Ruchy dziecka w brzuchu
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Ruchy dziecka w brzuchu: kiedy je czuć, jak liczyć i co oznaczają? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Odczuwanie ruchów dziecka, w szczególności tych pierwszych, jest dla przyszłej mamy wyjątkowym wydarzeniem. Ruchy płodu to jednak przede wszystkim sposób na kontrolowanie jego rozwoju: brak ruchów bywa niepokojącym sygnałem. Warto nauczyć się liczyć ruchy dziecka, aby wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem lub położną.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Ruchy dziecka to nie tylko wzruszające kopnięcia – przede wszystkim dają one cenne informacje o kondycji płodu. Właśnie dlatego od drugiego trymestru ciąży lekarz lub położna będą o nie pytać. Przygotowując się do kolejnej wizyty, przypomnij sobie, jak często je czujesz i jak bardzo są energiczne. Możesz również zostać poproszona, by codziennie notować swoje spostrzeżenia. 

Spis treści:

  1. Kiedy czuć ruchy dziecka?
  2. Jak rozpoznać ruchy dziecka?
  3. Jak liczyć ruchy dziecka?
  4. Co oznacza brak ruchów dziecka w brzuchu?
  5. Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Kiedy czuć ruchy dziecka?

W pierwszej ciąży pierwsze ruchy dziecka poczujesz prawdopodobnie między 20. a 24. tygodniem. Jeśli spodziewasz się kolejnego dziecka, możesz zacząć odczuwać je trochę szybciej – ok. 17. tygodnia ciąży. Na początku ruchy dziecka będą słabe, ledwo wyczuwalne, mogą również przypominać delikatne łaskotanie.

Płód zaczyna się poruszać dużo wcześniej, niż jesteś w stanie to odczuć. Pręży się, jak określają to lekarze, już od 7. do 8. tygodnia od poczęcia. Można to zaobserwować dzięki aparaturze USG. Już mniej więcej miesiąc później jest w stanie wykonać salto w tył lub przód. Osiąga też inną umiejętność związaną z pracą jego mięśni – marszczy czoło. Między 13. a  17. tygodniem uczy się ssać, ziewać i porusza się, a nawet pojawia się u niego czkawka. Dziecko w brzuchu ćwiczy swoje mięśnie i stawy, podnosi sprawność, by sprostać trudom porodu.

Pamiętaj, że to, kiedy czuć ruchy dziecka, jest kwestią indywidualną: to, że twoja siostra czy przyjaciółka wyczuła je już w 21. tygodniu ciąży, nie oznacza, że u ciebie będzie tak samo.

Jak rozpoznać ruchy dziecka?

Najbardziej intensywne ruchy dziecka poczujesz dopiero w zaawansowanej ciąży (co ciekawe, ruchy dziecka tuż przed porodem znowu stają się mniej intensywne, ledwo wyczuwalne). Dopiero na późniejszym etapie można wyczuć „kopnięcia” malucha (część kobiet spodziewa się ich już na początku ciąży).

Po 28. tygodniu ciąży powinnaś odczuwać minimum 10 ruchów w ciągu dnia między godziną 9 a 21. Gdyby okazało się, że dziecko jest mniej aktywne, skontaktuj się z lekarzem lub położną. Zrób to także wtedy, gdy zauważysz nagły spadek ruchliwości płodu – i to bez względu na to, czy miałaś prowadzić dzienniczek liczby kopnięć, czy nie.

UWAGA: Najbardziej bolesne ruchy kobiety odczuwają zwykle w trzecim trymestrze. Im bardziej zaawansowana jest ciąża, tym dziecko jest większe, silniejsze i bardziej ruchliwe, choć ma już coraz mniej miejsca na zabawy.

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczyć ruchy dziecka możesz na dwa sposoby:

  • Połóż się na boku i przez godzinę licz każdy ruch. W ciągu 60 minut powinnaś poczuć ich przynajmniej cztery.
  • Dużo popularniejszą metodą liczenia ruchów płodu (polecaną często przez lekarzy) jest jednak metoda Cardiff. Polega ona na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9:00, a 21:00. Wyniki badań zapisuje się na tzw. karcie obserwacji ruchów płodu. Wynik pozytywny to 10 ruchów w ciągu dwunastu godzin. Jeśli do godziny 21:00 nie wystąpił dziesiąty ruch płodu, następnego dnia trzeba bardzo uważnie obserwować ruchy dziecka. Gdy sytuacja się powtarza, należy udać się do swojego lekarza prowadzącego. 
UWAGA!: Monitorowanie stanu płodu i liczenie ruchów dziecka mogą uratować mu życie. Tylko w ten sposób możemy zapobiec wystąpieniu zamartwicy albo niedotlenieniu.

Co oznacza brak ruchów dziecka w brzuchu?

Gdy minie 22. tydzień ciąży, a nie zauważyłaś nawet słabych ruchów dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem lub położną. Brak ruchów dziecka może mieć wiele przyczyn (m.in. specyficzne ułożenie dziecka na przedniej ścianie macicy), jednak zawsze powinien wzbudzić twoją czujność.

Równie niepokojące jest nagłe ustanie odczuwalnych ruchów, a także znacznie ich osłabienie. Za normę przyjmuje się co najmniej 10 ruchów odczuwanych w ciągu godziny. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko w ciągu doby również odpoczywa i śpi (na pewien czas jego aktywność więc zanika).

Brak ruchów (które ustały nagle albo stopniowo zanikały) może świadczyć o różnych komplikacjach. Powodem może być np. niewydolność łożyska, która powstała na skutek ciążowej cukrzycy. Istnieje też prawdopodobieństwo, że dziecko zaplątało się w pępowinę. Mogło też dojść do obumarcia płodu. Aby mieć pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo, na bieżąco konsultuj wszelkie nieprawidłowości z lekarzem prowadzącym. 

Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?

Jeśli twój maluch jest niezbyt aktywny, a ty nie możesz doczekać się jego pierwszych lub ruchów albo chcesz nieco zwiększyć jego aktywność, spróbuj pobudzić ruchy dziecka w brzuchu. Można to zrobić na kilka sposobów. Płód poprzez swoje ruchy może reagować m.in. na:

  • smak i zapach potrawy, którą zjadłaś – docierają one do malucha poprzez płyn owodniowy;
  • dźwięki – dziecko słyszy je od 24. tygodnia. Badania płodów w 26. tygodniu ciąży wykazały, że dzieci stawały się bardziej ruchliwe, słysząc znane odgłosy. Przestawały się poruszać, kiedy docierały do nich nieznane dźwięki;
  • silne emocje, które przeżywa mama. Pod ich wpływem dziecko jest o wiele bardziej aktywne. Im silniejsze reakcje emocjonalne mamy, tym płód porusza się intensywniej. Jest to efekt działania substancji wytwarzanej w twoim organizmie podczas zmian nastroju. Choć powinnaś unikać wszelkiego stresu, w żaden sposób nie szkodzisz jednak dziecku, jeśli nie jesteś całkowicie zrelaksowana.
Gdy kładziesz ręce na swoim brzuchu, dziecko to czuje. I sprawia mu to przyjemność. Ruchliwy maluszek uspokaja się wtedy, a śpiący może z tego powodu nawet przerwać swoją drzemkę.

Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Skorzystaj z rabatu na cały as... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu na cały asortyment, również na produkty przecenione! Oferta dostępna w butiku przy ul. Kopernika 53a w Łodzi i na fiore.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA