GRY
6 miesięczny chłopczyk na spacerze z mamą
fot. AdobeStock

32. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Czas na pierwszy krok twojego dziecka!

Spacer Neila Armstronga po księżycu, to przy tym naprawdę niewiele!

32. tygodniowe dziecko ma już na tyle silne mięśnie rąk i nóg, że potrafi sam się podnieść. Na razie potrzebuje jeszcze do tego podpory. Najlepsze są twoje ręce, które dodatkowo popchną w górę, gdy sił zabraknie.

Już niedługo jednak dziecku wystarczy lekkie wsparcie szczebelków łóżeczka lub nogi od krzesła. A kiedy już stanie, to może wykonać pierwszy krok. Sam się zdziwi, jakie to proste. Podniesie najpierw jedną, potem drugą nóżkę i odkryje, że w ten sposób można się przemieszczać. To już nie będzie tylko odruch, ale świadoma i celowa próba.

Pamiętaj jednak, że wszystko, co się podnosi, musi opaść. Pytanie tylko, w jaki sposób. Dziecku trochę zajmie opracowanie sposobu na powrót do parteru. Czeka was kilka bolesnych miesięcy ćwiczeń.

Sprawdź, jak dziecko uczy się chodzić >>

A może twoje 32. tygodniowe dziecko dopiero opanowało siedzenie? Zamiast się stresować, że rozwija się tak wolno, doceń jego osiągnięcie. Zobaczysz, że za kilka miesięcy wszystko się wyrówna.

Pozwól dziecku wykorzystywać twoje ręce, jako uchwyty przy wstawaniu. Gdy poczujesz, jak napina i prostuje nóżki, powoli podciągnij dziecko do góry. Uważaj i bądź przygotowana na złapanie go w locie. Poćwicz z nim także sposób upadków. Trzymaj stojące dziecko między kolanami, a potem łagodnie opuść w dół. 32. tygodniowe dziecko pewnie uzna to za świetną zabawę. Jednak mimochodem nabędzie nową umiejętność.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

32. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

To wcale nie jest taka prosta sprawa wyodrębnić z potoku różnych dźwięków słowa.

32. tygodniowe dziecko jednak ma na to sposób - wyławia te brzmiące znajomo. Dlatego spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność. Nie tylko musisz dużo do dziecka mówić, ale także używać odpowiednich słów. To, co dziecko usłyszy wielokrotnie, na długo zapadnie mu w pamięć. Wkrótce zacznie korzystać z tej nagromadzonej już wiedzy i wypowiadać własne słowa. Już teraz "ćwiczy", czyli hałasuje na różne sposoby.

Zwróć uwagę, z jaką rozkoszą powtarza każdy nowy dźwięk, jaki uda mu się wydobyć. To twój problem, jeśli ten nowy fantastyczny odgłos z buzi twojego dziecka będzie ci np. przypominał wycie...

Dziecko także coraz więcej rozumie. Kiedy zapytasz: "Gdzie jest mama?" powinien na nią spojrzeć. Jeśli nie za pierwszym razem, to wkrótce na pewno.

Poznaj prawdy i mity o nauce mówienia >>

Umiejętności słuchowe dziecka wzmocnią zabawy oparte na naśladowaniu. Dobre są piosenki i wierszyki - mogą być te same i po kilka razy dziennie. Ponadto rozmawiaj z maluchem o wszystkim, co robicie razem w ciągu dnia. Czytaj mu książeczki i nazywaj różne napotkane przedmioty, określaj uczucia i działania.

32. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Nikt mnie nie rozumie!

Twoje 32. tygodniowe dziecko piszczy, jęczy, próbując coś ci powiedzieć, a ty nie wiesz, czego od ciebie chce?

32. tygodniowe dziecko umie już wyrażać cztery podstawowe emocje:

  1. zadowolenie,
  2. przyjemność,
  3. podniecenie
  4. niezadowolenie.
Problem w tym, że przedstawia je dźwiękami i całym ciałem. Na słowa jeszcze musisz trochę poczekać. Dlatego czeka cię nie lada wyzwanie - domyślenie się, co twoje dziecko ma na myśli w danej chwili.

Czy ten chichot oznacza podniecenie, a burknięcie - niezadowolenie?

Czytaj też: Siła słowa >>

Maluch eksperymentuje z dźwiękami, więc nie ma standardowego słownika. Jednak nawet kiedy nie masz pojęcia, co twoje dziecko chce ci przekazać w długiej i pełnej ekspresji "wypowiedzi", nie lekceważ jej. Zawsze staraj się odpowiedzieć. Nawet jeśli zdołasz powiedzieć tylko: „Naprawę? To ciekawe”. Aby dziecko nie zniechęciło się do mówienia, dawaj mu dużo wzmocnień pozytywnych. I możliwości naśladowania. Jeśli nie masz pomysłu na opowieści snute po całych dniach, włącz muzykę i śpiewaj albo poczytaj książkę.

Aby nie było zbyt łatwo, pamiętaj, że nie wszystkie dźwięki wydawane przez dziecko oznaczają naprawdę jego uczucia. U dziecka bowiem rozwija się już poczucie humoru. Może wydawać dźwięki po prostu dla zabawy. Przecież, kiedy mama coś upuści to jest to takie śmieszne! Nie mówiąc już o śpiewie taty...

Przy każdej okazji podpowiadaj dziecku słowa, które opisują jego uczucia. Pokazuj mu ludzkie twarze na zdjęciach lub sama siądź przed nim i rób miny wyrażające różne emocje. Wszystkie określaj: jestem wesoła, zaskoczona albo smutna.

Sprawdź: Tłumacz języka niemowlęcego >>

32. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania w łóżeczku?

Wieczorem niemowlęta zasypiają najczęściej pod koniec karmienia piersią lub butelką. Jeśli jednak tak się nie dzieje...

Wieczorem niemowlęta zasypiają najczęściej pod koniec karmienia piersią lub butelką. Jeśli jednak tak się nie dzieje, połóż dziecko spokojnie do łóżeczka. Może nie zapadnie od razu w sen, ale zacznie się przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania. Najlepiej taką naukę rozpocząć wcześnie (w drugim, trzecim miesiącu życia). Im starszy malec, tym jest to trudniejsze. Dziecko przyzwyczaja się bowiem do obecności mamy przy zasypianiu i czuje się osamotnione, kiedy wyjdzie ona z pokoju.

dr Andrzej Malinowski, pediatra

32. tydzień życia niemowlaka - Film

Kiedy dziecko zaczyna chodzić:

32. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 32. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Pierwsze kroczki
Niepokoje związane z pierwszymi kroczkami
Milowe kroki w nauce chodzenia
Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!

 

 

 

32. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 32. tygodniu

Dziecko na smyczy? - szelki dla dziecka TAK/NIE
Pierwsze Kroki Waszych Pociech
Kiedy zacznie chodzić
Buciki

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
P. Warner: ”Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!