36. tydzień życia niemowlaka
AdobeStock

Kalendarz rozwoju niemowlaka – tydzień 36

Twoje dziecko w 36. tygodniu życia świadomie i całkiem samodzielnie siada. Potrafi cię naśladować, np. złapać się za głowę zupełnie jak ty. Teraz możecie zacząć bawić się w chowanie się i pokazywanie się z wołaniem „a kuku!”. Więcej informacji znajdziesz w kalendarzu rozwoju niemowlaka.

Spis treści:

Rozwój niemowlaka w 36 tygodniu

Mięśnie grzbietu 36-tygodniowego dziecka są już na tyle silne, że potrafią utrzymać małe ciałko w pozycji siedzącej. A sposób osiągnięcia nowej pozycji może być różny. Jedne dzieci podczas raczkowania podpierają się rączkami i wypychają ciało w górę. Inne kombinują przez obrót na bok.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Dziecko w 36. tygodniu:

  • samodzielnie i świadomie siada,
  • naśladuje gesty innych domowników, np. łapie się za głowę jak mama.

Co potrafi dziecko?

  • rozumie, że jest odrębną osobą,
  • potrafi rozróżnić swoje zabawki od innych,
  • zasłania buzię ręką, jeśli nie chce jeść danej potrawy.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Dziecko w 36. tygodniu coraz więcej rozumie, np. to, że nie jest częścią mamy, ale kimś zupełnie innym. Interesuje się też pojawianiem się i znikaniem różnych rzeczy czy osób. Możesz wspierać jego rozwój, wykonując pewne proste ćwiczenia, które będą jednocześnie wyśmienitą zabawą.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

  • Gdzie jest dziecko? – to prawdopodobnie ulubiona zabawa 36-tygodniowych dzieci. Zakrywasz dziecko pieluszką, którą ono z pasją ściąga. Słyszy wtedy radosne „a kuku!”.
  • Inna forma zabawy w „a kuku” – włóż dziecko do dużego tekturowego pudła i zakryj pieluszką. Po chwili powinno ono znaleźć sposób, by dać ci znać, że jest w środku.

Zabawki edukacyjne

Dziecko nie nudzi się już tak poszczególnymi przedmiotami. Poprawia się jego zdolność koncentracji, dzięki czemu może dłużej zajmować się każdą zabawką. Pod warunkiem że jest interesująca. Wybieraj np.:
zabawki wydające dźwięki, np. dzwoneczki, cymbałki, ale także:

  • bączka,
  • miękkie klocki,
  • kolorową piłkę.
  • prosty sorter,
  • wieżę do budowania.

Sorter to jedna z zabawek, którą powinien mieć każdy niemowlak. Nie tylko ćwiczy precyzyjne ruchy rączek, ale też uczy rozpoznawania kształtów. No i przede wszystkim – Zajmuje dziecko na dłużej. Zobacz nasze propozycje:

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Szczepienia

W tym miesiącu nie ma żadnych szczepień. Następne czeka was dopiero pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia dziecka. Więcej dowiesz się z naszego kalendarza szczepień.

Czy smoczek może uczulać?

Jeśli dziecko przepada za smoczkiem, mogą pojawić się wokół jego ust krostki: czerwone, na końcu białe. Świadczą one o podrażnieniu, ale niekoniecznie o alergii.

Uczulenia kontaktowe na lateks zdarzają się coraz częściej, ale u dzieci raczej rzadko. Skóra może być natomiast podrażniona, zwłaszcza gdy smoczek przetrzymywany jest w ustach przez długi czas, a dodatkowo tę okolicę drażni ślina. Najlepiej zmienić smoczek na inny typ, by porównać czy nie jest to problem smoczka konkretnej firmy. W przypadku znacznych zmian skórnych może być konieczna wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie leki miejscowe.

Dieta niemowlaka

Jeśli nadal karmisz dziecko piersią, rób to jak do tej pory, czyli na żądanie. W przypadku mleka modyfikowanego musisz zwracać uwagę na to, by w diecie malucha były produkty bogate w wapń.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Prawie 9. miesięczne dziecko może już zjadać obiad dwudaniowy, jeśli między podaniem zupki a drugiego dania zachowasz odpowiedni odstęp czasu. Co drugi dzień wzbogacaj posiłek połową żółtka. Zawiera ono ważne składniki odżywcze, takie jak:

  • żelazo,
  • zdrowe kwasy tłuszczowe,
  • witaminy.

Co może niepokoić?

Dziecko szybko nudzi się każdą zabawką

Zadbaj, by niemowlę miało zawsze przy sobie ciekawe rzeczy do zabawy. Staraj się też znajdować i pokazywać dziecku nowe sposoby wykorzystywania danych przedmiotów. Możesz również ćwiczyć z nim wydłużanie okresu koncentracji. Bawcie się w spokojnym miejscu. Za każdym razem wydłużaj znane mu wierszyki czy piosenki albo dodawaj do nich nowy element, gest, grymas. Z czasem dziecko powinno bawić się w ten sposób coraz dłużej.

Niemowlę wciąż samo nie siada

Nie ponaglaj dziecka. Samo zdecyduje, kiedy nadejdzie jego pora. Pamiętaj tylko, że im częściej ćwiczy siedzenie, tym szybciej doceni zalety tej pozycji i będzie chciało samo ją osiągnąć. Weź również pod uwagę, że początki bywają trudne. Nie zawsze łatwo jest utrzymać równowagę małemu gimnastykowi, także bądź w pobliżu, gdyby się zachwiał.

Więcej o 36. tygodniu

Redakcja poleca

REKLAMA