rwa-kulszowa-w-ciazy-bol-plecow
fot. Fotolia

Rwa kulszowa w ciąży. Jak pokonać ból i nie zaszkodzić maleństwu?

Rwa kulszowa w ciąży może dopaść także ciebie. Co robić, gdy dolną część pleców przeszywa ból, a nie można brać leków? Sprawdź sposoby przynoszące ulgę i redukujące ból.
Beata Turska
rwa-kulszowa-w-ciazy-bol-plecow
fot. Fotolia

Korzonki to popularna nazwa pęczków włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami  (od szyjnych po lędźwiowe). Ucisk na korzonki nerwowe powoduje silne dolegliwości, które mają charakter nerwobólu. Najczęściej w ciąży występuje rwa kulszowa, czyli atak korzonków nerwowych, objawiający się dotkliwym bólem w dole pleców paraliżującym całe ciało. Sprawdź, jak sobie poradzić z bólem.

Przyczyny ataku rwy kulszowej

Ból spowodowany rwą kulszową pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, "obsługujący" mięśnie uda, łydki i stopy –  jest czymś drażniony lub uciskany. Przyczyną problemów może być m.in. dyskopatia dolnego odcinka kręgosłupa albo stan zapalny.

Do rwy kulszowej w ciąży może dojść z powodu:
 • rosnącej macicy,
 • obrzęków kończyn (i nie tylko, bywa, że puchnie się także "od środka"),
 • tego, że pod wpływem relaksyny (hormonu rozluźniającego stawy krzyżowo-biodrowe) przesuwają się  więzadła i ścięgna w obrębie miednicy.
Redakcja poleca: Jak zmniejszać ból kręgosłupa w ciąży?
Ortopeda podpowiada jak radzić sobie z bólem kręgosłupa w ciąży.

Objawy rwy kulszowej w ciąży

Charakterystyczne dla bólu spowodowanego rwą kulszową jest to, że:
 • promieniuje do bioder i pośladka, (czasami też na uda, łydki i stopy),
 • powoduje drętwienie nogi i uczucie mrowienia,
 • utrudnia lub uniemożliwia chodzenie,
 • zmusza do przyjęcia niewygodnej pozycji.
Do bólu uciśniętego nerwu może dołączyć ból mięśni przykręgosłupowych.

Jak długo trwa atak rwy kulszowej?

Zdarza się, że ból łapie nagle, a potem równie nagle znika. Niekiedy mija dopiero po kilku dniach — i to bez żadnego leczenia. Bywa jednak i tak, że męczy całymi tygodniami. Jeśli spodziewasz się dziecka, może trwać aż do porodu. Na szczęście nie musi tak być — dziecko może zmienić pozycję w taki sposób, że macica przestaje uciskać nerw.

Sposoby na rwę kulszową w ciąży

Jeśli spodziewasz się dziecka, nie można skierować cię na prześwietlenie lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Przyjmowanie leków w ciąży, w tym przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które zazwyczaj stosuje się przy leczeniu rwy kulszowej, także nie wchodzi w grę, bo mogłyby zaszkodzić maleństwu (np. leki zawierające kwas acetylosalicylowy, takie jak aspiryna lub inne niesterydowe leki przeciwzapalne  mogą doprowadzić do krwawienia). Co więc robić?

Pozostają ci takie sposoby leczenia rwy kulszowej w ciąży jak:

 • Odpoczynek. Nie forsuj się, unikaj gwałtownych ruchów i nagłych skrętów ciała. Nie podnoś niczego ciężkiego. Staraj się jednak nie tkwić w całkowitym  bezruchu. To również nie pomoże.
 • Spokój. Staraj się nie denerwować, bo to jeszcze bardziej utrudni ci rozluźnienie mięśni.
 • Przynosząca ulgę pozycja. Spróbuj znaleźć pozycję, w której ból mija albo się zmniejsza.

Pozycje przynoszące ulgę

 1. Pozycja krzesełkowa. Połóż się na plecach  na wygodnym, sprężystym, ale nie zapadającym się lub twardym podłożu  i ułóż zgięte w kolanach nogi na krześle (taborecie, pufie itd) w taki sposób, by między kręgosłupem i udami był kąt 90 stopni (dosuń pupę do krzesełka tak blisko, jak to jest możliwe). Ucisk na nerw powinien się zmniejszyć.
 2. Kołyska. Jeśli brzuch ci na to pozwoli, ułóż się tak jak przy pozycji krzesełkowej i dodatkowo wesprzyj się na kilku poduszkach, tak, by twoje ciało było wygięte w łuk.
 3. Pozycja embrionalna. Połóż się na boku i podciągnij kolana na piersi na tyle, na ile pozwoli ci brzuch.

Jak możesz sobie jeszcze pomóc?

Jeśli ból jest naprawdę dokuczliwy, spróbuj poniższych metod. Powinnaś też udać się do lekarza, aby ocenił, co naprawdę ci dolega i co powinno pomóc. Zbawienne bywają:

Ciepłe lub zimne okłady

Niektórym pomaga masaż strumieniem ciepłej wody, innym chłodne okłady, np. przykładanie do pleców woreczka z lodem. Zadbaj o to by strumień wody, którym się polewasz, był ciepły, ale nie gorący. Możesz też przyłożyć do pleców termofor.

Wizyta u neurologa

Jeśli ból nie mija w ciągu  2-3 dni albo jest wyjątkowo silny, idź do lekarza. Najpierw idź do ginekologa, który sprawdzi, czy przyczyną bólu jest rzeczywiście rwa kulszowa. Lekarz może także przepisać ci leki, które nie zaszkodzą dziecku (np. niektóre maści przeciwzapalne) i doradzi, jak postępować. 

Fizjoterapia

Dobrane przez specjalistę ćwiczenia potrafią zdziałać cuda. Rozluźniają mięśnie i sprawiają, że ból łagodnieje. 

KONSULTACJA:  lek. med. Małgorzata Chojnicka-Puławska, neurolog z Centrum Medycznego ALCOR

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy