34. tydzień życia niemowlaka
AdobeStock

34. tydzień życia niemowlaka: dziecko rozpoznaje przedmioty i nimi potrząsa

W 34. tygodniu życia twoje dziecko być może ma już pierwszy ząbek! Malec zaczyna rozpoznawać przedmioty wzrokiem i dotykiem. Ogląda zabawki, obracając je w dłoniach, a niektóre z nich próbuje rozebrać. Sprawdź, co jeszcze potrafi dziecko w tym wieku!

Spis treści:

Rozwój niemowlaka w 34. tygodniu

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Być może maluszkowi w 34. tygodniu wyrósł pierwszy ząbek, a może ma ich już kilka? Jeśli ciągle czekasz na ten moment, bądź spokojna. Ząbkowanie to indywidualna sprawa i u każdego dziecka może przebiegać w innym tempie.

Co potrafi dziecko?

W 34. tygodniu życia niemowlę zazwyczaj:

  • rozpoznaje przedmioty wzrokiem i dotykiem,
  • obraca zabawki w rękach, dokładnie je badając,
  • potrząsa zabawkami,
  • próbuje rozbierać różne przedmioty.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

34-tygodniowe dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty wzrokiem i dotykiem, coraz rzadziej wkłada je do buzi. 

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Zabawy pudełkowe – przygotuj pudełko i kilka przedmiotów. Pozwól dziecku wkładać je do środka i wyjmować, na zmianę. To bardzo zajmujące!

Zabawki edukacyjne

  • drewniane klocki sześcienne,
  • puzzle 2-elementowe,
  • zabawki, które można rozbierać na części.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Ulgę w bólu przynoszą różne twarde, chłodne przedmioty do gryzienia. Pomocne mogą być również gryzaki do podawania pokarmu.

Gryzaki nie tylko pomagają maluszkowi rozmasować bolące dziąsełka. To też fajne zabawki, które ćwiczą sprawność małych rączek i koordynację ręka-oko. Polecamy sprawdzone modele:

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Ostatnie szczepienie obowiązkowe przeciwko WZW typu B twoje dziecko miało podane w 7. miesiącu życia. Rozważ, czy teraz nie warto zaszczepić maluszka przeciw grypie. Jest ono płatne, lecz zalecane i można je podać już 7. miesięcznym niemowlętom. Więcej dowiesz się z kalendarza szczepień.

Karmienie niemowlaka

Czy każdy tłuszcz w diecie dziecka jest dobry?

O jego wartości świadczy to, jakie kwasy tłuszczowe zawiera. Im więcej jest w jego składzie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym korzystniej wpływa na organizm. Nie mają ich tłuszcze nasycone (znajdują się w produktach zwierzęcych), a obfitują w nie tłuszcze nienasycone (są m.in. w olejach roślinnych, rybach morskich).

Co może niepokoić?

34. tygodniowe dziecko wyrwa ci włosy albo próbuje pacnąć w oko?

Dziecko nie zauważa jeszcze różnic między ludźmi a przedmiotami. Świat składa się z fantastycznych zabawek! Najlepsi są rodzice. Dlatego jeśli sprawi ci ból, nie podejrzewaj, że robi to złośliwie. Zobacz, jakie jest zaskoczone, kiedy mówisz „nie” albo krzyczysz „au”. Wkrótce jednak zacznie dzielić świat na zabawki i resztę. Możesz mu to ułatwić, zachęcając do emocjonalnych reakcji na innych ludzi. Niech pogłaska płaczącego rówieśnika, uśmiechnie się do babci. To pomoże mu także nauczyć się zaufania do innych ludzi. Obdarzanie uczuciem osób, które zapewniają niemowlakowi troskliwą opiekę, to podstawa zdrowych kontaktów międzyludzkich w dorosłym życiu.

Gryzienie w trakcie karmienia piersią

To prawda, że dziecko może cię ugryźć podczas karmienia. Aby je tego oduczyć, już przy pierwszym razie odsuń maluszka od piersi i wydaj okrzyk bólu. Dziecko skojarzy, że po ugryzieniu następuje przerwa w dopływie mleka i powinno w przyszłości starać się temu zapobiec.

Więcej o 34. tygodniu

Redakcja poleca

REKLAMA