejsze, niestety, pozostawiają trwały ślad. Czasem konieczne jest również wykonanie przeszczepu skóry. Robi się go nie dlatego, by ciało nie było zeszpecone, ale po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo albo w ogóle nie mogłaby się zagoić.

Przeczytaj: Pierwsza pomoc po domowym wypadku

Czy po przeszczepie skóry też zostają dziecku blizny?

– Niestety tak. Głębokie oparzenie polega na tym, że skóra staje się na całej swojej grubości martwa i z czasem toksyny z tej martwej tkanki zatruwają cały organizm. Zniszczony fragment trzeba zatem usunąć, a miejsce wycięcia pokryć cieniutką warstwą naskórka pobranego z innego miejsca ciała. Prawda jest taka, że nie da się tego zrobić tak, by nie pozostała na skórze żadna blizna.

Co jeszcze przydarza się dzieciom w domu?

– Druga grupa najpowszechniejszych obrażeń, które przytrafiają się w domu, to upadki i zranienia. Dzieci przewracają się, uderzają, przytrzaskują sobie palce. Często powtarzają się urazy spowodowane spadającym z mebli sprzętem. Nie wiem, jak to możliwe, ale małe dziecko potrafi ściągnąć na siebie np. ważący 20 kilogramów telewizor starej generacji.

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do takich wypadków?

Takie rzeczy zdarzają się z reguły na oczach lub niemal na oczach opiekunów, dlatego musimy pamiętać, że w domu może się zdarzyć wszystko: nie tylko to, co jest łatwe do przewidzenia, ale i to, co właściwie nie miało prawa się wydarzyć.

Czy przytrzaśnięcie palców drzwiami albo szufladą może być groźne?

Przytrzaśnięcia najczęściej powodują banalne urazy, ale mogą też połamać, a nawet zmiażdżyć delikatne paluszki. Złamanie to pół biedy, jednak w przypadku zmiażdżenia gojenie jest bardzo trudne. Zdarza się nawet, że dochodzi do nieodwracalnej martwicy, a wtedy paluszek trzeba amputować.

Zobacz także: Złamanie ręki u dziecka

Małe dzieci często wkładają do buzi drobne przedmioty. Czy często je połykają?

– Tak. I z tego powodu często trafiają do szpitala. Jeśli połknięty przedmiot trafił do brzuszka, jest niewielki i obły, najczęściej obserwuje się malucha i czeka, aż to, co połknął, opuści jego ciało drogą naturalną. Gorzej, jeśli  jest ostry (np. igła, gwóźdź) albo utknie w przełyku. Wtedy nie ma innego wyjścia: lekarz musi go wyciągnąć.
Zdarza się także, że mały fragment zabawki, pestka, moneta, pionek do gry planszowej itd. wpada do dróg oddechowych. To bardzo niebezpieczne, bo niemal natychmiast może dojść do uduszenia. Jeśli w dodatku przedmiot jest plastikowy (kostka domina, element zabawki), nie widać go na zdjęciu rentgenowskim i chirurg musi wykazać się wirtuozowską wręcz precyzją, by go zidentyfikować i wyciągnąć przy pomocy bronchoskopu. Pozostawienie ciała obcego w drzewie oskrzelowym nie wchodzi jednak w grę, bo konsekwencje byłyby poważne: dziecku groziłaby niedodma, zapalenie płuc, ropień płuc.

Co możemy więc zrobić, by naszym dzieciom nie przydarzyło się nic złego?

– Zawsze trzeba pamiętać, że dziecko jest ciekawe świata i bada otoczenie wszelkimi dostępnymi sposobami. Tymi – zdawałoby się – niedostępnymi – także. Dość szybko staje się stworzonkiem inteligentnym i szalenie dociekliwym. Po krzesełku, po taborecie czy czymkolwiek innym, nawet po stosie książek, dotrze tam, gdzie chce. Zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel, czyli dotknąć, ściągnąć, pobawić się albo po prostu zobaczyć z bliska to, co je zainteresuje. Dlatego trzeba trzymać niebezpieczne rzeczy pod kluczem i nie wolno spuszczać dziecka z oka nawet na chwilę. Warto tę radę traktować dosłownie.

Przeczytaj: Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

Bezpieczeństwo dzieci w domu: 15 zasad, których musisz przestrzegać

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

mama, niemowlę
Zdrowie
Wypadki domowe
W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!

Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi. Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. Uwaga na leki i chemikalia Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów ... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Jak zapobiegać? Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce. Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady. Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz