GRY
44. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Umiesz zrobić jaskółkę? Nie jest łatwo ustać na jednej nodze z wyciągniętymi rękami i drugą nogą w górze. Trzeba balansować, by utrzymać równowagę. Podobne wysiłki podejmuje twoje 43. tygodniowe dziecko, kiedy uczy się stać. Rozstawia ręce i nogi, przygina kolana, kiwa głową na wszystkie strony. Wydaje ci się, że zaraz upadnie. I na początku często rzeczywiście tak jest, więc bądź czujna. Jednak kiedy się już przewróci nie krzycz głośno „ojej” i nie rób wielkiej tragedii. Dziecko wtedy nauczy się, że upadki są niebezpieczne. Aby ich uniknąć w przyszłości, daruje sobie próby wstawania. Dlatego lepiej po upadku zapewniaj go, że nic się nie stało. Podobnie, jak przy próbach samodzielnego siadania i przewrotkach - one często groźniej wyglądają niż w rzeczywistości są.

43. tygodniowe dziecko może też stanąć na jednej nodze. Będzie to zwykle kilka sekund i maluch sam się zdziwi. Zachęcaj go jednak do takich prób. Możesz nawet ustawić go przy podparciu i sama podnieść mu nóżkę na chwilę. Dzięki takim ćwiczeniom łatwiej mu będzie potem chodzić.

Ćwicz z dzieckiem utrzymywanie równowagi. Podawaj mu zabawki z różnych stron, wołaj do niego, by musiało odwracać do ciebie głowę.

Czytaj też: Milowe kroki w nauce chodzenia >>

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

Ciepłe-zimne, ciężkie-lekkie, duże-małe – dziecko zaczyna badać w ten sposób przedmioty. Znacznie poprawił mu się zmysł dotyku. Wkrótce zapomni o buzi i to dłonie będą jego głównym narzędziem poznawczym. Na razie chwyta różne przedmioty w rączki i analizuje. Pod uwagę bierze m.in. temperaturę, kształt, konsystencję.

Także na zabawki patrzy pod zupełnie innym kątem niż wcześniej. Do tej pory dziecko potrząsało nimi, czy waliło w stół. Teraz przygląda się z zainteresowaniem poszczególnym elementom, stara się je dopasowywać lub przekształcać. 43. tygodniowe dziecko będzie zachwycone, jeśli pozwolisz mu dotykać przedmiotów codziennego użytku. Folia kuchenna przecież tak cudownie szeleści, a plastikowa butelka z wodą jest taka ciężka. Bądź jednak czujna. Nie pozwalaj dziecku na wyciąganie wszystkiego z szafek. Niech sprzętami domowymi bawi się pod kontrolą.

Zobacz też: Innowacyjne klocki dla dzieci >>

Kiedy dajesz dziecku nową zabawkę do ręki, opisuj wrażenia. Dziecko będzie dzięki temu wiedziało, że pluszak jest miękki, a folia szeleści. To pomoże mu rozwijać nie tylko zmysł dotyku, ale także mowę.

Co cię może niepokoić?

Twoje 43. tygodniowe dziecko nie słucha poleceń?

Niestety, dzieci nie zawsze słuchają się swoich rodziców. Im wcześniej sobie to uświadomisz, tym będzie ci łatwiej. Bo już 43. tygodniowe dziecko jest na tyle świadome i niezależne, że nie wszystkie polecenia chce wykonywać.

Kiedy usłyszy „nie wolno”, powiedziane spokojnie lecz stanowczo, zatrzyma się. Rozumie zakaz, ale nie ma ochoty się mu podporządkować. Będzie zatem kontynuował niedozwoloną czynność i jednocześnie zerkał na ciebie, co zrobisz. Sprawdza w ten sposób, na ile może sobie pozwolić.

Bądź czujna, bo ta samodzielność może być dla dziecka groźna. Nie zdaje sobie bowiem sprawy z możliwych niebezpieczeństw.

Zobacz też: 6 metod wychowawczych, które nie działają >>

Z jednej strony możesz być zła, że dziecko jest nieposłuszne. Z drugiej jednak dumna, że twoje 43. tygodniowe dziecko zaczyna myśleć samodzielnie. Pozwól mu czasem decydować i robić po swojemu. Jak dorośnie nie będzie ciągle wahającą się i niezdecydowaną osobą. Pamiętaj też, jak ważna jest konsekwencja - kiedy raz czegoś zabronisz, nie zmieniaj zdania.

Nie dawaj dziecku zbyt wielu możliwości do wyboru, bo to przerasta jego możliwości. Lepiej też, by dziecko nie decydowało o sprawach fundamentalnych, a np. wybrało ubranko do założenia czy smak zupki na obiad.

Ekspert radzi

Strach przed kąpielą - co robić?

Lęki związane z wodą często pojawiają się u dzieci. Można uspokoić dziecko zapewnieniem, że dziś nie będziemy się kąpać, tylko umyjemy ząbki, buzię, rączki. Można też na parę dni zrezygnować z kąpieli w wannie albo wrócić do małej wanienki, gdzie dziecko czuje się bezpieczniej.

Warto zrezygnować na jakiś czas z mycia włosków, zwłaszcza z polewania prysznicem. Czasem pomaga wspólna kąpiel z mamą w dużej wannie. Problem z lękiem jest przejściowy. Nie wywieraj silnej presji na dziecko, a wszystko powoli wróci do równowagi. 

Zobacz też: Czego boi się twoje dziecko >>

 

Film

Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia

Więcej o 43. tygodniu

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Pierwsze kroki
4 zdania, które ułatwiają wychowanie dzieci
Jak mówić, żeby dziecko słuchało
8 kontrowersyjnych metod wychowawczych

Porozmawiaj o 43. tygodniu

Wychowywanie niemowląt ze zwierzętami
Dziecko na smyczy? - szelki dla dziecka TAK/NIE
Czy krzyczycie na dzieci?
Katar i wszystko co z nim związane
Czy dzieci widzą duchy?

Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Jesień z maluszkiem

Karm piersią, polecamy!