GRY

Rwa kulszowa w ciąży. Jak pokonać ból i nie zaszkodzić maleństwu?

Rwa kulszowa w ciąży może dopaść także ciebie. Co robić, gdy dolną część pleców przeszywa ból, a nie można brać leków? Sprawdź sposoby przynoszące ulgę i redukujące ból.
rwa-kulszowa-w-ciazy-bol-plecow
fot. Fotolia

Korzonki to popularna nazwa pęczków włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami  (od szyjnych po lędźwiowe). Ucisk na korzonki nerwowe powoduje silne dolegliwości, które mają charakter nerwobólu. Najczęściej w ciąży występuje rwa kulszowa, czyli atak korzonków nerwowych, objawiający się dotkliwym bólem w dole pleców paraliżującym całe ciało. Sprawdź, jak sobie poradzić z bólem.

Przyczyny ataku rwy kulszowej

Ból spowodowany rwą kulszową pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, "obsługujący" mięśnie uda, łydki i stopy –  jest czymś drażniony lub uciskany. Przyczyną problemów może być m.in. dyskopatia dolnego odcinka kręgosłupa albo stan zapalny.

Jeśli jesteś w ciąży, do ucisku może dojść z powodu rosnącej macicy, obrzęków (dotyczą nie tylko stóp czy dłoni, bywa, że puchnie się także "od środka") oraz tego, że pod wpływem relaksyny (hormonu rozluźniającego stawy krzyżowo-biodrowe) przesuwają się  więzadła i ścięgna w obrębie miednicy.

Sprawdź też: Ból kręgosłupa w ciąży - ortopeda radzi
Redakcja poleca: Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Objawy rwy kulszowej w ciąży

Charakterystyczne dla bólu spowodowanego rwą kulszową jest to, że promieniuje do bioder i pośladka. Czasem "schodzi" jeszcze niżej: do uda, łydki a nawet stopy. Może sprawić, że zdrętwieje ci noga albo będziesz czuć w niej mrowienie. Możesz także mieć wrażenie, że twoje mięśnie stały się słabsze. Ból może utrudniać chodzenie i zmusić cię do przyjęcia niewygodnej pozycji. Gdy jest bardzo silny, może wręcz uniemożliwić na jakiś czas chodzenie. Do bólu uciśniętego nerwu może dołączyć ból mięśni przykręgosłupowych.

Jak długo trwa atak rwy kulszowej?

Zdarza się, że ból łapie nagle, a potem równie nagle znika. Niekiedy mija dopiero po kilku dniach — i to bez żadnego leczenia. Bywa jednak i tak, że męczy całymi tygodniami. Jeśli spodziewasz się dziecka, może trwać aż do porodu. Na szczęście nie musi tak być — dziecko może zmienić pozycję w taki sposób, że macica przestaje uciskać nerw.
 

Sposoby na rwę kulszową w ciąży

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie można skierować cię na prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Przyjmowanie większości leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które zazwyczaj stosuje się przy leczeniu rwy kulszowej, także nie wchodzi w grę, bo mogłyby zaszkodzić maleństwu (np. leki zawierające kwas acetylosalicylowy, takie jak aspiryna lub inne niesterydowe leki przeciwzapalne  mogą doprowadzić do krwawienia). Co więc robić?

Pozostają ci takie sposoby leczenia rwy kulszowej jak:

  • Odpoczynek. Nie forsuj się, unikaj gwałtownych ruchów i nagłych skrętów ciała. Nie podnoś niczego ciężkiego. Staraj się jednak nie tkwić w całkowitym  bezruchu. To również nie pomoże.
  • Spokój.  Staraj się nie denerwować, bo to jeszcze bardziej utrudni ci rozluźnienie mięśni.
  • Przynosząca ulgę pozycja. Spróbuj znaleźć pozycję, w której ból mija albo się zmniejsza.

Pozycje przynoszące ulgę

  1. Pozycja krzesełkowa. Połóż się na plecach  na wygodnym, sprężystym, ale nie zapadającym się lub twardym podłożu  i ułóż zgięte w kolanach nogi na krześle (taborecie, pufie itd) w taki sposób, by między kręgosłupem i udami był kąt 90 stopni (dosuń pupę do krzesełka tak blisko, jak to jest możliwe). Ucisk na nerw powinien się zmniejszyć.
  2. Kołyska. Jeśli brzuch ci na to pozwoli, ułóż się tak jak przy pozycji krzesełkowej i dodatkowo wesprzyj się na kilku poduszkach, tak, by twoje ciało było wygięte w łuk.
  3. Pozycja embrionalna. Połóż się na boku i podciągnij kolana na piersi na tyle, na ile pozwoli ci brzuch.

Jak możesz sobie jeszcze pomóc?

  • Gorące lub zimne okłady. Niektórym pomaga masaż strumieniem ciepłej wody, innym chłodne okłady, np. przykładanie do pleców woreczka z lodem. Zadbaj o to by strumień wody, którym się polewasz, był ciepły, ale nie gorący. Możesz też przyłożyć do pleców termofor.
  • Wizyta u neurologa. Jeśli ból nie mija w ciągu  2-3 dni albo jest wyjątkowo silny, idź do lekarza. Najpierw idź do ginekologa, który sprawdzi, czy przyczyną bólu jest rzeczywiście rwa kulszowa. Lekarz może także przepisać ci leki, które nie zaszkodzą dziecku (np. niektóre maści przeciwzapalne) i doradzi, jak postępować. 
  • Fizjoterapia. Dobrane przez specjalistę ćwiczenia potrafią zdziałać cuda. Rozluźniają mięśnie i sprawiają, że ból łagodnieje. 

Przeczytaj także:
 
KONSULTACJA:  lek. med. Małgorzata Chojnicka-Puławska, neurolog z Centrum Medycznego ALCOR
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Jesienne infekcje