30. tydzień ciąży

30 tydzień ciąży to połowa siódmego miesiąca. Dziecko waży ok. 1,4 kg i jest zdolne przeżyć poza macicą. Jego mózg powiększa się, a płuca szykują do zaczerpnięcia pierwszego oddechu. W 30 tygodniu ciąży odczuwasz skurcze przepowiadające, a obwód brzucha szybko się zwiększa.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

30 tydzień ciąży - który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to już środek siódmego miesiąca ciąży. Do porodu pozostało ci już tylko 10 tygodni: zbliża się ostatnia prosta! Dziecko powoli dojrzewa do życia poza macicą, coraz lepiej słyszy i reaguje na różne dźwięki. Ty też czujesz, że to już prawie końcówka ciąży: skurcze przepowiadające przybierają na sile, odczuwasz instynkt wicia gniazda i... dopisuje ci apetyt!
 

30 tydzień ciąży - waga i wymiary dziecka

W 30 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już ok. 44 cm długości i waży ok. 1,4 kg. Każdego dnia rośnie i zwiększa swoją masę. Niemal każdy dzień przynosi też zmiany w jego rozwoju.

Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży?

W 30 tygodniu ciąży dziecko wygląda już prawie jak słodki noworodek. Dla wygody krzyżuje rączki i nóżki, bo jest mu coraz ciaśniej! Możesz uda ci się to zobaczyć na USG 3D.
30 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

30 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

Niektóre dzieci w 30 tygodniu ciąży mają nadal ułożenie pośladkowe, czyli główką do góry. Być może jednak twoje dziecko już teraz zmieni pozycję i ułoży się główką w dół, jak do porodu? Jeśli nie, zrobi to w ciągu kilku kolejnych tygodni.
ułożenie dziecka 30 tydzień ciąży
Po 30 tygodniu ciąży dziecko może już zmienić ułożenie i ustawić się główką do dołu, fot. AdobeStock

Jak rozwija się dziecko w 30 tygodniu ciąży?

Dziecko nie tylko rośnie i przybiera na wadze, ale przede wszystkim dojrzewa, przygotowując się do przyjścia na świat. Gdyby poród nastąpił w 30 tygodniu ciąży, dziecko miałoby duże szanse na przeżycie (nawet ponad 90 proc.!) i prawidłowy rozwój, ale lepiej, żeby jeszcze kilka tygodni spędziło bezpiecznie w macicy. W 30 tygodniu ciąży:
  • Dziecko ma coraz lepiej rozwinięte płuca.
  • Powiększa się mózg dziecka, zaczynają formować się w nim fałdy i zagłębienia. Dzięki tym fałdom możliwy będzie pełen rozwój tkanki mózgowej niezbędny do tego, by dziecko mogło zdobywać nowe umiejętności.
  • Mózg coraz lepiej funkcjonuje. Zaczyna lepiej kontrolować temperaturę ciała, dlatego znika meszek płodowy, którym pokryte było wcześniej ciało maluszka.
  • Dziecko słyszy i reaguje na dźwięki.
  • U chłopca jądra zaczynają zstępować do moszny. U dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka.
  • Dziecko może mieć czkawkę. Odczujesz to jako lekkie, regularne skurcze brzucha.

30 tydzień ciąży - dolegliwości

Dziecko w 30 tygodniu ciąży szybko rośnie, ale zapotrzebowanie na kalorie wzrasta także u ciebie. Masz teraz ogromny apetyt! Zwróć jednak uwagę na to, co jesz. Sięgaj po warzywa, owoce, chude mięso, ryby, kasze, pieczywo z pełnego przemiału.
 

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 30 tygodniu ciąży:

​W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle korzonków, czyli rwa kulszowa. Objawia się ona ostrym, przenikliwym bólem pleców, rozpoczynającym się w okolicy lędźwi i pośladków i często promieniującym w dół nogi. Ból ten może być niekiedy bardzo silny, czasem mija, gdy dziecko w brzuchu zmieni ułożenie ciała.

30 tydzień ciąży - biegunka

Biegunka w ciąży może być wywołana stresem, zatruciem pokarmowym, alergią bądź ciężkostrawną dietą, ale rozwolnienie w 30 tygodniu ciąży to powód, by uważnie przyjrzeć się innym towarzyszącym mu objawom. Biegunka w trzecim trymestrze ciąży może zwiastować poród! To sposób organizmu na przygotowanie się do tego ogromnego wysiłku m.in. poprzez oczyszczenie jelit.

Jeżeli w 30 tygodniu ciąży masz biegunkę i towarzyszy jej ból brzucha oraz twardnienie brzucha, jak najszybciej zgłoś się do lekarza – mogą to być pierwsze objawy odklejenia się łożyska, co niesie ze sobą ryzyko niedotlenienia dziecka.

Brzuch w 30 tygodniu ciąży

Dziecko nadal szybko rośnie, dlatego wciąż powiększa się twój brzuch (jego obwód w 30 tygodniu ciąży może przekroczyć 100 cm!). Możesz w związku z tym mieć coraz większe problemy z ułożeniem się do snu, spaniem, a także z utrzymywaniem równowagi, np. podczas wchodzenia i wychodzenia z kąpieli.

Sposoby na skurcze Braxona-Hicksa w 30 tygodniu ciąży

Skurcze Braxtona-Hicksa w 30 tygodniu ciąży są już dość dokuczliwe, znacznie silniejsze i częstsze niż do tej pory. Polegają na napinaniu się macicy. Podczas skurczu uczucie ucisku pojawia się w górze brzucha i stopniowo schodzi w dół. Łagodzenie tego rodzaju skurczów polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała.
 
Skurcze Braxtona-Hicksa: jak sobie radzić

30 tydzień ciąży mnogiej

Od ok. 30 tygodnia ciąży staraj się przybierać na wadze od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo. Waga dzieci również szybko rośnie (ważą już po ok. 1,5 kg!), potrzebują więc wielu składników odżywczych. Jedz warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał, produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

Uwaga: jeśli masz czworaczki, to zwykle rodzą się one właśnie w 30 tygodniu ciąży!

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

5.8

Popularne tematy