GRY
leżące niemowlę 7 miesięczne bawi się piłką
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Ojcowie, nareszcie coś dla was - czas na grę w piłkę. Dziecko coraz sprawniej chwyta przedmioty. Używa do tego kciuka i palca wskazującego. Potrafi też sięgać po konkretne przedmioty, ćwiczy przekładanie zabawek z jednej ręki do drugiej, upuszczanie i ich podnoszenie. Poprawia się także jego wyczucie odległości. Wszystko to oznacza, że 33.tygodniowe dziecko dorosło do gry w piłkę.

Co prawda z wyprawą na boisko musisz się jeszcze trochę wstrzymać, ale trening też może być przyjemny.
Wybierz lekką, niewielką piłeczkę. Posadź dziecko na podłodze, najlepiej podparte. Sam usiądź naprzeciwko. Wykonaj ruch rzucania piłki. Jednak zamiast rzucać, włóż mu ją w ręce. Poćwiczcie kilka razy, a w końcu wykonaj delikatnie prawdziwy rzut. Może złapie?

Podczas zabawy z dzieckiem w "sroczka kaszkę warzyła" łap po kolei za każdy palec, by uświadomić dziecku ich istnienie. Dawaj mu drobne przedmioty do chwytania - najbezpieczniej kęsy pokarmu. Łatwiej mu będzie potem używać kciuka razem z innymi palcami.

Sprawdź, czego uczy się niemowlę - 7.-12. miesiąc >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Świat jest pełen ciekawych rzeczy. Każda jest warta uwagi, wzięcia do ręki i obejrzenia. A jak nie ma nic w pobliżu? Trudno. Zawsze zostają do zabawy własne palce.

33. tygodniowe dziecko coraz lepiej kontroluje własne potrzeby i zachcianki. Domaga się tej, a nie innej zabawki. Podczas raczkowanie po domu ma swoje ulubione trasy i zatrzymuje się przy wybranych miejscach. Kiedy chce zwrócić na siebie uwagę, głośno o tym zawiadamia. I interesuje się wszystkim, co zobaczy lub usłyszy. Mając przed sobą kilka przedmiotów do wyboru sięgnie po... wszystkie po kolei. Każdym pobawi się chwilę, by wybrać najciekawszy. Gdy nie będzie nic w pobliżu zajmie się własnym ubrankiem czy nóżką.

Jeśli widzisz, że dziecko gestami czy dźwiękami stara się skłonić cię do podania mu jakiejś zabawki lub wykonania czynności, zawsze nazywaj je odpowiednim słowem. Pozwól mu także na samodzielne odkrywanie świata. Puść w trasę po pokoju. Zabawki umieść w zasięgu jego rączek, by łatwo mógł do nich dotrzeć. Zabieraj malucha na wycieczki. Podczas każdej opowiadaj, co widzicie.

Zobacz też: Rozwój umiejętności dziecka >>

Uczucia, które okazywałaś dziecku od urodzenia nie poszły na marne. Teraz dziecko zacznie ci na nie odpowiadać. Może chwytać cię za rękę, przytulać się, uśmiechać. Kiedy będzie chciało być bliżej ciebie, wyciągnie rączki.
Marudzeniem oznajmi, że ma inne zdanie niż ty na temat godziny pójścia spać. Nie mówiąc o tym, że wychodzisz bez niego z pokoju.

Uczuć, tak jak wszystkiego innego, dziecko uczy się od ciebie. Rozpoznaje twój wyraz twarzy i próbuje naśladować. Często i głośno się śmiejesz? Prawdopodobnie twoje 33. tygodniowe dziecko też będzie wesołe.

Trudno być zawsze w dobrym humorze. Jednak kiedy jesteś zła lub przygnębiona, przypomnij sobie, że od twojego zachowania zależy nastrój dziecka. Może wtedy łatwiej będzie o uśmiech.

Co cię może niepokoić?

33. tygodniowe dziecko płacze, gdy straci cię z pola widzenia?

Dziecko uświadamia sobie, że mama może wyjść i już nie wrócić. Bardzo się tego boi. Właśnie dlatego płacze żałośnie, kiedy wychodzisz do pracy (albo na zakupy), wczepia się w twoją bluzkę i pełne ulgi... obraża się, kiedy wreszcie widzi cię z powrotem.

Zapewnisz dziecku bezwarunkową miłość i czułość. To dla niego podstawy poczucia pewności siebie. I jeszcze jedno. Choć płacz dziecka może cię stresować, nie wymykaj się ukradkiem. Takie nagłe zniknięcia bolą go najbardziej i podważają jego zaufanie do ciebie.

Sprawdź też: Zobacz, co już potrafię >>

Ekspert radzi

Czy pojedyncze wyrzynanie się ząbków jest normalne?

Zwykle ząbki rosną parami, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Nie należy się tym nie martwić, tylko cierpliwie czekać. Zawiązki zębów powstają we wczesnym okresie życia płodowego, a ich rozwój jest sprawą indywidualną.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Film

Żywienie a rozwój dziecka

Więcej o 33. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Naucz dziecko samodzielnego jedzenia - 9 kroków
9 zaskakujących gadżetów do karmienia dzieci
6 ważnych zasad podawania leków dziecku

 

Porozmawiaj o 33. tygodniu

Płatny pobyt w szpitalu z dzieckiem
Syrop z cebuli na gardło
Nauka chodzenia - boso czy w bucikach?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!