GRY
34. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

34. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Ile ząbków ma twoje 34. tygodniowe dziecko? Kilka? Wcale?
Obie odpowiedzi są prawidłowe. Jeśli bowiem chodzi o ząbkowanie pewne jest tylko to, że nastąpi. Normy czasowe są tutaj wyjątkowo szerokie. Jednak jeśli jeszcze żadna biała perełka nie wygląda z buzi twojego dziecka, może pojawić się właśnie w tym okresie.
Zwykle jako pierwsze wychodzą dolne siekacze. A potem, ku radości rodziców zmieniających ciągle mokre ubranka, ilość śliny się zmniejsza.
Z drugiej strony, jest też zła informacja: dziecko może cię ugryźć podczas karmienia. Aby je tego oduczyć, już przy pierwszym razie odsuń malucha od piersi i wydaj okrzyk bólu. Dziecko skojarzy, że po ugryzieniu następuje przerwa w dopływie mleczka i powinno się starać temu zapobiec.

Tu znajdziesz: Plan ząbkowania niemowlaka do wydruku >>

Ząbkującym dzieciom ulgę przynoszą twarde, chłodne przedmioty do gryzienia, np. napełnione wodą gryzaki schłodzone w lodówce.

34. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Powoli dorastamy! Ku radości rodziców, nie wszystko już ląduje w buzi. 34. tygodniowe dziecko zaczyna rozpoznawać przedmioty wzrokiem i dotykiem.

Możesz zaobserwować, jak twoje dziecko obraca nową zabawkę w palcach, ogląda z każdej strony i analizuje strukturę sznureczka czy guziczków. Umiejętności te będzie doskonalić w ciągu najbliższych miesięcy. Na razie jednak pozwól dziecku na poznawanie nowych przedmiotów tak, jak uzna to za stosowne. Niejeden jeszcze zapewne wpakuje do buzi. Dlatego nie czuj się jeszcze zwolniona z czuwania, by czegoś nie połknęło. Mimo to, pozwól małemu odkrywcy na manipulowanie, rozbieranie czy potrząsanie zabawkami. Spodoba mu się też wkładanie i wyjmowanie zabawek z pudełka.

Możesz też kupić pierwsze klocki. Powinny być lekkie i na tyle duże, by nie dało się ich połknąć. W charakterze klocków mogą też wystąpić małe pudełka tekturowe o kształcie sześcianów. Dziecko niczego bowiem jeszcze nie zbuduje. Będzie za to z ciekawością przyglądać się im z każdej strony. A także z zachwytem burzyć wszystko, co zbudują mu rodzice.

Małemu odkrywcy mogą też się spodobać puzzle z dużymi kawałkami oraz zabawki, które można podzielić na części (i potem złożyć). Im więcej będzie na nich guziczków i pokręteł, tym lepiej.

Sprawdź też: Klocki dla malucha >>

34. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

34. tygodniowe dziecko wyrwa ci włosy albo próbuje pacnąć w oko?
Dziecko nie zauważa jeszcze różnic między ludźmi a przedmiotami. Świat składa się z fantastycznych zabawek! Najlepsi są rodzice. Dlatego jeśli sprawi ci ból, nie podejrzewaj, że robi to złośliwie. Zobacz, jakie jest zaskoczone, kiedy mówisz "nie" albo krzyczysz "au". Wkrótce jednak zacznie dzielić świat na zabawki i resztę. Możesz mu to ułatwić, zachęcając do emocjonalnych reakcji na innych ludzi. Niech pogłaska płaczącego rówieśnika, uśmiechnie się do babci. To pomoże mu także nauczyć się zaufania do innych ludzi. Obdarzanie uczuciem osób, które zapewniają niemowlakowi troskliwą opiekę, to podstawa zdrowych kontaktów międzyludzkich w dorosłym życiu.

Nie powierzaj opieki nad dzieckiem zbyt pochopnie. Zanim wyjdziesz z domu, sprawdź dokładnie opiekunkę. Daj jej czas na zapoznanie się z dzieckiem (najlepiej jak pobawi się z nim w twojej obecności), a przy okazji wypytaj, jak radziłaby sobie w różnych sytuacjach.

Sprawdź, jak znalazłam idealną nianię >>

34. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Czy każdy tłuszcz w diecie dziecka jest dobry?

O jego wartości świadczy to, jakie kwasy tłuszczowe zawiera. Im więcej jest w jego składzie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym korzystniej wpływa na organizm. Nie mają ich tłuszcze nasycone (znajdują się w produktach zwierzęcych), a obfitują w nie tłuszcze nienasycone (są m.in. w olejach roślinnych, rybach morskich).

dr hab. Piotr Socha, pediatra gastroenterolog

34. tydzień życia niemowlaka - Film

Na czym polega schemat żywienia dzieci?
 

34. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 34. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
Ząbkowanie bez bólu - 6 sposobów
Ciągle się ślini
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę

34. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 34. tygodniu

Co dziś robicie na obiad malcowi
Kiedy dodajemy sól do diety niemowlaka
Jak oduczyć od piersi dość szybko?
Czy dzieci widzą duchy?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: ”Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!