10. tydzień ciąży

10 tydzień ciąży to czas, w którym ciążowy brzuszek zaczyna się zaokrąglać, a ryzyko poronienia maleje. W 10 tygodniu ciąży zarodek ma już 3-4 cm długości, rozwijają się jego powieki i powstają zawiązki mleczaków. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by poznać płeć dziecka na USG.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
dziecko w 10 tygodniu ciąży
fot. Fotolia

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień ciąży to już prawie połowa trzeciego miesiąca ciąży. Do porodu zostało jeszcze 30 tygodni! Jest to pierwszy trymestr ciąży. Podczas badania USG w 10 tygodniu ciąży już całkiem wyraźnie zobaczysz swoje dziecko. Ciążowe dolegliwości nadal ci dokuczają, ale bądź dobrej myśli − większość z nich ustąpi w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Przed tobą czas intensywnych ciążowych wrażeń: zarodek właśnie przekształca się w płód, a twój brzuch zaczyna być powoli widoczny. 

10 tydzień ciąży od zapłodnienia

10 tydzień ciąży to 8 tydzień ciąży od zapłodnienia. Na pewno już wiesz, że wiek ciąży liczy się właśnie w ten sposób: od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed poczęciem. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, czy na pewno jesteś w 10 tygodniu ciąży, skorzystaj z kalkulatora tygodnia ciąży.

10 tydzień ciąży – USG

10 tydzień ciąży to już ostatni dzwonek na pierwsze USG w ciąży. W 10 tygodniu ciąży wykonuje się jeszcze USG dopochwowe. Dzięki niemu lekarz sprawdzi, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga. Dowie się także, czy zarodek jest prawidłowo zagnieżdżony w macicy, i określi jego dokładny wiek (z dokładnością do 7-10 dni). A ty zobaczysz bijące serce dziecka! Niestety, w 10 tygodniu ciąży nie można określić jeszcze płci dziecka. 

Uwaga, jeśli planujesz wykonać USG 3D, wstrzymaj się jeszcze kilka tygodni i zrób je na półmetku ciąży. Wtedy trójwymiarowy obraz dziecka będzie najdokładniejszy: maluszek będzie jeszcze na tyle mały, że zobaczysz go w całości, a jednocześnie będzie swobodnie poruszał się w płynie owodniowym.

10 tydzień ciąży – brzuch

W 10 tygodniu wielkość brzucha zmienia się, jest on już lekko zaokrąglony, ponieważ twoja macica jest już rozmiarów sporego grejpfruta. Jeśli to twoja druga lub kolejna ciąża, to brzuch zapewne masz całkiem wyraźnie powiększony, co dostrzegają nawet osoby postronne. W pierwszej ciąży potrzeba nieco więcej czasu, by było widać brzuszek. A zanim to nastąpi, najpierw zauważysz, że poszerzyłaś się... w talii. 

Co jeść w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży mogą dokuczać ci zaburzenia trawienia, a więc wzdęcia i zaparcia. W swojej diecie powinnaś zatem unikać pokarmów, które sprzyjają powstawaniu gazów. W przypadku zaparć pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie – jedz dużo:
 • owoców
 • warzyw
 • pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Być może zastanawiasz się, czy w 10 tygodniu ciąży można pić kawę. Mała czarna nie jest zakazana, pod warunkiem, że nie przesadzasz z liczbą filiżanek. Lepiej nie wypijać więcej niż 200 mg kofeiny na dobę, czyli do 3 filiżanek kawy.

10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 10 tygodniu wielkość zarodka wynosi ok. 3-4 centymetry długości (to wielkość dużej truskawki!) i waży ok. 5 g. Lekarz określa wielkość płodu, mierząc jego długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL).

W 10 tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są jeszcze dla ciebie wyczuwalne, ale maluch cały czas dzielnie ćwiczy: porusza rękami i nogami, a także klatką piersiową (być może są to praktyczne ćwiczenia oddychania).

10 tydzień ciąży: rozwój dziecka 

Sprawdź, co się rozwija w 10 tygodniu ciąży:

 • Wszystkie narządy i układy już powstały, teraz nastąpi ich dojrzewanie.
 • Serduszko dziecka bije z częstotliwością 140-180 uderzeń na minutę.
 • Kształtują się powieki dziecka, małżowina uszna, przegrody zewnętrzne nosa oraz rysy twarzy.
 • Powstają kubki smakowe, dzięki którym dziecko ma możliwość rozpoznawania smaków. 
 • Dziecko zaczyna połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.
 • Zaczynają się tworzyć zawiązki zębów mlecznych.
 • Maluszek porusza się swobodnie w płynie owodniowym, w ten sposób trenuje mięśnie i wzmacnia układ szkieletowy. 

Uwaga, w 10 tygodniu ciąży maluszek potrafi już wychwytywać twoje emocje – i te trudne (niepokój, zdenerwowanie), i pozytywne (radość, spokój, zadowolenie). Dlatego uśmiechaj się jak najczęściej! 

10 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W 10 tygodniu ciąży, czyli pod koniec pierwszego trymestru, możesz zauważyć różne objawy i dolegliwości. Najczęstsze z nich to:

Gorsze samopoczucie w ciąży

W 10 tygodniu ciąży samopoczucie przyszłej mamy możesz ulec zmianie – możesz stać się bardziej drażliwa i skłonna do płaczu. Stosuj techniki relaksacyjne, by zmniejszyć odczuwany stres.

Chociaż w większości przypadków dolegliwości w 10 tygodniu ciąży nie wiążą się z chorobą, to i tak możesz czuć się przez nie osłabiona i senna. Na szczęście na senność w ciąży istnieją skuteczne sposoby, np. zdrowe przekąski i spacery na świeżym powietrzu. Pamiętaj, w ciąży powinnaś się rozpieszczać!

Jak sobie radzić z sennością w ciąży?

Ból brzucha w 10 tygodniu ciąży

Ból brzucha w 10 tygodniu ciąży może przypominać bóle podbrzusza przed okresem. Przyczyny bólu brzucha w pierwszym trymestrze ciąży to najczęściej:
 • ucisk na pęcherz moczowy
 • gazy i wzdęcia
 • zaparcia
 • ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej lub po obu stronach podbrzusza, pojawia się uczucie „ciągnięcia’’ w pachwinach

Pozostałe charakterystyczne objawy w 10 tygodniu ciąży to: zawroty głowy oraz podwyższone ciśnienie krwi.

10 tydzień ciąży a ryzyko poronienia

W 10 tygodniu ciąży ryzyko poronienia jest coraz mniejsze. Jeżeli jednak na początku ciąży odczuwasz narastający ból brzucha, a do tego dochodzi jeszcze: nie lekceważ tych dolegliwości! Mogą one świadczyć o zagrożeniu poronieniem.
Ważne! W 10 tygodniu ciąży zwróć uwagę na stan zębów. To bardzo ważne, bo nieleczone zęby są potencjalnym źródłem zakażenia. Infekcja wywołana próchnicą może być niebezpieczna – grozi nawet poronieniem albo przedwczesnym porodem. Ale uwaga! Trzeba powiedzieć dentyście o maluszku, bo nie każdy lek znieczulający można zastosować u ciężarnej. Lekarz dobierze odpowiedni preparat.

10 tydzień ciąży: zagrożenia

Jeśli w 10 tygodniu ciąży odczuwasz uciążliwe parcie na pęcherz, upewnij się u lekarza, czy nie jest to objaw zakażenia pęcherza moczowego (może do niego dojść wskutek spadku odporności). Nigdy nie lekceważ parcia na pęcherz – zanim zrzucisz tę dolegliwość na karb ciąży, najpierw musisz wykluczyć czynniki infekcyjne. W razie podejrzenia infekcji dróg moczowych, lekarz poza badaniem moczu zleci posiew moczu.

Uwaga, wraz z 10 tygodniem kończy się organogeneza, czyli czas, kiedy dziecko było najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Nadal jednak bądź bardzo ostrożna! Jeśli mocno doskwierają ci ciążowe dolegliwości, nie bierz żadnych leków bez porozumienia z lekarzem (nawet ziołowych).

W ciąży powinnaś dużo pić, najlepiej wody. Żeby zawsze mieć ją pod ręką, kup sobie bidon butelkę-filtrującą. W domu możesz korzystać z dzbanków z filtrem, w ten sposób nie musisz pamiętać o kupowaniu wody (i dbasz o środowisko!).

Film


10 tydzień ciąży bliźniaczej

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, to dowiesz się o tym najpóźniej w 10 tygodniu ciąży podczas badania USG. Maluszki nie są jeszcze świadome, że mają towarzystwo w macicy. Jeśli mają wspólne łożysko, każde z nich chce dostać jak najwięcej składników odżywczych. Zapasy mamy są ograniczone, więc silniejsze dziecko może czerpać więcej, dlatego przy porodzie prawie zawsze jedno waży więcej niż drugie.

Brzuch w 10 tygodniu ciąży bliźniaczej robi się coraz większy i wyraźnie bardziej zaokrąglony. Kobieta zaczyna przybierać już na wadze. Maluszki mają już ok. 3-4 cm i ważą ok. 5 gram. 

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (11 ocen)

5.6

Popularne tematy