11 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?
11 tydzień ciąży to dobry czas na zaplanowanie badań prenatalnych. Jeszcze za wcześnie, by poczuć ruchy dziecka lub poznać jego płeć. Dziecko ma już 5 cm długości, a ryzyko poronienia spada niemal do minimum. Samopoczucie przyszłej mamy się poprawia, choć nadal pojawiają się wahania nastroju. Sprawdź, jakie zmiany następują na tym etapie ciąży i co powinno cię zaniepokoić w 11 tygodniu.
Spis treści:
- 11 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 11 tydzień ciąży – wielkość płodu
- 11 tydzień ciąży – rozwój dziecka
- Badania w 11 tygodniu ciąży
- 11 tydzień ciąży – objawy i odczucia
- 11 tydzień ciąży – waga
- 11 tydzień ciąży – USG i inne badania
- 11 tydzień ciąży mnogiej
11 tydzień ciąży - który to miesiąc?
11 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży. Do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko dwa tygodnie.
Warto wiedzieć: 11 tydzień ciąży to (według oficjalnego sposobu obliczania wieku ciąży) okres, jaki upłynął od ostatniej miesiączki. Jeśli początek ciąży liczylibyśmy od zapłodnienia, byłby to mniej więcej 9 tydzień ciąży. Aby uniknąć nieporozumień (np. podczas wizyty u lekarza), najlepiej posługiwać się pierwszym sposobem liczenia tygodni ciąży (za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed poczęciem dziecka).
Ryzyko poronienia w 11 tygodniu ciąży znacznie spada. Już niedługo będzie można wykonać badania, które wykluczą najczęstsze wady rozwojowe płodu. Jednocześnie powoli ustępują ciążowe dolegliwości. Twoje samopoczucie z dnia na dzień jest coraz lepsze.
11 tydzień ciąży - wielkość płodu
Dziecko w 11 tygodniu ciąży waży mniej więcej 9 g i mierzy ok. 5 cm – to długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (od czubka głowy do pośladków), określana skrótem CRL. Ustala się ją w trakcie badania USG.
Pozostałe średnie wymiary płodu (szacowane na podstawie badania USG) wynoszą:
- BPD (wymiar dwuciemieniowy główki płodu) – 16 mm
- OFD (wymiar potyliczno-czołowy) – 21 mm
- HC (obwód główki w najszerszym miejscu) – 59 mm
- AC (obwód brzucha płodu) – 52 mm
- FL (długość kości udowej) – 7 mm
Dziecko przypomina teraz średnich rozmiarów figę. Porównanie wielkości dziecka do rozmiarów owoców i warzyw działa na wyobraźnię. Dzięki umieszczonej niżej infografice możesz porównać, jak duże jest dziecko w poszczególnych tygodniach ciąży.
11 tydzień ciąży – rozwój dziecka
Dziecko w 11 tygodniu życia płodowego bardzo się zmienia – rączki i nóżki trzyma przed sobą, ma uszy, które wyglądają niemal jak uszy noworodka (choć jeszcze nie są osadzone we właściwym miejscu), na końcu nosa są już widoczne nozdrza. Ukształtowany jest też język, podniebienie i sutki. Co jeszcze można powiedzieć o tym, jak wygląda dziecko w 11 tygodniu ciąży:
- Ciało dziecka coraz bardziej się prostuje, wydłuża się tułów.
- Głowa stanowi mniej więcej połowę całej długości ciała.
- Widoczny staje się podbródek i wydłuża szyja.
- Skóra dziecka nie jest już mlecznobiała – nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta.
- Powstają mieszki włosowe.
- Powstają łożyska paznokci na pojedynczych paluszkach, które pooddzielały się na dłoniach i stopach zaledwie kilka czy kilkanaście dni temu (ale paznokcie zaczną rosnąć dopiero za kilka tygodni).
- Dziecko ma już swoje unikalne linie papilarne.
W 11 tygodniu badanie USG nie pozwoli stwierdzić płci dziecka. Ale jeśli płód jest dziewczynką, to rozwijają się już u niej jajniki, u chłopców zaś stopniowo wydłuża się penis.
W łożysku w trakcie trwania ciąży rozrasta się sieć naczyń krwionośnych. Ciałko żółte stopniowo zanika już wkrótce to łożysko przejmie rolę żywiciela dziecka. W jamie brzusznej tworzą się jelita.
Wiele przyszłych mam na tym etapie ciąży zastanawia się, czy powinny już czuć ruchy dziecka. Niestety, na to trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Pierwsze ruchy dziecka pojawią się ok. 20 tygodnia ciąży.
Badania w 11 tygodniu ciąży
W 11 tygodniu ciąży lekarz może zaproponować przeprowadzenie badań prenatalnych, szczególnie jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Warto z przedyskutować z lekarzem konsekwencje ewentualnego wykonania takich badań. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badania prenatalne wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Są to:
Badania prenatalne nieinwazyjne:
- test PAPP-A
- test potrójny
- test poczwórny
- test zintegrowany
- testy prenatalne z krwi matki (np. NIFTY, Harmony)
Badania prenatalne inwazyjne:
- amniopunkcja
- biopsja kosmówki (trofoblastu)
- kordocenteza
11 tydzień ciąży – badanie USG
Jednym z badań wykonywanych na tym etapie ciąży jest USG prenatalne. Służy ono do określenia ryzyka specyficznych wad genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.
Samo USG prenatalne jest badaniem nieinwazyjnym, do którego wykorzystuje się aparaty emitujące bezpieczne dla matki i dziecka ultradźwięki pozwalające uzyskać dwuwymiarowy obraz płodu.
11 tydzień ciąży jest czasem na przeprowadzenie pierwszego obowiązkowego badania USG (należy je zrobić między 11 a 14 tygodniem ciąży). W Polsce obowiązkowe jest badanie USG 2D, natomiast USG 3D i USG 4D nie znajdują się na liście obowiązkowych badań. Podczas USG 3D i USG 4D można obserwować dziecko w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Dzięki wysokiej jakości obrazu można wykryć np. wady serca, rozszczep podniebienia lub kręgosłupa.
11 tydzień ciąży - objawy i odczucia
W 11 tygodniu ciąży może polepszyć się samopoczucie przyszłej mamy. Bardzo często zachodzą też korzystne zmiany w jej wyglądzie:
- cera jest ładniejsza
- włosy są gęstsze
- piersi się zaokrąglają.
Inne objawy ciąży w 11 tygodniu ciąży to:
- zwiększony apetyt
- zaparcia
- pełniejsze i bardziej tkliwe piersi
- mrowienie w piersiach
- gruczoły łojowe wokół brodawki stają się bardziej widoczne
- zmienność nastrojów i rozdrażnienie
- większe lub mniejsze libido.
Niepokojące objawy w 11 tygodniu ciąży
Przyszła mama może odczuwać na tym etapie ciąży dolegliwości, które powinny wzmóc jej czujność.
Silny ból głowy – powodem jest zazwyczaj wzrost ciśnienia i zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej. Jeśli przed ciążą miałaś problemy z nadciśnieniem, powinnaś teraz regularnie mierzyć ciśnienie – np. raz w tygodniu. Gdy ból głowy nie ustępuje, należy skontaktować się z ginekologiem. Uwaga! Tylko lekarz może zalecić odpowiednie leki.
Uporczywe nudności w ciąży. To jedna z bardziej przykrych dolegliwości ciążowych. Organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co może powstawać niestrawność. Uwaga! Pilna pomoc lekarza jest niezbędna, gdy do mdłości w ciąży dołączą inne niepokojące objawy, np. obfite wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwwymiotnych.
Ból brzucha na tym etapie ciąży może być związany ze wzrostem dziecka. Może być jednak też niepokojącym sygnałem i objawem, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli bólowi towarzyszy plamienie lub krwawienie – koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Waga w 11 tygodniu ciąży
Macica na tym etapie ciąży ma mniej więcej wielkość owocu granatu, dlatego ciążowy brzuch może być już lekko widoczny. Ciąża może być też zauważalna dla innych. Jeśli do 11 tygodnia przytyłaś więcej niż kilogram, mocno uwypuklony brzuch to efekt wzrostu masy ciała, a nie rozrostu macicy. To też sygnał, aby przyjrzeć się uważnie swojej ciążowej diecie i ją zmodyfikować.W pierwszym trymestrze waga w ciąży nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć przyrost masy ciała jest także uzależniony od tego, ile przyszła mama ważyła przed ciążą. Jeśli miała niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić" te brakujące kilogramy i nieco szybciej przybiera na wadze. Może też być tak, że wskutek silnych wymiotów masa ciała nieco spada.
11 tydzień ciąży mnogiej
Część kobiet dopiero w 11 tygodniu ciąży dowiaduje się, że zostanie mamą kilkorga dzieci jednocześnie. Pomyśl, że ciąża mnoga to wyjątkowe wyróżnienie. Bliźnięta przychodzą na świat raz na 85 porodów, trojaczki raz na 7225, a czworaczki – raz na 614 125 porodów.
Kobieta w ciąży bliźniaczej powinna być pod ścisłą opieką lekarza i stawiać się u niego na wizytach kontrolnych częściej niż przyszła mama oczekując jednego dziecka.
Zobacz także:
- Ile badań USG w ciąży trzeba wykonać [WIDEO]
- Na piersiach od tygodnia mam widoczne żyłki. Czy to powód do niepokoju?
- Dieta w ciąży – co i ile jeść, aby urodzić zdrowe dziecko?