Rozwój niemowlaka w 44. tygodniu

Twoje dziecko nie tylko coraz szybciej się przemieszcza, ale ma także sprawniejsze rączki i palce. Potrzebuje ruchu i wielu nowych wrażeń.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Twoje dziecko już całkiem sprawnie posługuje się rączkami i paluszkami. W ten sposób potrafi ocenić wielkość przedmiotu i skoordynować ruchy obu dłoni do utrzymania czegoś. Malec nadal pracuje nad coraz sprawniejszym chodzeniem, jeśli dziecko jeszcze nie odważyło się na samodzielnym pierwszy krok, może to nastąpić lada dzień. Nie zmuszaj jednak dziecka do niczego, najważniejsze jest to, by dziecko było gotowe.

Co potrafi dziecko?

 • potrafi rozróżniać sylaby na tę samą głoskę i podobne do siebie głoski, np. pa i ba i uwielbia rymowanki;
 • rozumie i zapamiętuje coraz więcej słów;
 • rozróżnia liczne smaki i zapachy, a także bacznie nasłuchuje dźwięków z otoczenia;
 • jego dotyk jest bardzo wyczulony, rączki to ważne narzędzie poznawcze;
 • doskonali ruch pęsetowy i chwyta zabawki przy użyciu palca wskazującego i kciuka. 
Dziecku należy się szacunek. Nie ubieraj go więc w to, czego nie lubi, nie zmuszaj do jedzenia znienawidzonej owsianki. Ale nie musisz mu skrupulatnie tłumaczyć wszystkiego, o co go prosisz. Są rzeczy, które dziecko po prostu musi zrobić, bo od tego zależy jego bezpieczeństwo, zdrowie. Jeśli zbliża się do kontaktu i nie reaguje na twoje „nie wolno”, zabierz je stamtąd. Dziecko powinien wiedzieć, że są zasady, które nie podlegają żadnej dyskusji, i trzeba się do nich stosować.

Redakcja poleca: Dziecko słuchając muzyki szybciej zaczyna mówić
Muzyka rozwija wyobraźnię, kreatywność i umiejętność logicznego myślenia, a także przyspiesza naukę mowy. Sprawdź, jak wykorzystać muzykę w rozwoju niemowlaka.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Twoje 44 tygodniowe dziecko niechętnie dzieli się zabawkami, nie umie jeszcze czekać na swoją kolej, o byle co obraża się i płacze? Krótko mówiąc, kompan do zabawy z niego kiepski. Na szczęście wcale mu to nie przeszkadza, bo... nie potrzebuje jeszcze towarzystwa rówieśników.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Tak małe dziecko lubi bawić się tylko z rodzicami – i trudno mu zrozumieć, że mama akurat nie ma na to czasu czy ochoty. Aby jednak zgodziło się choć przez chwilę zostać samo, musi wiedzieć, w co może się bawić. 44. tygodniowe dziecko nie umie jeszcze samo zorganizować sobie czasu. Zanim więc zostawisz je w piaskownicy czy na dywanie, przez chwilę pobawcie się razem:
 • świetnym pomysłem są zabawy, które mogą trwać bardzo długo, np. wkładanie klocków w odpowiednie otwory czy układanie i burzenie wieży z klocków;
 • latajcie „samolotem”, tańczycie czy robicie wańkę-wstańkę? A może zupełnie inna? Każda jest wskazana, pod warunkiem, że obojgu wam sprawia radość. Jednak w wymyślaniu nowych form aktywności nie przesadzaj. Pamiętaj, że 44. tygodniowe dziecko to istota delikatna. Nie lubi zbyt gwałtownych ruchów (niech ci do głowy nie przyjdzie podrzucanie dziecka!). Musisz uważać, by nie zrobić mu krzywdy.

Zabawki edukacyjne 

Wymyśl coś niecodziennego: od gry na perkusji z garnków i pokrywek, przez mieszanie makaronu w plastikowej misce aż po kąpiel lalki w dziecięcej wanience (nalej do wanienki kubek wody, postaw ją na środku pokoju i podłóż pod nią złożony ręcznik). W tym wieku malec będzie także zachwycony:
 • zabawkami, które wydają dźwięki np. książeczki;
 • instrumenty muzyczne - jeszcze za wcześnie, by malec grał melodie. Będzie jednak zachwycony poznając nowe dźwięki;
 • zabawki motoryczne - malucha mogą już interesować przeplatanki i sortery Jego paluszki są coraz bardziej sprawne!

Obecnie wybór sorterów na rynku jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki takiej zabawce dziecko uczy się rozpoznawania kształtów, wielkości i form.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Pod koniec pierwszego roku życia zmienia się rytm snu dziecka. W wieku 11 miesięcy dziecko potrzebuje ok 13 godzin snu w ciągu doby. Większość dzieci w tym wieku przesypia nieprzerwanie co najmniej 6 godzin w nocy oraz ucina sobie jedną lub dwie drzemki w dzień. To głownie wewnętrzny zegar biologiczny decyduje o tym ile i jak głębokiego snu potrzebuje dziecko. Nie powinnaś na siłę próbować przestawiać jego rytmu na swój własny.

Dieta niemowlaka

 • Rozszerzanie diety -  zdarza się, że w tym wieku dzieci tracą apetyt, a raczej odmawiają dobrze znanych, mdłych w smaku niemowlęcych potraw. Czas na stworzenie nowego menu dla malca - bardziej kolorowego i różnorodnego!
Pamiętaj, że samodzielne jedzenie to jedna z czynności samoobsługowych. Pozwól dziecku na eksperymenty, nawet jeśli ubranie będzie brudne, a stół i podłoga zalane. To bardzo ważny krok w samodzielność. Jeśli przegapisz ten moment, malec może się zniechęcić. Wyręczając dziecko, możesz doprowadzić do sytuacji, że nie będzie podejmować nowych wyzwań.

Co może cię niepokoić?

Twój aniołek wczoraj był pogodny i roześmiany a dziś nic go nie uspakaja. Być może twoje dziecko weszło właśnie w fazę kolejnego skoku rozwojowego. Około 42. tygodnia może rozpocząć się okres marudzenia, który może trwać nawet do 5-ciu tygodni. W tym okresie może niekiedy się wydawać, że dziecko jakby cofnęło się w swoim rozwoju i nie potrafi robić tego, co jeszcze wczoraj miało świetnie opanowane. Zachowania dziecka mogą być bardzo skrajne. Maluch może być bardzo grzeczny, by za chwilę bardzo rozrabiać. To wszystko jest wprowadzeniem do następnego skoku rozwojowego – świata sekwencji. W poprzednim skoku dziecko często rozbierało przedmioty na części po to, by je zbadać. Teraz zacznie je w tym samym celu składać.

Więcej o 44. tygodniu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Popularne tematy