Szczepienie przeciwko tężcowi
fot. Fotolia

Szczepienie przeciw tężcowi: dlaczego szczepi się niemowlęta

Szczepienie przeciw tężcowi to jedno z najważniejszych szczepień obowiązkowych.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
Szczepienie przeciwko tężcowi
fot. Fotolia
Tężec jest chorobą zakaźną układu nerwowego. W konsekwencji zakażenia leseczkami tężca może dojść do porażenia mięśni całego ciała, także mięśni oddechowych. Konsekwencją może być śmierć. Tężec to groźna choroba, która może skończyć się śmiercią, dlatego dziecko trzeba koniecznie zaszczepić.​
 

W jaki sposób można zarazić się tężcem?

Tężcem zarazić się łatwo. Laseczki tężca występują w ziemi, szczególnie nawożonej, gdyż są składnikiem flory jelitowej zwierząt. Skaleczenie nie musi być duże, wystarczy nawet prawie niewidoczne skaleczenie i otarcia naskórka.
Jeśli ranka zostanie zanieczyszczona ziemią, brudem, kurzem lub odchodami zwierząt, może dojść do zakażenia laseczkami tężca. Największe ryzyko istnieje w przypadku zakażenia ran zmiażdżonych, tłuczonych, kłutych oraz rozległych odmrożeń i oparzeń. Osoba chora nie zakaża: zakażenie nie przechodzi z człowieka na człowieka.

Jakie są objawy tężca?

Okres wylęgania choroby wynosi od 3 dni do 3 tygodni (średnio 8 dni).
U ok. 80 proc. osób zarażonych tężcem występuje uogólniona postać choroby. Początkowe objawy zakażenia nie są charakterystyczne i przypominają objawy wielu innych chorób.
Początkowe objawy tężca to:
  • uczucie rozbicia,
  • bezsenność,
  • bóle głowy,
  • pocenie,
  • zaczerwienienie twarzy.
Występuje też przeczulica, głównie okolicy zranionej, oraz uczucie napięcia różnych grup mięśniowych: nóg, brzucha.
Późniejsze objawy to: wzmożone napięcie mięśni twarzy, prowadzące do szczękościsku. Mogą pojawić się trudności w połykaniu, wzrasta napięcie mięśni mimicznych, co powoduje charakterystyczny grymas. Kolejne mięśnie, które ulegają porażeniu, to mięśnie szyi, karku: dochodzi do wzmożenia ich napięcia i drgawek. Może dojść do porażenia mięśni oddechowych, co powoduje objawy duszenia się. Napady początkowo rzadkie, potem stają się coraz częstsze i silniejsze. Konieczne jest leczenie w szpitalu. Przebieg zakażenia jest ciężki, często kończy się śmiercią.

Jak można zaszczepić dziecko przeciw tężcowi?

Szczepienie przeciw tężcowi to jedno z najważniejszych obowiązkowych szczepień. W Polsce od kilku lat dzięki obowiązkowym szczepieniom ochronnym praktycznie nie było zachorowań na tężec u dzieci. U dorosłych jednak nadal się zdarzają: co roku kilkanaście osób choruje na tężec: są to szczególnie osoby po 60. roku życia, u których po skaleczniu nie zastosowano właściwej profilaktyki antytężcowej.

Szczepionka przeciw tężcowi należy do szczepionek inaktywowanych, zawiera oczyszczoną nieaktywną toksynę (tzw. toksoid) tężcową. Obowiązkowe (bezpłatne) szczepienie przeciw tężcowi obejmuje dzieci i młodzież do ukończenia 19 r.ż.  Szczepienie jest realizowane w postaci szczepionki skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP/DTaP)  lub w przypadku przeciwwskazań do szczepień przeciw krztuścowi szczepionką DT (przeciw błonicy i tężcowi) lub jako szczepionka monowalentna T (przeciw tężcowi). Odporność przeciw tężcowi zmniejsza się z upływem czasu, dlatego osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat. Szczepienie przypominające może być wykonywane szczepionką przeciw tężcowi, szczepionką przeciw błonicy i tężcowi lub szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Jakie mogą być NOP po szczepionce przeciw tężcowi?

Sama szczepionka przeciw tężcowi (monowalentna) jest szczepionką bardzo bezpieczną. Przyczyną niepożądanych odczynów poszczepiennych częściej może być komponent krztuścowy w szczepionce skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
  [content:0_15934,0_24135,0_16365,0_26670:CMNews]
Redakcja poleca: Jak szczepionki są badane, zanim zostaną wprowadzone na rynek? [WIDEO]
Rodzice często obawiają się, że szczepionki są eksperymentem, a dopiero po latach okaże się, jakie naprawdę wywołały skutki. Dlatego zapytaliśmy prof. Ewę Augustynowicz, jak badane są szczepionki i czy odpowiadają za to tylko producenci?
dr Paweł  Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy