GRY
44. tydzień życia niemowlaka
fot. AdobeStock

44. tydzień życia niemowlaka - Rozwój fizyczny

Jaka jest twoja ulubiona zabawa ruchowa z dzieckiem? Latacie „samolotem”, tańczycie czy robicie wańkę-wstańkę? A może zupełnie inna? Każda jest wskazana, pod warunkiem, że obojgu wam sprawia radość. Jednak w wymyślaniu nowych form aktywności nie przesadzaj.

Pamiętaj, że 44. tygodniowe dziecko to istota delikatna. Nie lubi zbyt gwałtownych ruchów (niech ci do głowy nie przyjdzie podrzucanie dziecka!). Musisz uważać, by nie zrobić mu krzywdy. Zwłaszcza, że główka nie jest jeszcze do końca stabilna.

44. tygodniowe dziecko uwielbia się z tobą bawić, ale nie zamykaj go w domu. Dzieci w tym wieku lubią towarzystwo. Nie umieją się jeszcze bawić z rówieśnikami, ale chętnie robią to w ich pobliżu. Dlatego odwiedzaj „dzieciatych” znajomych albo wychodźcie na plac zabaw.

Zobacz też: Top 10 zabawek dla maluszków >>

Idąc z wizytą, weź kilka zabawek swojego dziecka. Wszystkie maluchy lubią nowe doświadczenia, więc i dzieci gospodarzy chętnie zobaczą coś innego.

Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

44. tydzień życia niemowlaka - Rozwój emocjonalny i intelektualny

Kupiłaś sobie nową czapkę. Mierzysz przed lustrem w domu, a twoje 44. tygodniowe dziecko wybucha śmiechem. Dlaczego? Hm, chyba uznało, że twoje nowe nakrycie głowy jest na tyle komiczne, że to przebranie...

44. tygodniowe dzieci przepadają za śmiechem i żartami. Mało tego - już nie tylko bawią je miny czy wygłupy rodziców, ale same zaczynają je wymyślać. I bardzo dobrze! Nie obrażaj się, myśląc, że dziecko cię przedrzeźnia. Raczej ciesz się razem z nim. Chyba wolisz, by twoje dziecko miało w przyszłości pogodne usposobienie, a nie było ponurakiem? Poczucie humoru zaś ma ogromy wpływ na kształtowanie się osobowości.

Rozśmieszaj dziecko przy każdej okazji.

Sprawdź, co potrafi zdziałać śmiech >>

Dziecko podało ci zabawkę, o którą prosiłaś. Mówisz zatem „Dziękuję, Wojtusiu” i uśmiechasz się szeroko. Tylko w ten sposób nauczysz swoje dziecko zachowań, które uznajesz za właściwe.

44. tygodniowe dziecko na razie robi to, co sprawia ci przyjemność. Najlepszą nagrodą jest twój uśmiech. Później może być różnie, więc lepiej zacznij lekcje wychowania już teraz.

Sprawdź też: Jak mówić, żeby dziecko słuchało >>

Chwal każde jego pożądane zachowanie, staraj się wszystkie próby zauważyć. Pamiętaj, że im bardziej doceniasz wysiłki dziecka, tych chętniej będzie je powtarzać.

Nie stosuj zbyt wielu zakazów, bo stracą swą moc. Pilnuj za to, by dziecko wykonywało polecenia. Nie oczekuj, że dziecko od razu zapamięta wszystko, co do niego powiesz. Niektóre zasady będziesz musiała powtarzać przez kilka tygodni.

44. tydzień życia niemowlaka - Co cię może niepokoić?

Twoje 44 tygodniowe dziecko niechętnie dzieli się zabawkami, nie umie jeszcze czekać na swoją kolej, o byle co obraża się i płacze?

Krótko mówiąc, kompan do zabawy z niego kiepski. Na szczęście wcale mu to nie przeszkadza, bo... nie potrzebuje jeszcze towarzystwa rówieśników. Tak małe dziecko lubi bawić się tylko z rodzicami – i trudno mu zrozumieć, że mama akurat nie ma na to czasu czy ochoty.
Aby jednak zgodziło się choć przez chwilę zostać samo, musi wiedzieć, w co może się bawić. 44. tygodniowe dziecko nie umie jeszcze samo zorganizować sobie czasu. Zanim więc zostawisz je w piaskownicy czy na dywanie, przez chwilę pobawcie się razem. Wymyśl coś niecodziennego: od gry na perkusji z garnków i pokrywek, przez mieszanie makaronu w plastikowej misce aż po kąpiel lalki w dziecięcej wanience (nalej do wanienki kubek wody, postaw ją na środku pokoju i podłóż pod nią złożony ręcznik). Świetnym pomysłem są zabawy, które mogą trwać bardzo długo, np. wkładanie klocków w odpowiednie otwory czy układanie i burzenie wieży z klocków.

Czytaj więcej: Samodzielne czy samotne >>

44. tydzień życia niemowlaka - Ekspert radzi

Nie traktuj dziecka jak partnera

44. tygodniowe dziecko jest twoim partnerem jedynie w tym sensie, że należy mu się szacunek. Nie ubieraj go więc w to, czego nie lubi, nie zmuszaj do jedzenia znienawidzonej owsianki. Ale nie musisz mu skrupulatnie tłumaczyć wszystkiego, o co go prosisz. Są rzeczy, które dziecko po prostu musi zrobić, bo od tego zależy jego bezpieczeństwo, zdrowie. Jeśli zbliża się do kontaktu i nie reaguje na twoje „nie wolno”, zabierz je stamtąd. Ciekawa zabawka sprawi, że zapomni o istnieniu kontaktu. W takich sytuacjach nie musisz bawić się w długie wyjaśnienia. Dziecko powinien wiedzieć, że są zasady, które nie podlegają żadnej dyskusji, i trzeba się do nich stosować.

Katarzyna Floryan, psycholog

Zobacz też:
6 metod wychowawczych, które nie działają >>

 

44. tydzień życia niemowlaka - Film

Jak bawić się z dzieckiem

44. tydzień życia niemowlaka - Więcej o 44. tygodniu

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?
Prezent na roczek - typy redakcji
Niezbędnik malucha na pożegnanie z pieluszką
To zawsze miej pod ręką wybierając się z dzieckiem na spacer!

44. tydzień życia niemowlaka - Porozmawiaj o 44. tygodniu

Jak podać dziecku lekarstwo?
Alergia u mamy i dziecka
Sklejenie warg sromowych
Biegunka
Źródło:
H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway: „Pierwszy rok życia dziecka.”
P. Warner: „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu.”

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!